Chyby pri zatepľovaní obvodových stien

27.03.2015  |     

V súčasnosti je už veľa domov zateplených a objavujú sa následky nesprávnej aplikácie alebo nevhodného výberu materiálov. Ak vás zatepľovanie ešte len čaká, venujte zvýšenú pozornosť nasledujúcim detailom.

Nanášanie lepidla na plochu dosky Lepidlo je nutné aplikovať na minimálne 40 % plochy izolantu, a to po celom obvode dosky a do jej stredu ako takzvané terče. Pri nedodržaní tohto postupu vám okrem praskania omietky, vzniku bublín či vykresľovania dosiek môže izolácia odpadnúť a zhoršujú sa aj jej akustické vlastnosti.

Lepenie dosiek na fasádu Zatepľovanie obvodových stien zverte do rúk skúsenej realizačnej firmy. Dajte pozor, aby pri lepení dosiek nevznikali medzi doskami škáry. Ak už netesnosti vzniknú, nie je správne, ak ich realizačná firma vyplní lepidlom alebo PU penou. Pri nesprávnom lepení dosiek sa vykreslia ich obrysy a môžu vzniknúť tepelné mosty, dôsledkom bude zrážanie vlhkosti. Netesnosti môžu znížiť aj celkovú účinnosť tepelnoizolačného systému.

Lepenie dosiek na rohoch Ak pri tomto detaile nie je dodržaný správny aplikačný postup, môže dôjsť k vzniku zvislej trhliny finálnej povrchovej úpravy (omietky). Mierne nerovnosti povrchu dokáže skryť minerálna vlna, ktorá dosky medzi sebou previaže (vlákna sa vzájomne prepoja), čím zabraňuje vzniku tepelných a zvukových mostov.

Založenie pri sokli Jedným z najčastejších nedostatkov je nesprávne založenie tepelnoizolačného systému pri sokli – izolant sa zakladá na soklový profil, resp. montážnu latu, kde je potrebné vylepenie soklovej mriežky na stenu a jej vloženie do profilu tak, aby presahovala cez profil alebo latu. Pri nedodržaní tohto kroku vznikajú praskliny v soklovej oblasti, teda na začiatku tepelnoizolačného systému.

Ak na fasádu použijete tenšiu vrstvu izolácie, ako je odporúčaná, následkom sú tepelné straty, zvýšené tepelné zisky v letných mesiacoch a vysoká vlhkosť v konštrukciách, ktorá kondenzuje a vzniká množstvo ďalších zásadných problémov.

 

Čítajte tiež: Všetko o zatepľovaní domu, výber správnych materiálov a najväčšie chyby

Knauf Insulation
Zdroj: časopis Tvorivé bývanie

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky