Detská izba má rásť s deťmi

02. 11. 2005
Zdieľať

Vlastný životný priestor, v každom období vývoja dieťaťa prispôsobený jeho potrebám a požiadavkám, vyžaduje si buď tučnú peňaženku, alebo správnu taktiku a istú dávku zdravého rozumu a kreativity rodičov. Keď sa zamyslíme, zistíme, že deti v každom veku toho nepotrebujú až tak veľa, ako si my dospelí predstavujeme.

Novorodenec


Detská izba má rásť s deťmi

33657

Najdôležitejší životný priestor, ktorý novorodenec potrebuje, je mamina náruč. Detskú izbu preplnenú všetkými nepotrebnosťami, ktoré ponúkajú v obchodoch, si bábätko veľmi neužije. Postačí mu kvalitná polohovateľná postieľka, miesto na prebaľovanie, odkladací priestor na oblečenie, plienky, kozmetiku a hračky a jedno kreslo pre mamu. Dôležitejšie je vybrať do detskej izby nábytok, ktorý je najmä bezpečný a trvácny, ideálne je, ak možno k nemu časom dokúpiť ďalšie časti podľa potrieb rastúceho dieťaťa. Rozličné spacie koše a kolísky sú síce veľmi efektné, ale detská postieľka s nastaviteľnou polohou matraca je určite lepšou investíciou. So zvyšujúcou sa aktivitou bábätka sa matrac jednoducho znižuje, aby dieťatko z postieľky nevypadlo. Sú aj také typy postieľok, ktoré sa dajú neskôr rozložiť na posteľ vhodnú aj pre predškoláka a investíciu do veľkej postele tak môžete posunúť na neskoršie obdobie. Pri umiestnení detskej postieľky platí jedna veľmi dôležitá zásada: nikdy sa nesmie postaviť pod okno alebo blízko pri nábytku, na ktorý by dieťa mohlo neskôr vyliezť.


Detská izba má rásť s deťmi

33665

Ak zariaďujeme izbu pre človiečika, ktorý sa práve narodil, je rozumné a určite výhodnejšie ostať nohami na zemi a radšej investovať do kvalitnej elektrickej inštalácie s bezpečnostnými prvkami, do prognosticky rozvrhnutého osvetlenia a kvalitnej, teplej a nešmykľavej podlahovej krytiny. To bude totiž v najbližšom období vývoja dieťaťa najdôležitejšia časť detskej izby. Dôležité sú však aj správny výber a kombinácia materiálov, štruktúra farieb (predovšetkým ekologických). Veď práve farbu možno najľahšie zmeniť a pritom je charakteristickým prvkom v interiéri detskej izby. Ružová aj v tom najmenšom detaile v izbe pre dievčatko a do posledného centimetra modrá izba určená pre chlapčeka nepatria práve k vrcholom kreativity a originality. Ani pre dieťa nemusí byť zábavné a príjemné celé dni pozorovať iba jednu farbu.

Od batoľaťa k predškolákovi


Detská izba má rásť s deťmi

33667

Obdobie, keď vývoj dieťaťa ide raketovým tempom – či už zo stránky fyzickej, alebo osobnostnej, je aj obdobím najväčších investícií do nábytku. Spočiatku síce dieťa potrebuje predovšetkým dostatočný priestor na kvalitnej, teplej a nešmykľavej podlahe, pretože väčšina jeho pracovných činností a hier sa odohráva práve tam, ale s tým nevystačí naveky. Časom sa určite nevyhnete výmene postieľky za posteľ normálnej veľkosti. Dnes sú už na trhu aj postele menších rozmerov, určené práve pre tieto deti, ale z praktického a hlavne finančného hľadiska je lepšie poobzerať sa po posteli s rozmermi vhodnými aj pre dospelého človeka. Ak máte pocit, že dieťa sa v nej nebude cítiť útulne a bezpečne, je tu niekoľko možností, ako priveľkú plochu postele prispôsobiť svetu dieťaťa. Riešením môže byť napríklad väčšie množstvo vankúšov poukladaných po bokoch postele, ktoré vytvoria nielen útulnejšie, ale aj pohodlnejšie miesto na spanie.


Detská izba má rásť s deťmi

33673

Je vhodné, ak sú všetky hračky, knižky a ostatné predmety, ktoré dieťa používa, umiestnené v jeho dosahu. Vyhnete sa zbytočným pádom a úrazom, ktoré sa až príliš často pritrafia pri prekonávaní výškových prekážok. Dôležité je aj to, aby sa rodičia dokázali vžiť do optiky malého človiečika, ktorý na nič nedočiahne. Pritom nemusíme siahať po miniatúrach nábytku pre dospelých. Ideálnym úložným priestorom na väčšinu hračiek sú všelijaké kontajnery a škatule veselých farieb, najlepšie na kolieskach, ktoré sa využijú aj v neskoršom období. Teraz v kráľovstve dieťaťa pribúdajú aj knižky a oblečenie. Na ich uskladnenie je najvhodnejší systém skriniek, ktoré možno rôzne ukladať a zoskupovať. Nemusí to byť hneď šatníková zostava, ktorú dieťa aj tak nevyužije.


Detská izba má rásť s deťmi

33670

Dva kusy nábytku, ktoré by už v tomto období určite nemali chýbať v izbičke, sú písací stôl a vhodná stolička. Výberu stola a stoličky pre predškoláka treba venovať dostatočnú pozornosť. Najvhodnejší stôl je taký, na ktorom sa dá nastaviť výška a poloha pracovnej dosky – vždy by mala siahať po lakte sediaceho dieťaťa. Nastaviteľnú výšku by mala mať aj stolička – tak, aby malo dieťa nohy voľne položené na podlahe. Ak sú stôl a stoličky privysoké, dieťa ich nebude chcieť používať, pretože budú preň nepohodlné a nakoniec skončí na zemi alebo v obývačke. Pre zdravý fyzický vývoj nie je vhodný ani príliš nízky stôl, pri ktorom sa dieťa hrbí.

Fantázia a kreativita predškoláka sa často prejavujú aj v nástenných maľbách a asi nikto sa tomu nevyhne. Namiesto príkazov a zákazov však radšej skúste túto činnosť usmerniť a ponúknite umelcovi vyčlenenú plochu s umývateľným alebo ľahko vymeniteľným povrchom – napríklad obklad s vlastnosťami školskej tabule – a výsledky jeho tvorivosti povýšte na výrazový prostriedok interiéru izby.

Školák až tínedžer


Detská izba má rásť s deťmi

33675

Nástup do školských lavíc znamená v živote dieťaťa a celej rodiny veľký zlom. A súvisia s ním aj zmeny v detskej izbe. Nevyžadujú si však až také veľké investície, ak ste sa už predtým rozhodli pre variabilný nábytok. Mali by pribudnúť úložné priestory na školské potreby – túto funkciu splnia aj jednoduché police na stenách. Nevyhnutné bude zväčšiť priestor na šatstvo a deti sa určite potešia aj rôznym schránkam a tajným skrinkám, kde si môžu uložiť svoje poklady. Priestorovo úsporným a pre deti určite zaujímavým riešením usporiadania detskej izby je taká zostava nábytku, ktorá využíva aj vertikálny rozmer izby – napríklad posteľ umiestnená nad šatníkovou zostavou alebo písacím stolom. Ak k tomu pridáte prvky, ktoré umožnia deťom fyzicky sa rozvíjať – napríklad lano alebo rebrík, budú určite nadšené. Ak sa dieťa vekom priblíži k tínedžerovi, zrejme bude požadovať iba kľúč a odstránenie infantilnej výzdoby vo svojej izbe. A možno príde vhod zopár nafukovacích kresiel alebo vakov pre čoraz častejšie návštevy vrstovníkov.


Detská izba má rásť s deťmi

33679

Detská izba je ako živý organizmus – neustále sa mení a vyvíja, tak ako samotné dieťa. Pri jej zariaďovaní je dôležité nenechať sa uniesť eufóriou, ale rozmýšľať prognosticky. Ak investujete do nábytku, ktorý možno rôznorodo usporiadať – najprv v horizontálnom smere, čo najbližšie k podlahe a neskôr aj vo vertikálnom smere, môžu sa radikálne zmeny počas vývoja dieťa obmedziť len na detaily a dekorácie. Dieťa bude spokojné a vašu peňaženku nečakajú priveľké straty. V detskej izbe je najdôležitejšie, aby nábytok bol bezpečný, nemal zbytočné ostré hrany, bol stabilný, aby ho dieťa na seba neprevrhlo, a trvácny. A nikdy by ste nemali zabúdať na názor tých, ktorých sa to najviac týka. Ak si má dieťa vytvoriť v detskej izbe svoje útočisko, svoj svet, kde sa cíti dobre a dokáže tam tráviť šťastné chvíle, mali by ste brať do úvahy predovšetkým jeho predstavy a požiadavky. Veď iba ak si prirodzeným spôsobom vytvorí vzťah k svojim veciam a k svojmu priestoru a obľúbi svoju izbičku, dokážete zbaviť obývačku porozhadzovaných hračiek a jej vzhľad sa opäť priblíži k vašim pôvodným predstavám.

Kategória: Bývanie Detská izba
Tagy: detská izba
Zdieľať článok

Diskusia