Nízkoenergetický murovaný dom splnil sny majiteľky

03.04.2014  |     

Ak celý život strávite v prostredí rodinných domov, túžba po vlastnom je absolútne prirodzená. Inak to nebolo ani v tomto prípade. Nakoniec zvíťazila murovaná stavba v nízkoenergetickom štandarde.

Majiteľka domu a zároveň aj jeho projektantka pani Viera sa od detstva pohybovala v prostredí, kde boli debaty o živote v rodinnom dome na dennom poriadku. Pre jej otca a strýka (okrem iného autora Galérie Ľudovíta Fullu v Ružomberku) bola architektúra a projektovanie rodinných domov spoločným koníčkom a aj ona im už od svojich 11 rokov aktívne pomáhala pri práci ako kreslička a od 15 aj ako projektantka. Bývanie vo vlastnom dome sa tak stalo jej celoživotným snom, ktorý si nakoniec po 50-tke aj splnila.  

Zvíťazila tehla

Aj v prípade vlastného domu sa rozhodla pre murovanú stavbu z keramických tehál, ktoré majú podľa nej jedinečné vlastnosti a ktoré sa v jej rodine tešia veľkej obľube. Priznáva však, že sa pohrávala aj s myšlienkou dať si na kľúč postaviť drevostavbu, ponuková cena však bola vyššia, ako si ona vyrátala za murovaný dom, a tak bolo rozhodnuté. Voľba padla na keramické tvárnice od spoločnosti Wienerberger, s ktorou spolupracuje už dlhodobo a ktorá mala v čase začiatku výstavby ako jediná na trhu kompletný sortiment brúsených tehál, navyše s výraznou zľavou. Murár pracoval s použitým materiálom – brúsenými tvárnicami lepenými lepidlom – po prvý raz, a ako spomína majiteľka, práca mu išla od ruky. „Ľudia z celého okolia sa chodili pozerať, ako rýchlo stavba rastie,“ dodáva. Veľká pomoc prišla aj od výrobcu: na kontrolu presnosti prvého radu tvárnic poslal dvoch pracovníkov s laserovým zariadeným, čo uľahčilo murárovi prácu a zabezpečilo perfektnú rovinnosť.

Ako ušetriť?

Ak ste sa rozhodli stavať katalógový dom, určite nebude na škodu, ak sa obrátite na skúseného projektanta. Neraz vie odporučiť jednoduchšiu konštrukciu či menej náročný detail, čo vám v konečnom dôsledku môže ušetriť nemalé peniaze.

Nízkoenergetický štandard 

Pani Viera mala od začiatku jasno v tom, že dom bude spĺňať nízkoenergetický štandard, čomu podriadila aj výber ostatných materiálov a riešenie detailov. Samotná dispozícia domu je navrhnutá tak, aby boli solárne zisky počas zimných slnečných dní citeľné. Interiérový termostat vypína elektrokotol už v dopoludňajších hodinách. „O pár rokov idem do dôchodku a kto by mi tie energie platil?“ vysvetľuje s humorom majiteľka.  

Keďže pani domáca žije v dome sama a zimné víkendy trávi mimo domu, ako nosný zvolila vykurovací systém s rýchlym nábehom teploty (pomocou vykurovacích telies), nie podlahový systém s akumuláciou.

Investícia do kvality 

Pri stavbe svojho domu investovala aj do ďalších kvalitných materiálov, niektoré z nich si dokonca nechala doviezť zo zahraničia. Tekuté hydro­izolácie koncernu BASF sú z výrobného závodu v Nemecku, pálená škridla Tondach Figaro a drevené lepené väznice z Viedne. Okrem hydro­izolácií, v ktorých je množstvo chémie, použila prvotriedne prírodné materiály. „Ak chcete mať v dome príjemnú vyváženú klímu a tepelnú pohodu, musíte si jednoducho za tieto vlastnosti materiálov priplatiť,“ dodáva pani Viera.

Tvar a dispozícia. Pri voľbe tvaru domu a dispozície majiteľka vychádzala z rozmerov zakúpeného pozemku (15 × 130 m). Keďže žije sama, pôvodne uvažovala o výstavbe bungalovu, šírka pozemku to však neumožňovala. Zo štúdií nakoniec ako víťaz vyšiel prízemný dom s obytným podkrovím s predstavenou dvojgarážou. „Myslím, že ak začnete stavať po 50-tke, sú tri izby na prízemí, kuchyňa a bezbariérová kúpeľňa s WC nutným štandardom,“ vysvetľuje majiteľka. V podkroví potom vznikol priestor na vlastný ateliér, hosťovskú izbu, malý kuchynský kút a kúpeľňu s WC, takže poskytuje nielen dostatočný komfort na prácu majiteľky, ale aj súkromie pre hostí.

Takmer v cieli

Hoci majiteľka dom už obýva, má pred sebou ešte rad úprav a dokončovacích prác. Na pláne je úprava sokla, vstupu do domu, terasy, záhrady a v blízkej budúcnosti aj vybudovanie sauny. Až potom bude sen majiteľky a projektantky v jednej osobe naozaj naplnený. 


Rodinný nízkoenergetický dom zaradený do triedy B

Realizácia: 2009 – 2012
Projekt: Ing. Viera Hatalová, KV-PROJEKT, s. r. o.
Spôsob výstavby: svojpomocne aj dodávateľsky
Zastavaná plocha: 157,10 m2
Obytná plocha: 194,0 m2
Typ konštrukcie: murovaný dvojtrakt
Základy: monolitické pásy + železobetónová monolitická platňa
Obvodové steny: keramická tehla POROTHERM Profi 44 od firmy Wienerberger
Stredové nosné steny: na prízemí keramická tehla POROTHERM Profi 25, v podkroví keramická tehla POROTHERM 17,5 od firmy Wienerberger
Priečky: keramická tehla POROTHERM Profi 11,5 od firmy Wienerberger
Strecha: drevený krov – krokvy a lepené väznice od firmy JAF HOLZ dlhé 12,40 m, krytina Tondach Figaro   
Okná: drevené okná s trojsklom + hliníková kapotáž od firmy KVALIT, s. r. o., profil EK 88
Vykurovanie: teplovodný vykurovací systém s elektrokotlom Attack Electric excellent, elektrické rohože v kuchyni a kúpeľni, kozubová vložka 
Zateplenie: minerálne dosky Ytong Multipor od firmy Xella
Tepelný odpor obvodových konštrukcií:  
prízemie R = 6,39 m2 . K/W, U = 0,15 W/m2 . K,
podkrovie R = 8,61 m2 . K/W, U = 0,11 W/m2 . K
Cena: doteraz 150 000 € bez úprav sokla, vstupu, terasy a záhradných úprav


Text: NATÁLIA ŽÁKOVÁ
Foto: VIERA HATALOVÁ, KV-PROJEKT S. R. O.
Zdroj: časopis Môj dom JAGA GROUP

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky