Spálňa by mala pôsobiť harmonicky a odzrkadľovať našu osobnosť. Ako si s ňou poradiť?

15.11.2016  |     

Hoci v spálni mnohí z nás trávia naozaj len čas venovaný spánku a chvíle krátko pred ním a po ňom, mala by pôsobiť harmonicky a súčasne odzrkadľovať našu osobnosť, aby bolo snívanie čo najpríjemnejšie

Menšia, no plná života 

Najmä prvé bývanie, ale i prenájmy, v ktorých sa už človek nechce cítiť ako na internáte a rád by si vytvoril pocit domova, prajú rôznym svojpomocným projektom. Najdôležitejším a často takmer jediným prvkom spální býva pre ich miniatúrne rozmery v panelákových bytoch posteľ. Základom dobrého spánku je predovšetkým kvalitný matrac.

Ak chcete ušetriť alebo hľadáte len krátkodobé provizórne riešenie, no nechcete ho mať priamo na podlahe, môžete posteľ nahradiť paletami. Zaujímavou možnosťou je vytvorenie postele z drevených hranolov. Ak to priestorové možnosti dovolia, môžete pridať na každú stranu hranol navyše a nahradiť tak nočné stolíky. Aj minispálňu možno stvárniť naozaj nápadito – vyhrajte sa s úpravou stien, nočnými stolíkmi, svietidlami a v neposlednom rade s textíliami.  

Keď netreba zápasiť s centimetrami

Ak je v spálni priestoru viac, môžete experimentovať s umiestnením postele. Alternatívou ku klasickej polohe pri stene je umiestnenie vo voľnom priestore, prípadne väčšie či menšie natočenie. Zaujímavou možnosťou je umiestnenie postele priamo pri francúzskych oknách, v takomto prípade však treba o to väčšiu pozornosť venovať dostatočnému tieneniu, resp. použiť kvalitné zatemňovacie závesy, ktoré neprepúšťajú svetlo.

Ak máte radi čisté plochy a zaobídete sa bez kopy zbytočností, nočné stolíky pokojne vynechajte, prípadne ich nahraďte subtílnymi príručnými stolčekmi, na ktoré sa vojde len to najnevyhnutnejšie. Iným riešením môže byť posteľ, ktorej čelo nahradí nočné stolíky oboch partnerov.      

Štýl 1 Dve v jednom

Nábytky, ktoré v sebe ukrývajú viac funkcií, napríklad pohovka, ktorá sa večer premení na dvojlôžko, sú žiaduce nielen v malých bytoch. Na oddelenie priestoru dobré poslúži komoda alebo stojan s oblečením.  

Štýl 2 Drevo, lak a kov

Kombinácia drevených a lakovaných plôch na nábytku pôsobí príjemne a nevtieravo. Vítaným oživením môžu byť v takto ladenej spálni kovové akcenty, napríklad stále obľúbená meď. 

Štýl 3 Pestré svety 

Biely interiér je nestarnúca klasika. Jeho nosným benefitom je mimoriadna tvárnosť a vysoká variabilita. Stačí vymeniť doplnky, ich štýl alebo len farebnosť a zaraz bude vaša domácnosť ako nová. 

Štýl 4 Zjemnená obkladom

Stena za čelom postele alebo priestor okolo nočných stolíkov je ďalším tvárnym miestom. Ak chcete spálňu trochu zjemniť, zvoľte drevený alebo preglejkový obklad a doplňte ho jemnými farbami.

Štýl 5 Plastická dynamika

Aby spálňa nenudila, vneste do nej trochu dynamiky. Postará sa o to napríklad plastický obklad steny a výraznejšia farebná deka, na ktorej sa môže objaviť podobný motív ako na stene.   

Štýl 6 S atmosférou zrubu

Priznané drevené trámy, patina a trofeje, resp. ich imitácie, vytvárajú v interiéri hrejivú atmosféru podhorského zrubu. Ak sa v takejto spálni navyše nachádzajú aj kozubové kachle, je efekt takmer dokonalý.

Štýl 7 Pod nebesami

Veľkorysé spálne, ktoré počítajú s umiestnením postele v priestore, si vyslovene pýtajú čosi výnimočné. Čo takto moderná variácia postele s nebesami? Vynikne nielen v starých bytoch s vysokými stropmi.

Štýl 8 Jemná elegancia

Ak túžite po jemnosti, zvoľte si zaoblené línie a nevtieravé púdrové, resp. pastelové farby. Zaujímavým prvkom býva vrstvenie vankúšov na posteli. Môžete miešať vankúše rôznych veľkostí, tvarov i farieb. 

PRIPRAVILA: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 10/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 12/2019-1/2020 v predaji


Neveľký dom pre veľkú rodinu
Predplatné

 

kúpiť na e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky