10 najväčších omylov pri rekonštrukcii bytu

26.08.2013  |     

Najväčšími strašiakmi pri renovácii bytu sú neočakávané výdavky a predlžovanie času rekonštrukcie. Spomenuté nástrahy však zďaleka nie sú jediné, ktoré vás môžu stretnúť. Ako postupovať a čoho sa vyvarovať, aby vás tento parný valec neprešiel?

Nereálne očakávania

Kto by netúžil po peknom a zároveň praktickom bývaní? Či renovujete svoje bývanie z estetického, alebo funkčného hľadiska, vždy sa najskôr zamyslite nad možnosťami, no najmä obmedzeniami priestoru. Mnoho ľudí robí pri rekonštrukcii veľkú chybu, že priestor neprispôsobí zvykom, potrebám a počtu obyvateľov domácnosti, ale snaží sa v prvom rade o to, aby byt vyzeral reprezentatívne. V snahe ohromiť sa už nejedna „kreatívna“ rekonštrukcia panelákového bytu skončila nevkusným nezdarom. Uvedomte si, že v byte budete žiť vy, a nie vaše návštevy. Preto pri premýšľaní o želanom výsledku nepodliehajte predstavám o luxusnom príbytku. Nech sa budete snažiť akokoľvek, z capa nikdy nebude záhradník a panelákový byt, skrátka, nikdy neprerobíte na honosný. Rozhodne sa však môže stať pohodlnejším, krajším a príjemnejším na bývanie. 
 
Čo na to zákon?
 
Rekonštrukcia a každá väčšia oprava nehnuteľnosti je stavba, na ktorú sa vzťahuje stavebný zákon (zákon č. 50/1976 Zb. v znení neskorších predpisov). Zmenu stavieb môžete vykonávať len na základe stavebného povolenia alebo ohlásenia stavebnému úradu. Náležitosti ohlásenia obsahuje vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky č. 453/2000 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia stavebného zákona. Pred začatím rekonštrukcie si zistite, či budete potrebovať povolenie, alebo stačí stavbu len ohlásiť. Stavebné povolenie budete vo všeobecnosti potrebovať, ak zasahujete do nosných konštrukcií, čo by ovplyvnilo stabilitu stavby, požiarnu bezpečnosť alebo jej vzhľad, pri zásahoch do rozvodov (voda, elektrina, plyn, kúrenie) a v prípade prístavby alebo nadstavby. Ak nebudete zasahovať do nosných konštrukcií, meniť rozvody, nezmeníte vzhľad domu a nezasiahnete do práv iných osôb, čiže budete napríklad búrať nenosné priečky a stavať nové, stačí vám len ohlásenie drobnej stavby.  

Nepremyslené financie

Ľudia často podceňujú výšku skutočných výdavkov na rekonštrukciu. Zrejme preto, že ju nerobia každý deň. Ideálne je, samozrejme, nastaviť rozpočet tak, aby ste nemuseli zľaviť zo svojich predstáv. Ak však zistíte, že na ich realizáciu nemáte dosť peňazí, zvážte, či rekonštrukciu neodložíte. Ak ste nútení robiť kompromisy pre financie, máte tendenciu robiť veci svojpomocne a kupovať lacné a nekvalitné vybavenie, aké sa vám v skutočnosti nemusí ani páčiť. Po čase vás to však môže mrzieť. 
Aby ste si vedeli urobiť čo najpresnejšiu predstavu o rozpočte, urobte si prieskum trhu. Zistite si podrobne, koľko stoja práce, materiál, zariadenie, odvoz odpadu alebo aj záverečné upratovanie. Pri kalkulácii ceny za novú podlahu nezabúdajte, že nestačí vynásobiť štvorcové metre cenou v obchode, pripočítajte cenu za položenie podlahy, za lišty či iný materiál. Celková cena sa často vyšplhá až na dvojnásobok sumy za samotnú krytinu. Postupujte tak aj pri ostatných položkách. Nezabudnite na nové vypínače, svietidlá a podobne. Ak budete naozaj dôkladní, vyhnete sa nepríjemným prekvapeniam. Nie je nič horšie ako to, že vám v priebehu rekonštrukcie dôjdu peniaze. A zlaté pravidlo preverené mnohými skúsenosťami – čo neurobíte hneď, už neurobíte. Alebo až o niekoľko rokov, pri väčšom šťastí o niekoľko mesiacov. Mnohým dodnes v kúpeľni trčia drôty s objímkou a žiarovkou, pretože pozabudli alebo im jednoducho nezvýšilo na svietidlá a pri každodenných povinnostiach sa k tomu už nedostali. Pri renovácií stien môžete zistiť, že omietka doslúžila a budete potrebovať novú. Nikdy neviete, čo sa stane, keď začnete s búracími prácami, ale jedno je isté: vždy sa nejaký neočakávaný výdavok objaví. Pre takého prípady majte k dispozícii minimálne 10- až 15-percentnú rezervu z celkového rozpočtu, inak vás dofinancovanie skrytých nákladov môže zaskočiť. Ak ju nevyužijete, môžete si za nepoužité peniaze dopriať čokoľvek iné, napríklad záverečné upratovanie od profesionálov, alebo si peniaze odložiť na horšie časy. Ak budete na vyššie výdavky pripravení, nebudete z nich nervózni. A v neposlednom rade – ak si na rekonštrukciu plánujete vziať úver, vopred si zistite, či vám banka požadovanú sumu požičia a za akých podmienok. Porovnajte si ponuky z viacerých bánk, a ak je to možné, počkajte si na výhodnejšiu.


Text: Mária Ďurčeková
Foto: thinkstock.com, archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 9/2019
v predaji


Zimný rez stromov a krov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky