Pasívny dom komplexne, jednoducho, systematicky

06.12.2017  |     

Tento nový pasívny dom má veľmi náročných majiteľov. Rozhodli sa kombinovať maximálnu efektívnosť so sofistikovaným dizajnom so zaujímavým, ale problematickým miestom. Ich požiadavky na prevedenie boli nepochybne ovplyvnené povolaním majiteľa – ako projektový manažér v IT preferuje jednoduché, racionálne a efektívne riešenia.

Príbeh so šťastným koncom – domom s kompletnými nákladmi 70 € mesačne – začal voľbou pozemku. Jeho zjavným kladom bol krásny výhľad do okolitých lesov, záporom poloha vo svahu. Majitelia sa rozhodli túto výzvu prijať a začali hľadať vhodné riešenie. Súčasne si tak ujasnili, že je pre nich dôležitá otázka energetických úspor – nielen kvôli finančným nákladom, ale tiež vyjadruje ich pohľad na ekológiu.

Pri výbere vhodného materiálu pre svoj dom najprv zvažovali drevostavbu, ale vzhľadom k svažitosti pozemku sa ukázalo ako lepšie riešenie zvoliť murovanú stavbu. Projekt sa rozhodli zveriť skúsenému ateliéru Elam, ktorý má s výstavbou pasívnych budov mnohoročné skúsenosti. „Stavba je realizovaná zo stavebného systému Ytong. S týmto materiálom máme pri výstavbe pasívnych domov veľmi dobré skúsenosti. Má dobré izolačné vlastnosti zhodné vo všetkých smeroch.

Obvodové steny lepšie redukujú tepelné mosty. Tvárnice z Ytongu sú presné, ľahké a veľmi dobre sa s nimi pracuje. Umožňujú jednoduché rezanie, vŕtanie, drážkovanie a podMurivo odpúšťa drobné prehrešky, ktoré sa bežne na stavbách vyskytujú,“ vraví k voľbe materiálu architekt.

Dom predstavuje mimoriadne vydarené spojenie funkčnosti, moderných technológií a dizajnu. Po estetickej stránke sa manželia v zadaní zhodli na „modernom konzervativizme“ a presne to dokázal ateliér Elam navrhnúť. 

Ako zdroj vykurovania a teplej vody je použitá kompaktná rekuperačná jednotka so zabudovanou akumulačnou nádržou a malým tepelným čerpadlom. Vykurovanie je doplnené o kozub a malé ohrievače v jednotlivých miestnostiach. Kompaktná vetracia jednotka súčasne zaisťuje aj vetranie celého objektu bez tepelných strát. 

​Majitelia si dali tiež veľmi záležať na interiéry a projekt tak patrí k tým domom, kde sa kvalita stretáva s dizajnom. Proste nimi kladené vysoké nároky a súčasne moderné, svieže myslenie je na výsledku poznať. 

ZDROJ PR článok spoločnosti Xella Slovensko, spol. s r.o.

Tagy:
rodinný dom pasívny dom dom vo svahu

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Na Kysuciach stojí mobilný obytný modul, ktorý prináša viaceré originálne riešenia

Najnovšie knihy a časopisy

Záhrada 10/2019
v predaji


Veľký spievodca: Pestujeme chilli
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

Najnovšie príspevky