Murovaný alebo montovaný dom? Už ste sa rozhodli?

09.12.2013  |     

Hoci murovaná klasika u nás stále vedie, svojich priaznivcov má a naďalej získava aj montovaný variant. Pred výberom stavebnej konštrukcie preto dobre zvážte obe technológie.

MUROVANÝ DOM

VÝHODY

+ Životnosť – pri kvalite súčasných stavebných materiálov je životnosť dnešných moderných murovaných stavieb aj niekoľko stoviek rokov.

+ Zvuková izolácia – vďaka použitým materiálom a hrubým stenám sa výrazne zlepšuje zvuková izolácia budovy, čo zvyšuje komfort bývania.

+ Výborná akumulačná schopnosť – zabezpečí tepelnú pohodu aj počas prerušenej prevádzky kúrenia alebo obmedzenej prevádzky počas nočných hodín. Dobre zaizolovaná murovaná stavba dokáže bez problémov vyžarovať naakumulovaný chlad niekoľko dní a zabraňuje tak nadmernému prehrievaniu obytného priestoru počas horúcich letných dní.

NA ČO SI DAŤ POZOR

- Dlhší čas výstavby a náročnosť realizácie – pri murovaných stavbách sa využívajú mokré procesy, ktoré majú predpísaný čas schnutia, čo priebeh stavebných prác výrazne predlžuje. Hrubú stavbu je navyše vhodné nechať pre lepšie sadanie prezimovať.

- Konečná cena murovaného domu sa rádovo predraží o 20 až 30 percent v porovnaní s kalkuláciou pred výstavbou. 

- Náklady na prevádzku murovaného sú v priemere minimálne o 20 až 40 percent vyššie. 

- Nižší tepelný odpor konštrukcie ako v prípade montovanej stavby a dlhší čas potrebný na vykúrenie murovanej stavby. Táto nevýhoda sa dá odstrániť zateplením domu.  

- Z dôvodu hrubších stien väčšia zastavaná plocha ako v prípade montovaného domu.

MONTOVANÝ DOM 

VÝHODY

+ Jednoduchšia realizácia – vyrába sa vo výrobnej hale a jednotlivé čiastkové dielce – prefabrikáty sa následne zmontujú na stavenisku.

+ Rýchlosť realizácie – stavba trvá približne 3 až 6 mesiacov v závislosti od typu konštrukcie a ďalších požiadaviek. Hrubá stavba môže vyrásť aj do 3 dní.

+ Možnosť celoročnej výstavby – panely sa vyrábajú vo výrobnej hale a výstavba následne prebieha suchým spôsobom.

+ Šetrná prevádzka a ekologickosť – používajú sa ekologické materiály z obnoviteľných zdrojov (v prípade drevostavieb je nosným argumentom použitie dreva). Úspora energií sa dosahuje nielen na stavenisku, ale aj počas prevádzky domu.  

+ Dobré tepelno-technické parametre obvodových stien (tepelný odpor steny) – je predurčený na dosiahnutie nízkoenergetického a pasívneho štandardu.  

+ Úspora úžitkovej plochy vďaka menšej hrúbke obvodovej konštrukcie.

+ Väčšia istota, že cena uvedená v zmluve bude dodržaná (realizuje sa v krátkom časovom horizonte, do nákladov sa z tohto dôvodu neprenáša zdražovanie materiálov, palív či energií).

 NA ČO SI DAŤ POZOR

- Zvuková izolácia – použitie ľahkých montovaných materiálov stien môže mať za následok horšie zvukovoizolačné vlastnosti. 

- Nízka akumulačná schopnosť – dom sa síce rýchlo vyhreje, no aj rýchlo vychladí hneď, keď prestanete teplo dodávať (dom sa v lete nepríjemne prehrieva).

DISKUSIA

Ktorá technológia výstavby je lepšia pre vás? Prečo? Máte skúsenosti so stavbou murovaného alebo montovaného domu? Urobili by ste v budúcnosti niečo iným spôsobom? Aký je váš názor na prezentované výhody a nevýhody oboch technológií?

Ďakujeme za všetky vaše postrehy.


Text: Natália Žáková
Foto: thinkstock.com
Zdroj: Všetko o bývaní, JAGA GROUP s.r.o.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Energeticky sebestačný mobilný dom ponúka plnohodnotné bývanie

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky