Ako zariadit deťom izbičku, aby bola praktická a útulná

28.01.2019  |     

Zariadiť deťom vlastnú izbičku tak, aby bola praktická i útulná, ale aby sa im v nej zároveň páčilo, nie je vždy úplne jednoduché. Detská izba by mala predstavovať miesto, kde majú deti svoju istotu, svoje zázemie, svoje vlastné kráľovstvo.

Detská izba je miestom, kde deti trávia väčšinu svojho času. Je to priestor, kde sa rozvíjajú, učia, tvoria, premýšľajú... Je preto dôležité vytvoriť izbu, ktorá im poskytne všetko potrebné. Skĺbiť v nej miesto na hry, oddych, kreatívne chvíľky, ale aj na pohodlný spánok. 

Každá správna detská izba potrebuje miesto, kam sa môžu deti schovať 

Na tieto účely je ideálnym pomocníkom típí, ktoré môžete umiestniť prakticky kdekoľvek v izbe. Deti ocenia vlastný kútik, kde si užijú ničím nerušený pokoj, zahrajú sa alebo kde poschovávajú svoje obľúbené hračky. A priznajme si, čítať rozprávky v indiánskom stane je príjemná predstava aj pre nás dospelých, čo poviete? 

Kam uložiť všetky hračky povaľujúce sa po izbe?

Ak vás omrzeli klasické plastové boxy, skvelou alternatívou sú papierové tašky. Nielenže sa na nich deti pri hre nezrania, ale zažijú s nimi aj kopec zábavy. Stavte na detskú fantáziu a dovoľte im pomaľovať ich podľa vlastných predstáv. A ak sa zničia, nič sa nedeje, celkom jednoducho si zhotovíte nové aj svojpomocne.

 

tip
Drevené poličky dokonale oživia hravé písmenká.

Ako rozžiariť detské očká?

No predsa hojdacím koníkom. Nielenže sa na ňom deti skvele vybláznia, zároveň je to skvelý spôsob, ako si potrénujú hrubú motoriku. 

Ak si chcú deti pred spaním odložiť svoje hračky blízko k sebe, pribite im na stenu látkový organizér hračiek. Každé okienko bude vyhradené na čosi iné, čo má pre vaše dieťa hodnotu. A konečne bude v izbe poriadok. :-) 

Pocit pravého kamarátstva zaručia drobcom aj ich zvierací priatelia. Zvieratká možno použiť aj ako vankúše, navyše, v prípade potreby sa dajú ľahko oprať. 

Doplnky vnášajú do izby skutočnú útulnosť

Doprajte preto deťom ich vlastný svet, v ktorom bude všetko, čo si ich detská fantázia vie predstaviť. Máte doma budúceho pilota? Kartónové lietadielka sú skvelou hračkou, pri ktorej zažije veľa zábavy. Jesenné chladné a daždivé dni ponúkajú priam ideálnu príležitosť, aby si ich deti vyrobili vlastnoručne. A keď ich naháňanie po izbe unaví, jednoducho ich zavesíte na stenu ako dekoráciu.

Odmietajú ísť večer deti do postele?

A čo tak snívať v posteli a zároveň vo svojom vlastnom domčeku? Drevená konštrukcia striešky, pripomínajúca rodinný domček, je v súčasnosti veľmi populárnym a obľúbeným trendom. Deťom ponúka originálne miesto na pokojný spánok, ale aj „domčekové“ hranie. Tvar domčeka oživí všednosť klasických postelí a zaspávanie sa razom zmení na dobrodružstvo. 

Ak vaše ratolesti milujú kreslenie a vy s obavami pred pokreslenými stenami pred nimi schovávate farbičky, máme pre vás riešenie. Tabuľové farby na stenu sú úžasným vynálezom, vďaka ktorému sa vaša stena premení na popisovateľnú plochu. Včera boli steny v detskej izbe pomaľované zvieratkami, dnes je z izbičky kvetinová záhrada, čím nás prekvapia zajtra?

 

text: Michaela Donauerová
foto: archív firiem
zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Tagy:
detské izby detský nábytok indiánske stany zariadenie detskej izby hojdacie koníky

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Z mesta na vidiek: Druhú šancu na kúpu tohto domu už neprepásli

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky