Pozrite si výber tých najkrajších spální inšpirovaných Škandináviou

18.02.2019  |     

Na severe má svetlo v jednotlivých častiach roka špecifický charakter, a aj preto ho v interiéroch inšpirovaných škandinávskym dizajnom vnímame o niečo intenzívnejšie. Rozlieva sa do priestoru a nič ho zbytočne nepohlcuje.

Takže aj „typicky škandinávska“ spálňa je svetlá. Ak necháte do tejto svojej súkromnej zóny prenikať svetlo cez veľké okno a dovolíte mu dopadať priamo na posteľ, bude sa vám vstávať príjemnejšie, či skôr jasnejšie a teplejšie. Zasklená plocha je pritom vec univerzálna, podľa toho, akú tvár jej vyberiete, môžete škandinávsky minimalizmus posunúť napríklad smerom k industriálu či historizujúcemu vintage. 

Viac foto v galérii

Keď slnko zapadne, preberú jeho úlohu svietidlá – nič prezdobené, škandinávsky dizajn má vo všeobecnosti rád jednoduchosť a čistotu. Občas však predsa len treba niekde oživujúci prvok, inšpirácia z prírody sa hodí. Severská tradícia, a nielen tá dizajnová, je totiž s prírodou veľmi úzko spätá.

Za všetkým teda hľadajte bielu a drevo. Severom inšpirovaný dizajnér „maľuje“ na biely podklad. Ten si výborne rozumie práve so svetlom. Ani dreva nie je nikdy dosť, využívajú sa predovšetkým jeho najbledšie odtiene. Škandinávska príroda je drsne krásna, ohrozuje a zároveň umožňuje prežiť. Tento magický efekt si môžete preniesť do spálne, ak využijete aj tzv. surové drevo. Biely snehový chlad síce patrí k severu, no s útulnou mäkučkou spálňou si ho asi spojí málokto. Výhodou dreva je práve to, že predovšetkým vo svojej jemne opracovanej podobe chlad úplne pohltí, navodí atmosféru útulného domova a zvýrazní čistotu bielej. 

Viac foto v galérii

Ani miestnosť zariadená v tomto duchu však nebude bezfarebná. Kontrasty sú tlmené, línie čisté. Najviac sa do popredia dostávajú odtiene sivej, tie najjemnejšie pastely a zdanlivo chladná modrá. Praktický minimalizmus rozohráte decentnými geometrickými vzormi a zvieracími motívmi. Vďaka nim bude priestor vyzerať sviežo.


Prečítajte si tiež:

10 x originálne posteľné čelo


Spálňa v škandinávskom duchu síce nutne nepotrebuje závesy ani iné lapače svetla, textilných doplnkov sa však nevzdávajte. Všetko, čo je mäkké, príjemné na dotyk a evokuje teplo, sa hodí – koberce s dlhým vlasom, hrubé deky, zaujímavé prikrývky; jednoducho modernejšie varianty kultúry starých lovcov. Potom už stačí jeden žiarivejší kúsok, ktorý sa farebne či štýlovo vymyká a je to! Získate miesto, ktoré vás každý deň bude presviedčať, že aj minimalizmus môže byť útulný, tak ako na záberoch v našej galérii.

Viac foto v galérii

Text: Zuzana Kubalová

foto: home-designing.com

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky