Deti pomáhajú zariadiť svoju izbičku

05.12.2012  |     

Ruku na srdce – ako často berú rodičia pri zariaďovaní detských izieb do úvahy želania svojich ratolestí? Mnohí si možno myslia, že keby sa ich spýtali, drobci si navymýšľajú hory-doly alebo samé nezmysly. My sme niekoľko detí poprosili, aby nám nakreslili svoju vysnívanú izbu. A boli sme prekvapení, aké skromné a praktické boli ich želania.

Väčšina návrhov, ktoré deti nakreslili, sa od ich skutočnej izbičky líšila len v detailoch – prítomnosťou pokročilej elektroniky alebo zaujímavého prvku (závesného kresla, šmýkačky), skrátka vecí, ktoré deti mohli vidieť napríklad niekde na návšteve. Z toho je zrejmé, že aj keď dáte deťom voľnú ruku, s najväčšou pravdepodobnosťou si vyberú podobné riešenie, aké by ste zvolili aj vy – len možno nebudú venovať takú pozornosť rozpočtu. Preto sa nebojte so svojimi potomkami zariadenie izby konzultovať a prípadné sporné body sa snažte eliminovať skôr vysvetlením než prostým zákazom. Možno budete prekvapení rovnako ako my.

Multifunkčný priestor

Zariadiť detskú izbu nie je vôbec jednoduchá úloha. Často je z celého bytu dokonca najnáročnejšia. Detská izba totiž plní množstvo funkcií, na ktoré majú dospelí zvyčajne k dispozícii niekoľko miestností, navyše, deti rastú ako z vody, a tak je žiaduce, aby sa ich priestor mohol neustále meniť a prispôsobovať novým požiadavkám a potrebám.
 

Zónovanie

V závislosti od priestoru sa odporúča rozdeliť detskú izbu na dve až tri zóny: aktívnu a relaxačnú, respektíve hernú, študijnú či pracovnú a oddychovú. Srdcom relaxačnej (oddychovej) zóny býva posteľ – mala by mať pevný drevený rošt a pevný, ale pružný matrac. Väčšina detských hier sa odohráva na zemi, čomu by mala zodpovedať aj vhodná podlahová krytina. Centrom pracovnej zóny je dostatočne veľký stôl a kvalitná stolička. V izbe by nemali chýbať ani úložné priestory, ktoré by mali byť deťom dobre prístupné a organizované tak, aby sa im v nich dobre hľadalo a aby sa ľahko naučili dávať veci na svoje miesto. 

Farby

Menej je niekedy viac. Pri farbách takmer vždy. V posledných rokoch pomerne často vidieť obrázky detských izieb v sýtych ružových, zelených či žltých tónoch. Výraznými, agresívnymi farbami však môžete svojmu potomkovi nevedomky uškodiť – tieto farby totiž môžu u detí vyvolávať napätie a nepokoj. Sýtejšie tóny žltej, oranžovej alebo červenej smerujte radšej do tých častí miestnosti, ktoré sú určené na aktivitu a hru, relaxačná zóna by sa mala niesť skôr v tlmených prírodných alebo pastelových odtieňoch, ktoré navodzujú pohodu a pokoj. Voľba neutrálnych farieb vám uľahčí aj prípadnú premenu, ktorá bude s rastúcim vekom dieťaťa určite potrebná. Takéto farby sa totiž omnoho ľahšie kombinujú. A je praxou overené, že nejedna princezná získala časom k sladkej ružovej priam neprekonateľný odpor.
 

Rada odborníka

Aké farby by mali rodičia uprednostniť na stenách v detskej izbe, nám poradil Ing. Petr Martínek, produktový manažér značky Flügger:
„Akýkoľvek materiál na stenách – farba či tapeta, by mali v prvom rade odolať mechanickému namáhaniu, napríklad úderu hračkou, prípadne maľovaniu po stenách. Ak ide o nátery, dobrou voľbou sú akrylátové farby, ktoré sú jednak odolné proti mechanickému poškodeniu, jednak sa veľmi ľahko čistia bez toho, aby zmenili odtieň. Sú tiež certifikované ako ekologický výrobok, takže sú zdravotne neškodné. Zároveň tieto farby prepúšťajú vodné pary, takže nebudú príčinou plesnivenia stien ako napríklad latexové nátery.“

Ergonómia

Pri výbere nábytku sú najdôležitejšie dve veci: bezpečnosť (teda kvalitné vyhotovenie) a zdravotná neškodnosť materiálov, z ktorých je vyrobený. Okrem toho treba starostlivo premyslieť aj jeho umiestnenie. Napríklad písací stôl by mal mať dostatok prirodzeného svetla – ideálne je teda umiestniť ho blízko okna. Do úvahy by ste mali brať aj to, či je dieťa ľavák, alebo pravák – svetlo by malo na dosku dopadať tak, aby si pri písaní alebo kreslení netienilo. Dôležitá je aj výška. Najlepšie ergonomické parametre poskytujú stoly s regulovateľnou výškou a s možnosťou nastavenia sklonu dosky. Rovnako ako stôl, aj stolička ovplyvňuje držanie tela, ktoré je dôležité na správny telesný vývoj a držanie tela. Prednosť by ste opäť mali dať polohovateľnej stoličke, ktorá rešpektuje anatómiu detského tela a vie držať krok s jeho meniacou sa výškou.

Materiály

Materiály sú v detskej izbe nanajvýš dôležité. Mali by pôsobiť teplým a príjemným dojmom, originálny dizajn chladného kúska kovu ocení skôr dieťa v staršom veku. Poctivým a kvalitným drevom určite nič nepokazíte, čím menej chémie sa použije pri jeho úprave, tým lepšie. Deti sú väčšinou omnoho intuitívnejšie než dospelí, takže v ich prípade hrá dôležitú úlohu aj dotyk, navyše sa s obľubou váľajú po čomkoľvek. Na to by ste mali myslieť najmä pri výbere podlahovej krytiny – už preto, že je zvyčajne hlavnou hracou plochou. Mala by byť pokiaľ možno mäkká, nešmykľavá a mala by sa ľahko udržiavať, aby na nej neostávali špina a prach. Pri výbere podlahy, textílií a nábytku určite zapojte svojich potomkov – nechajte ich, aby si veci dôkladne prezreli, pochytali aj vyskúšali. Ich reakcie vám môžu pri rozhodovaní pomôcť. 

Možnosti

Popri veku dieťaťa zohráva významnú úlohu pri zariaďovaní jeho kráľovstva aj rozpočet a dispozícia vyhradených priestorov. Ak máte dve deti, ale len jednu izbu, musíte vyriešiť najmä to, ako do nej umiestnite dve postele. V takom prípade existujú rôzne možnosti – od multifunkčného rozkladacieho nábytku cez posuvné a poschodové varianty až po klasické váľandy. Okrem priestoru môžu prinášať obmedzenie aj finančné možnosti rodiny. Tu rozhodne platí, že nie vždy musíte kúpiť to najdrahšie, aby ste mali istotu, že svojmu dieťaťu dávate to najlepšie. Často stačí starostlivý výber alebo dobrý nápad a šikovné ruky. Z času na čas sa však určite oplatí priplatiť si za kvalitu – vec sa vám (respektíve vašim deťom) odmení dlhou životnosťou a užívateľským komfortom. Napríklad nábytok na mieru môže priniesť praktické riešenie, a pritom nemusí byť nevyhnutne najdrahší. Detská izba by však určite nemala byť preplnená – stačí zopár kusov kvalitného nábytku a o zvyšok sa už postarajú samy deti a ich hračky. 

Osvetlenie

Keďže detské oči sa vyvíjajú, správne a dostatočné osvetlenie je dôležitým prvkom každého priestoru, v ktorom sa pohybujú. V opačnom prípade by sa u nich mohli rozvinúť alebo urýchliť chyby zraku. V porovnaní s dospelými sú deti viac v pohybe, preto je v ich izbe zásadné rovnomerné osvetlenie. Ako centrálny zdroj svetla je vhodné zvoliť svietidlo so širokým uhlom vyžarovania a nízkym jasom. Je dobré, keď má difúzor na rozptýlenie svetla, ideálnym zdrojom je žiarivka. Pri písacom stole by mala byť kvalitná lampička, ktorá poslúži ako doplnkový zdroj na zvýšenie hladiny osvetlenia. Ak ju dieťa používa aj cez deň, pri učení či inej práci vyžadujúcej pozornosť, môže byť zdrojom LED dióda alebo žiarivka. Večer na čítanie pred spaním je však lepšia žiarovka, pretože vydáva žlté svetlo, ktoré upokojuje. 

Variabilita

Záujmy a potreby detí sa v súvislosti s ich telesným a psychickým vývojom rýchlo menia – na to je dobré pri zariaďovaní izby pamätať. Na trhu je dnes množstvo nábytku s najrôznejšími detskými motívmi, ako však každý rodič tínedžera dobre vie, od obrázku káčera Donalda k plagátu rockovej skupiny je len malý krôčik, takže sa pri výbere zariadenia oplatí myslieť nadčasovo a momentálnym náladám a preferenciám podriadiť len doplnky a drobné predmety, prípadne textil. Jednoducho veci, ktoré sa dajú zmeniť jednoducho a nie veľmi nákladne. Dobrou voľbou sú napríklad farby stien alebo tapety – vymaľovať alebo vytapetovať zvládnu šikovní rodičia, najmä s pomocou starších ratolestí, za víkend a rodinný rozpočet to určite nezruinuje. Za zváženie stojí aj tzv. rastúci nábytok, ktorý bude dieťaťu slúžiť viac rokov. 

Výber matraca

Zatiaľ čo kvalitné matrace pre dospelých by mali mať zóny (v oblasti ramien a panvy majú zmäkčenie, v oblasti bedrovej chrbtice sú, naopak, pevnejšie), v prípade detských matracov nie je zónovanie potrebné. Nemá totiž zmysel, pretože deti rastú, často na posteli zaujímajú rôzne polohy a niekedy mávajú nepokojný spánok. Na správny rast a vývoj chrbtice je podstatná jej pevná opora. Odborníci preto pre deti odporúčajú matrace vyrobené z kvalitných polyuretánových (tzv. studených) pien strednej a vyššej tuhosti. Poťah matraca by mal byť snímateľný s možnosťou prania aspoň na 60 °C. Vhodným doplnkom je chránič matraca – niekoľkovrstvová podložka s bavlneným povrchom a  vrstvou z PVC v spodnej časti, ktorá chráni matrac pred znečistením. Zároveň veľmi dobre odvádza vlhkosť a je priedušná.

 


Text: Dominika Záveská
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

PREČÍTAJTE SI TIEŽ Nie vždy sa dajú Zariaďujeme detskú izbu x

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 11/2019 v predaji


Rebelské Vianoce
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie príspevky