Vyberte si tieň, ktorý domu pristane. 10 x exteriérové tieniacie systémy inak

03.08.2015  |     

Exteriérové tieniace systémy najúčinnejšie bránia prehrievaniu interiéru a zároveň najvýraznejšie ovplyvňujú vzhľad domu. Navyše, každý systém má popri tienení aj ďalšie benefity. Samozrejme, každý iné.

Praktické a osvedčené

Vonkajšie žalúzie dokážu účinne chrániť pred prehrievaním (zadržia až 85 % slnečných lúčov) a zároveň vďaka naklápateľným lamelám umožňujú plynulo regulovať intenzitu svetla v interiéri. Lamely uložené na rebríčkoch sa po vytiahnutí naskladajú na seba. Vyťahujú sa pomocou vyťahovacej pásky, ktorá sa navíja na hriadeľ. Väčšinou sú vyrobené z hliníka, v ponuke sú však aj drevené vonkajšie žalúzie.

Podstatná je tak hrúbka materiálu, ako aj tvar lamiel, od ktorých závisí stabilita vo vetre (čím hlbší profil, tým vyššia stabilita) aj možnosť zatemnenia. Exteriérové žalúzie sa dajú namontovať nielen pri stavbe domu, ale aj dodatočne, a keďže ich možno vyrobiť vo veľkých šírkach, hodia sa aj na veľké zasklené plochy.

Pri lamelách s vhodným uložením a vlisovaným tesnením nehrozí ani hlučnosť pri vetre, ktorá bola nešvárom v prípade starších typov žalúzií. A pre tých, ktorých odrádza prácne čistenie, máme dobrú správu – v ponuke sú aj samočistiace žalúzie so špeciálnym priehľadným náterom na povrchu.

Obľúbená klasika
Žalúzie a rolety sú v rodinných domoch jednoznačne najobľúbenejšími typmi tieniacej techniky.

Všestranná bariéra

Okrem ochrany pred letným prehrievaním fungujú predokenné lamelové rolety aj ako ochrana proti únikom tepla za zimných nocí (izolačné vlastnosti hliníkových lamiel zlepšuje PU výplň v lamelách), chránia tiež pred hlukom zvonka a zvyšujú bezpečnosť zasklených plôch.

K ich výhodám patrí odolnosť proti vetru. Lamely sa pohybujú vo vodiacich lištách a navíjajú sa na hriadeľ v boxe nad oknom – ten môže byť skrytý alebo priznaný, podľa toho, či ide o typ určený na zabudovanie pri stavbe alebo rekonštrukcii domu, prípadne vhodný aj na dodatočné osadenie.

Keďže lamelové rolety vytvárajú pred oknom súvislú plochu, hodia sa tam, kde je žiaduce úplné zatemnenie. Hoci štandardné lamely prepúšťajú pri stiahnutej rolete len málo denného svetla, aj tento hendikep odstránili najnovšie typy roliet. 

Klasika trochu inak

K pôsobivým prvkom modernej architektúry patria posuvné drevené okenice a fasádne panely. Podobne ako tradičné otváracie okenice, ktoré dotvárajú kolorit stredomorských letovísk, aj ich moderné varianty zaisťujú v dome príjemný tieň a bezpečie, znižujú tepelné straty a chránia pred nepriaznivým počasím, zlodejmi či hlukom. Veľmi elegantné sú perforované panely z masívneho dreva, varianty s naklápacími lamelami zas prinášajú funkčné výhody žalúzií.

Typ dreva, jeho povrchová úprava a kovanie závisia od vašich preferencií a požadovaného vzhľadu, variabilita pokračuje voliteľnou konštrukciou rámu, jeho tvaru a veľkosti, cez výplň až po komponenty posuvného mechanizmu či ovládania (manuálne alebo elektropohonom).

Tradičné po novom
Myslíte si, že okenice patria len na staré chalupy a vonkajšie rolety musia byť lamelové? Omyl!

Svetlo a tieň

Fasádne či okenné vertikálne markízy alebo exteriérové textilné rolety sú rôzne názvy efektného tieniaceho systému, ktorý dokáže oživiť súčasnú architektúru pôsobivými plochami v rozmanitých farbách. Rozdiely sú vo veľkosti a mieste vedenia, pri takzvaných markízoletách možno dokonca spodnú časť vyklápať.

Rolujú sa do subtílnej kazety, bočné vedenie a napínacie systémy pritom zaručujú elegantný vzhľad napnutej textílie. Veľkej obľube sa tešia tzv. screenové látky s podielom sklenených vlákien, ktoré fungujú ako transparentný filter –  dokážu odraziť až 80 % slnečného žiarenia (v miestnosti tak vytvárajú optimálne tepelné podmienky a chránia aj pred UV žiarením) a do interiéru prepúšťajú len príjemné rozptýlené svetlo.

Nebránia pritom výhľadu von, zvonka dovnútra však vidno nie je. Ľahko sa umývajú a odolávajú vlhkosti aj extrémnym teplotám.

Súčasť architektúry

Netreba zabúdať ani na tradičné „gánky“. Okrem tieniacich systémov, ktorých výhodou je, že ich možno účinne regulovať, môžete na tienenie využiť aj pevné prvky, ktoré sú súčasťou architektúry domu – napríklad presah strechy či poschodia, ale aj pevné pergoly a slnolamy.

Dôležité je však pri návrhu ich proporcií zohľadniť nielen estetickú stránku, ale aj to, pod akým uhlom dopadajú slnečné lúče na fasádu – aby chránili pred vysoko stojacim letným slnkom, a zároveň aby nízke zimné slnko mohlo interiér dostatočne prehrievať. 

Iná skladačka

Okrem posuvných sú pri moderných okeniciach k dispozícii aj ďalšie systémy otvárania – skladacie či nožnicové. Popri dreve je v ponuke aj hliník, ktorého výhodou je odolnosť, extrémne dlhá životnosť a nenáročnosť na údržbu.

Skladacie systémy sú alternatívou posuvných a otváracích okeníc – šetria priestor vedľa okien, nožnicové (tzv. pantografové) otváranie navyše umožňuje regulovať množstvo svetla v miestnosti. Keďže tento typ okeníc sa skladá z viacerých panelov, možno ním zatieniť aj veľké zasklené plochy, výhodou je tiež stabilita systémov otvárania.

Tlačidlom aj na diaľku

Tieniace systémy sa dajú ovládať manuálne šnúrami, popruhmi, kľukami a pod. alebo môžu mať elektropohon, ktorý sa ovláda na mieste (nástenným tlačidlom), centrálne (rôzne inteligentné systémy) alebo diaľkovo.

Motorizované ovládanie je v prvom rade pohodlné, ale nielen to. V kombinácii s vhodnými senzormi, ktoré zaistia stiahnutie či vytiahnutie v tom správnom okamihu, napríklad podľa poveternostných podmienok, ním možno podporiť všetky praktické funkcie aj zaistiť bezpečnosť tieniaceho systému. Zníženie teploty v interiéri v lete či tepelných únikov v zime tak môže byť ešte účinnejšie. Navyše je takéto ovládanie presnejšie, a teda šetrnejšie, takže znižuje namáhanie a zvyšuje životnosť tienenia.

Senzory ho zároveň chránia pred poškodením pri nepriaznivom počasí a elektronické ovládanie umožňuje rôzne nastavenie, napríklad na simulovanie prítomnosti obyvateľov, keď je dom prázdny.

S prímorskou atmosférou

Mimoriadne efektným tienením sú veľkoplošné textilné plachty, ktoré navodzujú atmosféru prístavov a letných dovoleniek a vnášajú do strohej modernej architektúry príjemne kontrastný prvok podmanivej romantiky.

Na výber sú trojuholníkové aj pravouhlé plachty s rozličnými tvarmi a rozmermi, látku si možno zvoliť podľa farebnosti aj odolnosti proti slnečnému žiareniu a dažďu. Plachty, ktoré sa navíjajú na hriadeľ, nesie subtílna konštrukcia z nehrdzavejúcej ocele a hliníka doplnená stabilizačným systémom a elektrickým pohonom s veternou automatikou. Môžu stáť samostatne alebo sa na ich upevnenie využijú stavebné konštrukcie.

V tieni aj pred domom
Pergoly, markízy či slnečné plachty zatienia fasádu aj priestor pred domom. V lete pritom bývajú najvýraznejším prvkom domu.

S nohami na zemi

Vďaka rozmanitosti tvarov, farieb a konštrukcií umožňujú pergoly funkčné a zároveň atraktívne letné rozšírenie priestoru domu do exteriéru. Majú pevnú konštrukciu (väčšinou z odľahčeného hliníka) a pevnú alebo variabilnú tieniacu plochu, ktorú možno zhrnúť pod kryt alebo zvinúť do kazety, keď tienenie nie je potrebné.

Vrchnú plochu pergoly obvykle chráni vodoodolná tieniaca látka, ktorá zaisťuje ochranu proti slnku aj dažďu. V ponuke sú tiež systémy s naklápateľnými lamelami, pomocou ktorých možno podobne ako pri žalúziách regulovať množstvo svetla pod pergolou či v interiéri, a tiež dosiahnuť príjemnú cirkuláciu vzduchu na terase. Podobne ako markízy, aj pergoly môžu byť doplnené bočnými textilnými roletami, stienkami či lamelami.

Podľa potreby

Spoločným znakom textilných terasových markíz s kĺbovými ramenami je, že keď ich netreba, celé aj s konštrukciou ich zviniete do úhľadného balíčka. Konštrukčne dokonalejšie sú kazetové typy – v zbalenej polohe chráni kazeta hriadeľ s navinutou látkou, prípadne aj zložené ramená.

Pri lacnejších variantoch si môžete vybrať medzi markízami, kde sa látka len navinie na hriadeľ, a verziami s krycou strieškou, ktorá chráni zvinutú látku pred vplyvmi počasia. Látku by ste si mali vybrať nielen podľa farby či vzoru, ale aj podľa materiálu, pozor tiež na kvalitu vyhotovenia a odolnosť konštrukcie. Popri akrylových sú v ponuke aj polyesterové látky, ktoré majú sýtejšie farby, sú pružnejšie a menej sa krčia.

Dobrou voľbou sú lepené švy, ktoré majú v porovnaní so šitými viacero výhod – nepresakujú, menej sa špinia a vlnia. Textilné markízy si nevyžadujú náročné stavebné úpravy, správna inštalácia je však dôležitá. A nezabudnite – za nepriaznivých poveternostných podmienok treba markízu zvinúť. Užitočným pomocníkom pritom môže byť automatika spojená so senzormi.

Pripravila Erika Kuhnová
Odborná spolupráca Andrea Kúdelová, k-system
Foto archív firiem
Zdroj časopis Môj dom 6/2015

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky