Stavba domu svojpomocne či na kľúč? Aké sú výhody a nevýhody oboch možností?

09.03.2017  |     

Zvažujete, či zveriť hrubú stavbu vášho domu firme, alebo si trúfate pustiť sa do nej svojpomocne? Prečítajte si, aké sú výhody a nevýhody oboch možností, prípadne zvážte ich kombináciu.

Azda každý, kto má pred sebou projekt rodinného domu, zvažoval, ako sa doň nasťahovať čo možno najrýchlejšie a „bezbolestne“. Či ušetriť financie a urobiť si väčšinu prác svojpomocne, alebo ušetriť najmä čas a energiu a zveriť práce do rúk odborníkom. Pri rozhodovaní si treba určiť priority a zvážiť všetky možné klady a zápory danej možnosti. V každom prípade, základom úspešne postaveného rodinného domu je dobrý projekt, ktorý myslí na veľa detailov. Čím podrobnejší, tým lepšie. Pojem hrubá stavba zahŕňa obvodové aj vnútorné nosné steny, stropy, priečky, strešnú konštrukciu vrátane krytiny, a ak je súčasťou projektu, tak aj komín.

Vo vlastných rukách

Motiváciou na svojpomocnú stavbu domu sú najmä ušetrené financie. Väčšinu prác si urobíte sami s pomocou známych či rodiny, prípadne s malými partiami remeselníkov. Nevýhodou pri svojpomocnom stavaní je, že práce na seba nenadväzujú plynulo, ale s väčšími prestávkami a všetko teda trvá niekoľkonásobne dlhšie. Okrem toho si musíte študovať rôzne pracovné postupy a technológie, zháňať povolenia, sledovať ponuky materiálu, objednávať a nakupovať tovar. Tu treba myslieť na to, že na rozdiel od vás, má väčšina stavebných firiem má relatívne veľké zľavy na materiál. Na druhej strane, získate množstvo vedomostí a zručností a budete mať istotu, že v dome máte presne to, čo chcete. Ďalšou nevýhodou môže byť to, že časť peňazí pohltia aj niektoré nesprávne urobené práce, ktoré sú nutnou daňou za začiatočnícke chyby. Ten pocit, keď sa už blížite do finále, však určite bude stáť za to.

S odborníkmi 

Ak zveríte stavbu do rúk odborníkom, ušetríte najmä čas, niekedy i nervy, čo však nie je vždy pravidlom. Väčšina firiem si vie služby ohodnotiť veľkou maržou. Dôkladne by ste si mali vybrať realizačnú firmu a zvoliť si aj nezávislý stavebný dozor, ktorý pre vás bude kontrolovať dodržiavanie stavebných noriem, predpisov a použitých materiálov. Dajte si pozor na to, aby to bol skutočne váš človek a nie dvojitý agent, ktorý za úplatok zo strany realizátora nemá problém povedať, že je všetko v poriadku, a to aj vtedy, ak nie je. Najlepšie je vopred podpísať zmluvu o diele a v prípade možných problémov sa firma nebude môcť tak jednoducho vyvliecť zo zodpovednosti za nevydarený výsledok. Pokiaľ si však vyberiete dobre, môžete mať kvalitný výsledok bez starostí. Výhodou je najmä rýchly postup prác. Kvalitná stavebná firma by vám mala poskytnúť nielen bezchybný výsledok podľa vašich predstáv, ale mala by poradiť a pomôcť aj s vybavením viacerých potrebných dokumentov a povolení.

Stredná cesta

Kombinácia svojpomocných prác s odborníkmi sa osvedčila mnohým ľuďom, ktorí túžili bývať vo vlastnom rodinnom dome za výhodnú cenu. Hrubú stavbu si dajú zrealizovať na kľúč, zvyšok urobia čiastočne svojpomocou, na ďalšie práce si najmú remeselníkov. Tento spôsob drží náklady na uzde a zároveň poskytuje aj veľkú mieru pohodlia. Ak vás láka takýto kompromis, určite si urobte dôkladný prieskum trhu, overte si referencie, pýtajte sa priateľov, známych, surfujte po internete, čítajte diskusie a najmä si dobre vyberte, komu zveríte práce do rúk. 

Výber materiálu 

Stavebné materiály a systémy určené na hrubú stavbu sa rôznia aj náročnosťou realizácie. Nie každý materiál je vhodný pre laikov, ktorí  sa chystajú stavať svojpomocne. Starostlivo teda zvážte výber, aby ste si nepridali starosti pre chybné detaily či zle zrealizované postupy, ktoré patria do rúk odborníkom a stavebným firmám. Na trhu je však množstvo materiálov a stavebných systémov, ktoré vám prácu na svojpomocnej stavbe značne uľahčia. Preto študujte, porovnávajte  a najmä si správne vyberte.

TEXT KATARÍNA BAROŠOVÁ
FOTO Dano Veselský, archív firiem
ZDROJ časopis Môj dom 2/2017

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky