Ako zútulniť obývaciu izbu, ktorá funguje zároveň ako detská herňa

04.10.2019  |     

Napriek tomu, že majú naše deti krásne a funkčne zariadené izbičky, chcú tráviť svoj čas aj s nami, resp. pri nás. V spálni sa spolu môžeme váľať v posteli, v kuchyni ich zapriahneme do prípravy jedál a v obývačke im vytvorme miesto, kútik či útočisko, kde sa môžu zdržiavať a hrať s pocitom, že sme im stále nablízku.

Najjednoduchšie, čo môžete urobiť pre to, aby sa obývačka stala pohostinným miestom pre vaše deti, je primontovať na strop obyčajnú hojdačku.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste

 

Konferenčné stolíky sú v izbe hneď tri. Je to súprava stolíkov GRANBODA. Biely, sivý, tmavosivý. Deti si ich vysúvajú podľa potreby a hrajú sa na nich. Do najmenšieho sa dajú ukryť napríklad časopisy alebo ovládače na televízor.

Z reálneho života

Aj keď majú deti vlastnú izbu, ich veci sú v obývačke neustále. Ako však v nej vytvoriť oázu pokoja, ak je plná detských hračiek? Nina Némethová, blogerka a mama dvoch dcér (4 a 2 roky), žije v podnájme. V dvojizbovom byte trávia dievčatá s rodičmi väčšinu dňa v obývacej izbe. Nina však tvrdí, že s deťmi a ich vecami nebojujú. „Hračky našich detí sú súčasťou izby, berieme to ako fakt. Dlho sme ale v byte mali všetko prispôsobené im. Nemali sme napríklad dokonca ani konferenčné stolíky. Potrebovala som nutne zmenu. Mať ten pocit, že keď deti spia, tak máme doma krásnu, pohodovú obývačku a nie detskú izbu !“ vysvetľuje Nina. Ako prvú vec sa rozhodli rozdeliť izbu akousi pomyselnou čiarou. Jedna časť je detská a druhá „obývačková“. Do tejto druhej časti sa snaží Nina nedávať už žiadne hračky, koše na hračky ani nič podobné. Jedinú výnimku dostalo típí. Ale aj tam Nina zvolila príjemný dizajn. „Zariadenie sme nakupovali postupne a dopĺňali podľa potreby. Takmer všetok nábytok máme z Ikey, vďaka čomu vieme každý kúsok postupne kombinovať, dopĺňať, variovať. Ešte aj po štyroch rokoch viem v prípade potreby dokúpiť rovnaké časti nábytku,“ vraví Nina.

 

Dievčatá majú v obývačke okrem hračiek v policiach aj väčšie drevené veci, detskú kuchynku DUKTIG a celý pracovný kútik. Nie je toho málo, no Nina má radosť, ako všetko k sebe pasuje.

6 tipov od Ninnuliny:

Ako zútulniť obývačku, ktorá funguje zároveň aj ako detská herňa? 

1 Koše a boxy. Dá sa do nich rýchlo a jednoducho poskrývať množstvo vecí a navyše, ak ich vyberiete vkusne, pôsobia ako príjemná dekorácia.

2 Konferenčné stolíky. Premenia detské ležovisko a herňu na elegantnú obývačku.

3 Závesy a záclony. Odkedy ich máme, izba pôsobí o 100 % útulnejšie.

4 Dekorácie. Nálepky na stenu, obrazy, detské zarámované výtvory, rôzne nerozbitné závesné dekorácie priestor zútulnia.

5 Koberec. Vymeňte penové puzzle a pestrofarebný detský koberec za decentnejšiu verziu.

6 Drevené hračky. Detský nábytok i hračky skúste štýlovo prepojiť s okolím. Ideálne je mať všetko vkusné, drevené. Hračky, čo príliš „rušia“, jednoducho skryte do boxov.

Inšpirujte sa s Ninnulinou

Nina Némethová je vyštudovaná architektka, profesne manažérka a teraz najmä mama dvoch malých žien: štvorročnej malej Ninky a dvojročnej Naďky. Je autorkou blogu Ninnulina, kde sa venuje inšpiráciám pre detský interiér, dekorácie a hračky. Jej tipy nájdete na: www.ninnulina.blogspot.com a na Instagrame @ninnulina.blog

 

PRIPRAVILA: KATARÍNA BAROŠOVÁ, KATARÍNA PAUKEJE
FOTO: ARCHÍV FIRIEM, NINA NÉMETHOVÁ

ZDROJ: časopis Môj dom 9/2019

Tagy:
detské izby detský nábytok zariaďovanie obývačky

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky