Ako vám dokáže doma pomôcť sadrokartón

18.06.2018  |     

Základnou výhodou sadrokartónu je, že umožňuje zhotoviť priečky, podhľady aj podlahy bez mokrých procesov. Pomocou sadrokartónu sa však dá nielen zmeniť dispozícia alebo vyrovnať steny, ale môžete si bývanie aj odhlučniť, a predísť tak problémom s hlasnými susedmi či neposedným potomstvom.

Tipy na odhlučnenie

Dôvody na rekonštrukciu bývajú najmä estetické a praktické (napr. zmena dispozície), často sa však pri nej zabúda na možnosť odhlučniť steny, strop či podlahu. Na odhlučnenie stien sú vhodné akustické predsteny. Pred existujúcou stenou sa vytvorí nosná konštrukcia, podobná tej, ktorá sa robí pri sadrokartónových priečkach. Po prípadnej inštalácii elektrických a ostatných rozvodov sa medzi profily vloží tepelno-zvuková minerálna izolácia a konštrukcia sa oplášti akustickými sadrokartónovými doskami (jednou alebo dvomi vrstvami). Na strope sa dá podobne vytvoriť akustický podhľad, ktorý zároveň umožňuje zabudovať osvetlenie či zamaskovať nedostatky.

Hluk prenášaný cez podlahu sa dá efektívne znížiť pomocou tzv. suchej podlahy. Jej výhody sú rovnaké ako pri všetkých prvkoch suchej výstavby – nízka hmotnosť a rýchla montáž bez vnášania vlhkosti do existujúcich konštrukcií. Prvú vrstvu tvorí izolácia, ktorá udržiava teplo a zároveň izoluje od hluku. Prostredná, roznášacia vrstva, môže byť z rôznych materiálov od drevotriesky až po sadrokartón. Ako vrchná, nášľapná vrstva, sa používajú rozličné podlahoviny –  dlažba, parkety či koberec.

Sadrokartónové dosky sú základným materiálom suchej výstavby.

Vyrábajú sa zo sadry, ktorá sa vlieva do formy a obaľuje kartónom, čo zabezpečuje ich pevnosť.

Pevnejší než múr

Myslíte si, že na sadrokartónové steny je zložité zavesiť poličku či televízor? Potom máte staré informácie. Sadrokartónová doska novej generácie s názvom Habito totiž unesie na jeden kotviaci bod až 25 kg, a skrinky či poličky sa teda dajú umiestniť kamkoľvek. Vďaka vysokej pevnosti dosiek sa do nich môžu predmety kotviť bežnými vrutmi. Habito si zároveň zachováva aj ostatné prednosti sadrokartónu – rýchlu a suchú montáž a nízku hmotnosť výslednej konštrukcie, ktorá je v porovnaní s murovanými priečkami tri- až päťkrát nižšia. Ďalším benefitom stien z týchto dosiek je zvuková izolácia — ich vzduchová nepriezvučnosť je o 9 dB lepšia než pri pórobetónovej priečke s dvojnásobnou hrúbkou. 

Dôležité je vybrať si na konkrétny účel správnu sadrokartónovú dosku. 

Špeciálne dosky splnia vyššie nároky na akustickú izoláciu, pevnosť, odolnosť proti vlhkosti atď.

 

Montáž bez kovovej konštrukcie

Sadrokartónový podhľad či predstenu môžete osadiť aj bez klasickej kovovej podpornej konštrukcie, a to pomocou MICHNO SYSTEM-u, ktorý tvoria nastaviteľné tanierové kotvy. Na podklade sa najskôr vytvorí raster z dištančných tanierových kotiev, obvykle s rozstupom 600 x 600 mm. Kotvy možno namontovať do muriva, betónu, pórobetónu i drevených konštrukcií. Po nastavení výšky plastových tanierov sa do nich upevnia sadrokartónové dosky pomocou vrutov. Na rozdiel od klasického postupu, ktorý si vyžaduje skúsenosti, je inštalácia pomocou MICHNO SYSTEM-u nenáročná a vhodná aj pre domácich majstrov. Pozitívom systému je aj nulový odpad, keďže nič netreba upravovať ani skracovať.

Dokonalé finále

Ak chcete doviesť svoju rekonštrukciu do dokonalého finále, nemali by ste zanedbať prípravu sadrokartónových stien pred ich natretím alebo tapetovaním. Určite sa vám pri tom osvedčí produkt Metylan Crack Filler, ktorý je ideálny na vypĺňanie puklín, dier či medzier nielen pri sadrokartóne, ale aj pri iných stavebných paneloch. Hodí sa na vyhladenie stien a stropov, zahladenie stôp po kotvení tzv. hmoždiniek a na modelovanie. Metylan Crack Filler je mimoriadne pružný a výborne reaguje na zalomenia v prechodoch, napríklad medzi tehlovým murivom a sadrokartónom. Po nanesení sa neťahá a nezmrašťuje, po vyschnutí má hladký povrch a ľahko ho zatriete disperznými farbami a lakmi. 

TEXT ERIKA KUHNOVÁ
FOTO ARCHÍV FIRIEM A ISIFA/SHUTTERSTOCK
ZDROJ časopis Môj dom 5/2018

Tagy:
sadrokarton priečky sadrokartónové steny

Mohlo by vás tiež zaujímať:

PREČÍTAJTE SI TIEŽ Z typovej drevostavby originál Z typovej drevostavby originál x

Foto dňa

Stvárnená láska k vode: V tomto dome sa budete cítiť ako na lodi

Najnovšie knihy a časopisy

Najnovšie príspevky