8 krokov k vytúženej spálni

26.06.2019  |     

Všetci túžime vytvoriť zo spálne oázu pokoja. Ideálne je, ak je vybavená len na tento účel a všetkým ostatným aktivitám vyberieme iné miesto v dome. K dokonalému relaxu prispeje vhodná posteľ, jej umiestnenie, teplota v izbe či správne osvetlenie.

1. Orientácia spálne

Dôležitejší parameter ako rozloha spálne je jej orientácia na svetovú stranu. Odborníci tvrdia, že ideálna spálňa by mala byť orientovaná na sever, prípadne na severovýchod či severozápad. Dôvodom je príjemný chládok, ktorý zabezpečí práve chladnejšia severná strana. Ak máte spálňu v tvare štvorca, posteľ sa môže stať jej centrom. 

 

2. Umiestnenie postele

K posteli by mal byť ľahký prístup, aby ste sa v noci nepotkýnali o nábytok naokolo. Nie je ideálne, ak je posteľ priamo pod oknom či medzi dvoma oknami, alebo priamo pri zdroji tepla – radiátore, kozube. Ale je veľmi príjemné natočiť si posteľ smerom ku kozubu a oddychovať s pohľadom na plápolajúce drevo.

Prečítajte si tiež:

Podkrovná spálňa: 25 inšpirácií, ako sa pri zariaďovaní nedostať na šikmú plochu

V miestnosti s oknom na jednej strane a dverami na protiľahlej umiestnite posteľ tak, aby ste okno aj dvere mali po jej stranách. Nenasmerujte si posteľ oproti vstupným dverám; mohli by narušiť pocit intimity a bezpečia. 

Tip: Všetko do spálne na jednom mieste

3. Posteľ

Minimálna šírka postele pre jednu osobu je 80 cm. Šírka manželskej postele musí byť najmenej 160 cm. Mala by byť o 25 cm dlhšia ako je vaša výška. Veľa ľudí zabúda na optimálnu výšku postele – 45 až 55 cm aj s matracom. Pokiaľ ste nižšieho vzrastu alebo máte problémy s kĺbmi, zvoľte posteľ o čosi nižšiu.

Pre väčší komfort odporúčame manželskú posteľ s dvomi matracmi. Ak si vyberiete jeden spoločný matrac, musíte rátať s tým, že budete cítiť každý partnerov pohyb či otočenie. 

4. Detaily a doplnky

Okolo postele si vytvorte širokú uličku tak, aby sa každý z dvojice mohol dostať pohodlne a ľahko do postele aj z nej. Umiestnenie postele v rohu miestnosti nie je práve najšťastnejšie. Čalúnené čelo poskytne príjemnú oporu počas sedenia, najmä ak si  v posteli radi čítate alebo v nej raňajkujete.

Obľúbené sú levitujúce nočné stolíky, ktoré bývajú priamou súčasťou čela postele. Priestor nad hlavou by mal zostať prázdny. Vyhnite sa tu otvoreným policiam s knihami či kvetmi. 

Spálňa nie je sklad, je to vaša oáza pokoja. Pracovný stôl, počítač, či televízor tu nemajú čo hľadať. Za problémami so spánkom často stojí práve elektronika. Neustále zapnutý telefón či tablet škodlivo vplýva na zdravie i na naše zaspávanie.

5. Nábytok do spálne

Je ideálne, ak v spálni nemusíte skladovať oblečenie na celý rok. Mimosezónnym kúskom vyhraďte skrine na chodbe, samostatný šatník alebo komoru. Nie vždy však takúto možnosť máme. V menšom priestore odporúčame maximálne využiť potenciál izby nábytkom na mieru, ktorý tak zároveň bude pôsobiť, akoby tam ani nebol.

Ak môžete, doplňte šatníkovú skriňu jedným solitérom. Komoda je vďačným a aj oku lahodiacim kúskom nábytku, ktorý by nemal chýbať v žiadnej spálni. 

6. Svetlo a teplota

Stropné svietidlo v spálni neumiestňujte priamo nad posteľ. Okrem centrálneho osvetlenia si spálňa žiada i doplnkové, bočné či náladové svetlá. Nočné lampy by mali mať nepriehľadné tienidlo, ktoré po stranách zakrýva žiarovku.

Prečítajte si tiež:

Ako útulne zariadiť priestrannú manželskú spálňu

LED lišty zabudované v nábytku či pod posteľou sú praktické a v spálni vytvoria príjemnú atmosféru. Zaspať vám pomôžu zatemňovacie rolety či ťažké závesy. Teplotu v miestnosti na spanie udržujte medzi 17 a 19 °C, miestnosť dostatočne a často vetrajte. 

7. Farby a materiály

Akékoľvek výrazné farby a vzory, ktoré zbytočne stimulujú mozog, nie sú vhodné. Upokojujúco pôsobia odtiene sivej, modrej, ale i zelenej alebo spálňu pokojne nechajte celú bielu. Nábytok tiež vyberajte v jemných odtieňoch. Najvhodnejším materiálom v spálni je drevo.

Závesy, ale i obliečky vyberajte z prírodných materiálov, bavlny či ľanu. Podlaha by nemala byť studená, vhodné je drevo, korok alebo mäkké linoleum. Ranné vstávanie spríjemní malý koberček po bokoch postele. 

 

8. Relaxačný kútik

Vytvorte si v spálni kút na čítanie – stačí jedno pohodlné kreslo a lampa. Kým partner spí, vy si môžete nerušene čítať svoj obľúbený román. Toaletný stolík by mal byť čo najbližšie k oknu. Budoár možno umiestniť aj hneď vedľa postele, namiesto nočného stolíka.

Keďže spálňa je predovšetkým oáza pokoja, zabudnite na žehliacu dosku, televízor, počítač, športové náradie či pracovný stôl. Pokiaľ elektroniku v miestnosti mať musíte, vypnite ich minimálne hodinu pred spánkom.

TEXT. KATARÍNA PAUKEJE
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom

Tagy:
postele matrace nábytok do spálne manželské postele

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 9/2019
v predaji


Zimný rez stromov a krov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky