Štýlový dom s Tercou, dom ako vizitka

08.10.2018  |     

Manželský pár sa po rokoch rozhodol vymeniť „socialistickú kocku“ za priestranný bungalov. Komfortné a zároveň štýlové bývanie našli v tehlovom jednopodlažnom dome.

Manželia z južného Slovenska vždy snívali o dome bez schodov. V 80. rokoch nemali možnosť postaviť si dom podľa vlastných predstáv. Žili vo viacpodlažnom štvorcovom dome s plochou strechou, v ktorom nedokázali efektívne využiť priestor. Obrovskú časť domu totiž zaberala pivnica. Časom sa však rozhodli splniť si spoločný sen. „Nie sme najmladší a chodenie niekoľkokrát denne po schodoch nám dávalo zabrať.“ vysvetľuje pani domu.

Skvelé rodinné i pracovné vzťahy

Manželia vlastnia firmu, ktorá sa zaoberá predajom stavebných materiálov. V predaji lícových obkladov z tehál a ich montáže patria medzi špičku. Do rodinného biznisu postupne zasvätili aj svoje dve deti. 

Zosúladiť rodinný a pracovný život sa im darí aj vďaka spoločnému bývaniu, ktoré je doslova cez ulicu od kancelárie. Ako sa im darí v dome udržiavať rodinnú pohodu? „Vďaka netradičným detailom sa podarilo vytvoriť naozaj originálne a príjemné bývanie,“ objasňuje majiteľka. Keďže sú obaja majitelia takpovediac z fachu, návrh domu zverili do rúk architekta Nándora Litomericzkého, s ktorým spolupracovali už v minulosti.

Materiály pre zdravé a úsporné bývanie

Manželia zúročili na stavbe vlastného domu roky skúseností v stavebníctve. Od začiatku mali jasno: stavať sa bude najmä z osvedčených prírodných materiálov. Všetky technické detaily sa snažili zhotoviť tak, aby vnútri domu vytvorili príjemné a zdravé prostredie. Obvodové steny z tehál Porotherm s vynikajúcimi tepelnoizolačnými parametrami zaručujú dostatočné vnútorné povrchové teploty, čo je základ prevencie proti riziku vzniku plesní. Tehlové murivo má tiež schopnosť akumulovať teplo, ktoré zabezpečuje tepelnú pohodu bez náhlych teplotných výkyvov počas celého roka.

Hrubá stavba je vymurovaná z brúsených tehál Porotherm 44 EKO+ Profi s hrúbkou 44 cm. Tehly s touto hrúbkou spĺňali vtedajšie tepelno-technické požiadavky. Napriek tomu sa rozhodli obvodové múry dodatočne zatepliť minerálnou vlnou s hrúbkou 6 cm. „Nechali sme si poradiť. Minimálna vrstva zateplenia eliminuje prípadné tepelné mosty, ktoré vznikajú pri žalúziách alebo oknách,“ dodáva majiteľ.

Tehlový obklad dotvoril vzhľad

Už pri pohľade z ulice je zrejmé, že v prízemnom dome bývajú milovníci prírodných materiálov. Špecialisti na predaj a realizáciu obkladov z lícových tehál Terca zostali verní tomuto dekoratívnemu prvku aj pri návrhu vlastného bývania.

Lícové tehly Terca Renaissance, ktoré dom ozvláštnili, sú prírodný materiál, ktorý si bez ďalších povrchových úprav trvalo zachováva stálofarebnosť a odolnosť proti poveternostným vplyvom. „Práve preto sa nám dobre pracuje s lícovými tehlami Terca. Nemusíte ísť podľa zaužívanej šablóny, ale vďaka fantázii môžu vzniknúť originálne prvky,“ vysvetľuje majiteľ. 

Zelená farba okenných profilov, žalúzií, vstupných dverí a garážovej brány je ďalším originálnym prvkom, ktorý upúta na prvý pohľad. Majitelia sa očividne neboja originality, čím si zabezpečili jedinečný dom. „Išlo o nápad architekta a nám sa páčil,“ pochvaľuje si domáca pani. 

Drevené okná majú síce z exteriérovej strany zelenú farbu, z tej interiérovej sú však biele. Zaujímavá je aj kombinácia štandardných formátov okien s kruhovými, ktoré sú osadené v kúpeľniach a práčovni. „Obklad z lícových tehál okolo kruhových okien bol najväčšou technickou výzvou. Každý kus musel byť presne narezaný. Vyžadovalo si to veľmi precíznu prácu a technické zručnosti,“ dopĺňa majiteľ.

www.wienerberger.sk

ZDROJ PR článok spoločnosti Wienerberger - Slovenské tehelne, s. r. o.

Tagy:
rodinný dom tehlové murivo tehlový dom lícové tehly jednopodlažný dom Tehlový obklad

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Ako sa snúbi škandinávsky štýl s anglickou klasikou?

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom špeciál 3/2019


Veľký sprievodca novými bytmi
kúpiť v eshope

Najnovšie príspevky