Zvoľte si svoj štýl spálne

23.04.2014  |     

Od „kučeravých“ posteľných čiel cez nočné stolíky dýchajúce patinou až po svieže pestrofarebné vankúšiky. Nech je spálňa stelesnením vášho štýlu.

Tradičné až rustikálne tvary a materiály v spálni pôsobili predovšetkým na ženy vždy príjemne, útulne a dýchali akousi zvláštnou nadnesenosťou – sadnúť si za zdobený toaletný stolík, stratiť sa v hmle púdru z nadýchanej labutienky, rozvoňať celú spálňu parfumom z krištáľového flakónu. No interiér s nádychom nežnej poézie sa môže niesť aj v súčasnom duchu, ktorý je sviežejším reprodukovaním mierne teatrálnej atmosféry francúzskeho baroka. Úplne postačí, ak siahnete po textíliách ľahších ako pavučinka, dáte prednosť svetlým tlmeným farbám a množstvu svetla. Zabudnite však na podsvietené podhľady. Tradičné stolové svietidlá a jemné tvary lustrov sú tými správnymi tvorcami zasnenej atmosféry. A ak ste už zabudli, aké to je, rozhrnúť ráno závesy do sviežeho dňa, doprajte si znovu ten pocit, určite sa to stane jedným z vašich ranných spálňových rituálov.

Lucia radí
Kreatívne dizajnové grafiky visiace na stenách sú vkusným oživením priestoru, zároveň dovolia popustiť uzdu fantázii. Po krátkom čase ich môžete vystriedať a farebný text nahradiť fotografiou, kresbičkou alebo obľúbeným plagátom. Kreativite sa medze nekladú.

 

Jednoduché moderné tvary, výrazné farby, žiadne zábrany. To sú základné princípy odvážneho dekorovania v štýle „za pochodu“,  ktorých sa treba držať, ak má byť interiér vnímaný ako odviazaný, svieži a neustále sa meniaci. Ako príjemný vzor pri tom môžu poslúžiť spálne mladých, ktorí niekedy kombinujú aj nespojiteľné. Vymenili ste obliečky na perinách? Čo tak vymeniť aj obraz na stene? Nemáme tým na mysli dielo z umeleckej zbierky, ale zarámovanú fotografiu, obrázok alebo plagát. Máte radi posteľ posiatu množstvom perfektne ladiacich vankúšov, no vyzerajúcich akoby bol každý z iného cesta? A predsa nie sú. Pôsobia ucelene vždy vďaka jednému prvku, ktorý sa opakuje v ich vzore, farbe alebo lemovaní. Jednoduché princípy, ktoré sú kľúčové pri tvorbe mladistvého interiéru, nie je problém si osvojiť, ba naopak, po krátkom čase sa stávajú prudko návykovými.

Zvoľte si svoj štýl spálne

Štýl 1 Španielsky temperament

• Podmanivá atmosféra slnkom zaliateho rána a čerstvého vzduchu prefukujúceho cez vysoké francúzske okná. Veľkorysé rustikálne priestory starých podkroví sú pre tento štýl ako stvorené.

• Rozkvitnuté krížikové výšivky ruží dodajú priestoru jemný nádych tradície v modernom ponímaní. Kolekciu kobercov a doplnkov Canevas vytvorila pre španielsku značku Gan dizajnérka Charlotte Lancelot. (Predáva Triform.)

Štýl 2 Vintage industriál

• Starostlivo zvolený nábytok a doplnky, ktoré sú už ošľahané vetrom a do priestoru prispievajú vlastným príbehom. Na čo ale slúžili pôvodne, nie je vôbec dôležité, v priestoroch v tomto ladení získavajú úplne nové funkcie.

• Obliečky na periny a doplnky s textovou potlačou pôsobia príjemným neutrálnym dojmom, v kombinácii s drevom a kovovými doplnkami je výsledný efekt vintage interiéru veľmi presvedčivý. 

Štýl 3 Usmiate retro

• Veselé vzory a vkusne zvolené farby vsadené do spálne starej mamy priestor osviežia, no jeho atmosféru minulého storočia nenarušia. Originálne doplnky z prechádzok po bazároch sa tu určite nestratia.

• Textílie a obliečky s farebnými geometrickými vzormi na bielom pozadí z retrokolekcie Scion Blocks skvelo dopĺňajú prikrývky s rovnakými farbami. 

Štýl 4 Akvarel

• Prírodné materiály a neopracované drsné povrchy dreva zjemnené farbami slnečného dňa a vôňou kvetov. Pohlcujúco snová nálada takéhoto priestoru priam nabáda otvoriť knihu a nechať sa vytrhnúť z reality.

• Ťahy štetcom na plátne impresionistického maliara. Taká poetická a inšpiratívna je kolekcia textílií Serene a tapiet Demeter Stripe od značky Harlequin. 

Štýl 5 S hlavou v oblakoch

• Duša romantičky skrytá v krehkom priestore s jemne barokovým nádychom, okoreneným moderným industriálom. Eklektická zmes, ktorá sa nevie dočkať, kým zakvitne výberom správnych textílií a doplnkov.

• Štýlovo s priestorom zladená posteľná bielizeň s veľkými kvetmi, ktorých vôňu v tomto interiéri skoro môžeme cítiť. So šarmom zmenili tvrdú betónovú miestnosť na jemnú ženskú spálňu. 

Štýl 6 Morský vánok

• Otvoriť okná a vpustiť dnu vánok morského vzduchu. Vykresliť atmosféru letných dní a zaspávať pri šume vĺn je možné aj ináč ako doslovne. Stačí zapojiť fantáziu a naladiť sa na tie správne asociácie.

• Eklektické tapety a textílie z novej kolekcie Harlequin Jardin Boheme s ručne maľovanými a duplikovanými vzormi možno skvelo doplniť ľahkými závesmi Reverie z tej istej kolekcie.

Štýl 7 Priama a energická

• Športovo ladený priestor oranžovej a modrej farby s čistými líniami a jednoduchými drevenými prvkami pôsobí dojmom aktívneho oddychu, na nič sa nehrá a vyzdvihuje praktickú stránku spálne.

• Spálňová zostava Cassanova v drevenom dekóre duba hrčatého je odozvou na stály dopyt po kvalitnom nábytku, ktorý spĺňa náročné technické a dizajnové požiadavky.

Štýl 8 Elegantná dôstojnosť

• Luxusne pôsobiaci priestor, v ktorom spánok ide ruka v ruke s celodenným pobytom a pohodlím. Prírodný obraz podčiarkuje eleganciu interiéru a podnecuje na skutočný oddych.

• Masívna spálňová zostava Miava značky Hülsta v drevenom dekóre štruktúrovaného buka. Zostavu jemne ozvláštňujú zvýraznené čielka na nočných stolíkoch a komodách. 


Text: LUCIA KUŠNÍROVÁ
Foto: ARCHÍV FIRIEM
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 10/2019 v predaji


Byt plný paliet a nádeje
Predplatné

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky