Ako vytvoriť v detskej izbe plnohodnotné pracovisko?

24.09.2016  |     

Priestory detských izieb nie je jednoduché zariadiť. Treba prihliadať na to, že majú poskytovať miesto na bezpečné hry, pohodlný spánok, spájať rôzne starých súrodencov a podobne. Ako v nich teda vytvoriť aj plnohodnotné pracovisko?

Šetrenie priestorom

Miesta nie je nikdy dosť. Doslovne. V prípade detských izieb je to ešte evidentnejšie, keďže každé dieťa si okolo seba vytvorí hromady rôznych vecí, ktorým treba nájsť miesto. Sú nimi jednak hračky, ale aj oblečenie a množstvo rekvizít k záľubám, ktorým sa venuje. Vyčleniť v tom všetkom aj pracovisko so stolom a úložnými priestormi môže byť ťažké.

Praktické je, ak sa na priestor pozriete ako na celok a rozdelíte ho na jednotlivé zóny, pričom najpodstatnejšie sú tri – úložisko, spanie, pracovňa. Najviac plochy zaberie posteľ, nasleduje skriňa a na poslednom mieste je pracovný stôl. Ak by sme to zjednodušili, všetky tieto zložky zaberú istú dĺžku steny. Ak však matematika nevychádza, na rad príde kombinovanie.

Pracovisko je možné jednoducho ukryť pod poschodovú posteľ. Takéto riešenia sú však vhodnejšie až pre staršie deti. Riešením je aj umiestniť dočasne do izby malý pracovný stolík, ktorý do školského veku na kreslenie postačí, a neskôr izbu reorganizovať.

Viac než jeden

Zariadiť spoločnú detskú izbu je puzzle samo osebe. Rôzne deti, rôzne požiadavky, predstavy a hlavne všetko (minimálne) dvojmo. Dôležité je zachovať dizajnovú univerzálnosť, aby sa v jednom priestore nebila ružová s modrou a oranžová so zelenou. Neskôr deti farby do izby prinesú samy. Jedným z riešení pri umiestňovaní nábytku je izbu rozdeliť. Na takýto účel nie je potrebné stavať steny. Rovnako dobre, dokonca ešte praktickejšie to vyrieši paraván, záves alebo knižnica.

Ak sa rozhodnete ponechať izbu v jednom celku, umiestnite stoly vedľa seba alebo oproti sebe. Takto ušetríte najviac miesta a izba bude pôsobiť kompaktnejšie. Navyše, každá funkcia v izbe bude mať svoje miesto – spanie, štúdium a aj skladovanie. Ak ich totiž začnete rozdeľovať, nastane v priestore chaos a môže to dopadnúť tak, že keď sa jedno dieťa bude chcieť hrať, bude pritom rušiť spiaceho súrodenca.

Kreatívne miesta

Neutrálny dizajn a pozitívne vplývajúce farby sú základom pri vytvorení prostredia, v ktorom sa bude dieťa rozvíjať. Nemusíte k tomu pristupovať ako v prípade iných miestností a držať sa len bielej a krémovej. Ak si to dieťa pýta samo, netreba sa báť dokonca ani výrazných farieb. Len to s nimi netreba úplne preháňať. Predovšetkým by sa mali objaviť na veciach, ktoré nie sú permanentné. To znamená doplnky, textílie, obrázky a podobne. Ak sa rozhodnete pre steny, určite spolupracujte pri výbere s dieťaťom.

Vo funkčnom priestore je dobré myslieť aj na plochy, ktoré bude dieťa formovať samo. Materiály ako korok, preglejka a podobne sú vhodné na lepenie, kreslenie a množstvo iných spôsobov, ktorými sa váš potomok môže realizovať. Navyše, vďaka nim pôsobia izby oveľa útulnejšie.

TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM, ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ časopis Môj dom 8/2016

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 6/2019
v predaji


Ako pestovať zdravé hrozno?
Predplatné

 

Najnovšie príspevky