Stavbu domu si dopredu naplánujte: Na čo určite nezabudnúť?

13.03.2019  |     

Plánujete stavbu domu a radi by ste už tento rok rozsvietili vianočný stromček v novej obývačke? Teoreticky to možné je, ak však ešte nemáte v ruke stavebné povolenie, do Vianoc to pravdepodobne nestihnete. Máte však čas urobiť si reálny plán.

Superrýchle tempo

Ak máte kúpený pozemok a rozhodli ste sa pre typový projekt jednoduchého domu, ktorý vám zrealizuje skúsená firma, máte šancu v zime sa sťahovať. Na úpravy projektu a vybavenie stavebného povolenia počítajte aspoň so štyrmi mesiacmi. Asi tri-štyri týždne sú potrebné na zemné práce a základy, z čoho osem dní potrebuje betón, aby nadobudol 80 % výslednej pevnosti a mohlo sa v stavbe pokračovať. Samozrejme, ak vám bude priať počasie.

Skúsená firma dokáže zmontovať jednoduchú hrubú stavbu z hotových panelov asi za týždeň – vyzerá to trochu ako zázrak, ani zďaleka to však nie je hotový dom. Ani čas potrebný na hrubú stavbu podobného murovaného domu nie je výrazne odlišný. Tým sme sa dostali približne na päť mesiacov, podmienkou však je jednoduchý typový projekt a skúsená firma, takže všetko beží ako po masle. Dokončovacie práce trvajú podstatne dlhšie než hrubá stavba – počítajte minimálne so štyrmi mesiacmi. Ani tento čas sa pri drevostavbách a murovaných domoch výrazne nelíši.

Najväčší rozdiel je medzi domom na mieru a typovou stavbou realizovanou skúsenou firmou, pri ktorej je všetko vyladené a práce jednotlivých profesií na seba optimálne nadväzujú. Čas realizácie pol roka je „raketové“, no za istých podmienok reálne tempo. K hotovej novostavbe rodinného domu sa teda môžete dopracovať celkovo asi za deväť-desať mesiacov. Ale je tam naozaj veľa „ale“.

 

Murovanie na cementové malty sa má realizovať pri teplotách nad +5 °C, pri mrazoch nižších než –5 °C je zakázané. V miernej zime s teplotami medzi 0 a +5 °C môžete využiť pri murovaní tzv. zimné malty, prípadne murovať na systémovú murovaciu penu, ktorá neobsahuje vodu.

Reálny plán

Realita je skôr taká, že aj pri typovom projekte budete radi, ak sa vám podarí vybaviť všetko potrebné do jesene a pri dobrom počasí stihnete ešte pred zimou zrealizovať základy. S vrchnou stavbou tak môžete začať na jar a pri nekomplikovanom dome je reálne, že sa budete ďalšiu zimu sťahovať.

Ak chcete dom na mieru, počítajte na prípravnú fázu (teda na návrh domu, projekt na stavebné povolenie, samotné stavebné povolenie a územné rozhodnutie, realizačný projekt a výber realizačnej firmy) asi deväť mesiacov až rok. Dobré je mať na pamäti, že dôkladná príprava je pri stavbe domu podstatná a je základom ako vašej budúcej spokojnosti, tak aj bezproblémovej výstavby. Ak teda v najbližších dňoch oslovíte architekta, je reálne, že na budúcu jar môžete začať kopať základy. 

„Ak je stavba uzavretá a temperovaná, to znamená, že sú vymurované obvodové steny, je hotová strecha, sú zakryté stavebné otvory a vnútorná teplota neklesá pod +8 °C, možno v zime pokračovať v stavebných prácach vnútri objektu. Dajú sa napríklad murovať priečky, realizovať vnútorné omietky a pod.“

Ing. Zuzana Hejlová, autorizovaná statička spoločnosti HELUZ

Do zimy pod strechou

Stavebná sezóna, teda obdobie vhodné na realizáciu hrubej stavby, trvá od jari do jesene, to znamená od skončenia nočných mrazov po ich začiatok. Pri teplotách pod +5 °C sa stavať neodporúča, pretože pri niektorých stavebných materiáloch sa pri nízkych teplotách spomaľujú chemické reakcie. A keďže výstavba rodinného domu obvykle trvá asi jeden a pol roka, je jasné, že nech začnete kedykoľvek, zima vás neminie. Preto je dobré rozdeliť si celú hrubú stavbu na štyri fázy: spodnú stavbu, vrchnú stavbu, zastrešenie a fasádu – ani jednu z týchto fáz by ste nemali nechať pred zimou rozrobenú.

Práce by ste mali plánovať tak, aby ste mali ukončenú buď kompletnú spodnú stavbu, alebo vrchnú stavbu (zakrytú buď provizórnym krovom, alebo vrátane strechy) skôr, než nočné tepoty poklesnú pod +5 C°.

Stavba rodinného domu trvá priemerne rok a pol.

Stavebná sezóna, teda obdobie vhodné na realizáciu hrubej stavby, trvá od jari do jesene.

Načasujte si postup prác s ohľadom na zimnú prestávku.

Ideálne je do zimy dokončiť buď spodnú, alebo kompletnú hrubú stavbu.

Čo v zime?

Aj zima sa dá pri stavbe domu rozumne využiť. Ak sa vám na jeseň podarilo zrealizovať základy, môžu sa počas zimnej prestávky dotvarovať a vy máte čas na doladenie detailov realizačného projektu a stavebného plánu. Pretože čím precíznejšia je príprava, tým plynulejšia bude výstavba. Ak ste do zimy ukončili hrubú stavbu (ideálne vrátane strechy), môžete ju nechať „vymrznúť“ – počas zimných mesiacov preschne, zbaví sa technologickej vody a „sadne si“. Vy môžete zatiaľ plánovať interiér a práce, do ktorých sa pustíte na jar: fasády, omietky, dokončovanie interiéru. V lete alebo na jeseň sa potom môžete sťahovať. Ak ste stihli do zimy osadiť aj okná a chcete nechať dom „vymrznúť“, nezabúdajte v ňom dôkladne vetrať. V tomto prípade si však nemusíte dávať nutne zimnú pauzu – postup prác urýchlite tým, že budete v dome temperovať, takže sa môžu realizovať úpravy v interiéri.

 

ODPORÚČAME na výstavbu v zimných podmienkach

ZIMNÉ MALTY

Zimná lepiaca malta YTONG/SILKA je maltová zmes na murovanie tvárnic YTONG a ostatných pórobetónových a vápennopieskových murovacích prvkov na tenké škáry. Je určená na vnútorné i vonkajšie použitie, teplota spracovania 0 až +10 °C.

Zimné malty HELUZ Spoločnosť HELUZ dodáva všetky svoje maltové zmesi aj ako zimné varianty, teda na murovanie tehlových blokov pri teplotách medzi – 5 a +15 °C. Samozrejme, je potrebné dodržať zásady murovania v zimnom období.

MUROVANIE NA PUR PENU

Brúsené tehly ­Porotherm 50 T Profi Dryfix sú určené na jednovrstvové omietané obvodové murivo hrubé 500 mm s nadštandardnými tepelnoizolačnými parametrami. Zvislé dutiny v tehlách sú vyplnené hydrofobizovanou minerálnou vlnou. Na murovanie sa používa špeciálna murovacia pena Porotherm Dryfix extra, ktorá sa dodáva spolu s tehlami.

Brúsené tehly LeierPLAN umožňujú murovať obvodové steny aj vnútorné nosné konštrukcie až do teploty –5 ºC, a to s použitím tenkej vrstvy murovacej malty (stačí 1 mm) alebo penového lepidla LeierFIX. Výhodou je úspora materiálu, kratší čas murovania bez vytvárania tepelných mostov a menej vlhkosti v stavbe.

TEXT: ERIKA KUHNOVÁ
FOTO: ISTOCK.COM A ARCHÍV FIRIEM 
ZDROJ: časopis Môj dom 2/2019

Tagy:
hrubá stavba rodinné domy stavba domu

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rozsiahly dom na samote sa ukrýva pod zelenou strechou

Najnovšie knihy a časopisy

Novinka!
Staviame a rekonštruujeme


95 tipov, ako postaviť kvalitný dom
Kúpiť v e-shope

Najnovšie príspevky