Z čoho postaviť murovaný dom? Vyberte si ten správny murovací materiál

17.04.2018  |     

Murovaný dom je v našich končinách najčastejšou voľbou – pri tomto rozhodnutí obvykle zavážia nielen vlastnosti stavebného materiálu či hotovej stavby, ale aj tradícia, zvyk, skúsenosti... Je to jednoducho srdcovka. Ak tiež plánujete stavať murovaný dom, môžete si vybrať z viacerých moderných materiálov. 

Pálené tehly

Sú bezpochyby klasikou a dodnes najobľúbenejším stavebným materiálom u nás. Prvou sympatickou vlastnosťou tehál je, že ich základom je prírodný materiál, rovnako aj to, že sa dajú recyklovať. Vypaľovaním získavajú dobre známu pevnosť a rozmerovú stabilitu a tiež prakticky neobmedzenú životnosť. K dobru im treba pripočítať aj schopnosť akumulovať teplo, vynikajúce zvukovoizolačné vlastnosti a optimálnu difúziu vodných pár, ktoré sa spolupodieľajú na vytváraní príjemného vnútorného prostredia.

Pre dnešné tehly (či skôr keramické bloky alebo tvarovky) je typická vnútorná štruktúra zvislých rebier a vzduchových dutín. Výsledkom je jednak nižšia hmotnosť murovacích prvkov, jednak ich lepšie tepelnoizolačné vlastnosti. Najnovšie typy tehál majú dutiny vyplnené tepelnou izoláciou (minerálnou vlnou alebo polystyrénom), ktorá ich tepelnoizolačné vlastnosti ešte viac zlepšuje – jednou vrstvou muriva s hrúbkou 38 cm tak možno splniť požiadavky aktuálnej normy, pri hrúbke 44 až 50 cm sa dajú dosiahnuť aj parametre pasívneho domu.

I keď sú tehly vyplnené izolantom v ponuke výrobcov najdrahšie, výhodou takéhoto jednovrstvového muriva sú špičkové vlastnosti (a s nimi súvisiace nízke náklady na vykurovanie), ktoré sa v porovnaní so zatepleným murivom dosiahnu s nižšou prácnosťou.

Od januára 2016 musia byť všetky nové rodinné domy na Slovensku ultranízkoenergetické (so spotrebou energie na vykurovanie max. 40,7 kWh/m2 za rok), po roku 2020 sa už budú môcť u nás stavať len budovy s takmer nulovou spotrebou energie (max. 20,4 kWh/m2 za rok na vykurovanie). Rozdiely v nákladoch na stavbu týchto dvoch typov sú približne 10 až 15 %, v dome s lepšími tepelnotechnickými parametrami sú však náklady na vykurovanie až o polovicu nižšie.

 

Špičkové keramické tvarovky majú dutiny vyplnené tepelnou izoláciou.

Jednou vrstvou muriva sa tak dajú dosiahnuť lepšie parametre, než požaduje dnešná norma.

Brúsené tehly majú presné rozmery a tvarový spoj na bočnej strane.

Pri murovaní sa tak spotrebuje podstatne menej malty a do stavby sa zabuduje menej vlhkosti.

Pórobetónové tvárnice

Sú pri stavbe rodinných domov u nás druhým najčastejšie používaným murovacím materiálom. Aj v tomto prípade sú základom prírodné suroviny – kremičitý piesok, vápno, cement a voda. Podstatou pórobetónu sú makropóry, resp. uzavreté vzduchové dutiny, ktorým tento materiál vďačí za svoje výborné tepelnoizolačné vlastnosti (vzduchové dutiny ostatne stoja za izolačnou schopnosťou mnohých materiálov a prvkov vrátane tepelnej izolácie). Dutiny sú tiež dôvodom jeho nízkej hmotnosti, dôsledkom ktorej je nielen menej namáhavá práca, ale aj nižšie náklady na dopravu.

Veľkým plusom pórobetónu je aj jeho homogenita – všetky prvky stavebného systému majú rovnaké zloženie a rovnorodé vlastnosti vo všetkých smeroch, takže v obvodových stenách nevznikajú tepelné mosty v mieste napojenia rôznych materiálov. K jeho prednostiam patrí aj nízky difúzny odpor – materiál tak prirodzene reguluje vlhkosť, čo prispieva k zdravej klíme v dome. 

S pórobetónom sa veľmi jednoducho pracuje – je ľahký, jeho rozmery sa dajú ľahko prispôsobiť rezaním, dobre sa doňho robia drážky na rozvody v dome, a to bez toho, aby sa zhoršili tepelnoizolačné parametre, narušila vzduchová nepriepustnosť či vytvorili tepelné mosty. Je teda ideálnym typom na svojpomocnú alebo čiastočne svojpomocnú výstavbu.

Moderné murovanie

Či už ide o moderné brúsené tehly, alebo o pórobetónové či vápenno-pieskové tvárnice, dnešným trendom je murovanie na tenkú ložnú škáru. Používa sa naň špeciálna tenkovrstvová malta, resp. stavebné lepidlo vo vrstve hrubej len 1 mm. Systém pero-drážka na bočnej strane viacerých typov tvárnic zabezpečuje zvislý spoj bez pridania ďalšieho materiálu – tvárnice sa len jednoducho zasunú jedna do druhej.

Murovanie je tak presnejšie, jednoduchšie a v porovnaní s tradičným postupom o 30 až 50 % rýchlejšie. A keďže spotreba malty je veľmi nízka, je aj úspornejšie. Spájanie tenkou vrstvou lepidla navyše prispieva k celkovej homogenite muriva (v miestach škár nevznikajú tepelné mosty) a do stavby sa tiež dostáva menej vody, takže rýchlejšie vysychá. Ďalšou, časovo ešte úspornejšou možnosťou je pri tehlách spájanie pomocou murovacej peny – nanáša sa totiž priamo z balenia, takže si nevyžaduje prípravu malty. Umožňuje tiež prácu až do –5 °C.

Pórobetón je ľahký a homogénny materiál, ktorý sa dobre opracováva.

Aj preto je ideálny na svojpomocnú výstavbu.

Vápenno-pieskové tehly

Aj do tretice tu máme prírodné materiály – vápno, piesok a vodu, výsledkom ich lisovania sú však tentoraz mimoriadne pevné, tvrdé a ťažké tvárnice s hladkým povrchom a veľmi presnými rozmermi aj hranami. Z podstaty tohto materiálu vyplývajú aj výborné akustické vlastnosti a mimoriadne vysoká tepelnoakumulačná schopnosť. Najmä tá výrazne ovplyvňuje vnútornú klímu v dome, ktorá je veľmi stabilná nielen v zime, ale aj v lete (mohli by sme ju prirovnať ku klíme v kamennom dome). 

Silnou stránkou vápenno-pieskových tehál je prenášanie zaťaženia a akumulácia tepla, pre takýto materiál je však zároveň prirodzená minimálna tepelnoizolačná schopnosť. Preto sú tieto tvarovky ideálne na viacvrstvové obvodové murivo, kde izolačnú funkciu plní materiál, ktorý je v tomto smere neprekonateľný – tepelná izolácia. Keďže v tomto spojení sa využijú najsilnejšie stránky oboch materiálov, výsledkom sú špičkové vlastnosti obvodových stien pri ich minimálnej hrúbke (na rovnakom pôdoryse teda získate väčší vnútorný priestor). Nevýhodou je však vysoká hmotnosť tvaroviek, ktorá komplikuje manipuláciu s nimi. Pre veľkú tvrdosť je tiež dôležité pamätať pri projektovaní na ponuku rozmerov a vopred si premyslieť vedenie inštalácií (v otvoroch vnútri blokov alebo v inštalačnej predstene).

 

Zateplené murivo je u architektov a projektantov obľúbené najmä z dvoch dôvodov: jednak pre možnosť optimalizovať parametre obvodových stien na mieru konkrétnym podmienkam pomocou vhodnej hrúbky izolantu, jednak pre kompaktný obal z tepelnej izolácie, ktorý eliminuje tepelné mosty aj v zložitejších detailoch.

Vápenno-pieskové tehly výborne akumulujú teplo. 

Zabezpečujú tak v dome stabilnú vnútornú klímu v zime aj v lete, potrebujú však zateplenie.

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: ARCHÍV FIRIEM
ZDROJ: časopis Môj dom 3/2018

Tagy:
tehly pórobetón pasívne domy stavba domu murované domy pálené tehly

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Tvorivé bývanie 6/2019 v predaji


26 tipov na sviatočné dekorácie
Predplatné

 

kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky