Syndróm chorých budov sa týka aj nás

15.04.2019  |     

Podráždené oči, vysušená sliznica nosa, škriabanie v krku, bolesť hlavy, únava. Môže sa zdať, že ide o nachladnutie alebo začínajúcu chrípku. No príčina môže byť iná. Syndróm chorých budov (Sick Building Syndrom – SBS) sa stále častejšie objavuje nielen v obchodných centrách, administratívnych budovách, ale aj v obytných domoch. Dobrou správou je, že tento problém je možné odstrániť a aj mu predchádzať.

Čo je to syndróm chorých budov?

O syndróme chorých budov hovoríme vtedy, keď sa viac ako 20 percent užívateľov budovy sťažuje na nešpecifické zdravotné symptómy či pocit diskomfortu a tieto príznaky pretrvávajú dlhšie ako dva týždne. Je preň charakteristické aj to, že veľká časť uvedených zdravotných ťažkostí mizne po opustení priestorov budovy. 

Žijeme v interiéri

Aj v minulosti ľudia žili v domoch, no pracovali na poli, v lese, na dvore, nakupovali na trhu, deti sa hrali vonku. Dnes pracujeme v kanceláriách, nakupujeme v obchodných centrách, deti sa hrajú doma alebo v iných budovách. Spolu sme teda v interiéri až 90 % celkového času!
 

Najčastejšie príznaky syndrómu chorých budov

Podráždenie, pálenie, slzenie očí
Podráždený, alebo „zapchatý nos“, krvácanie z nosa, svrbenie v nose
Sucho alebo škrabanie v krku, 
podráždenie horných dýchacích ciest, problémy pri prehĺtaní
Suchá, podráždená, svrbiaca pokožka, niekedy s vyrážkou
Bolesť hlavy, únava, podráždenosť a poruchy koncentrácie
Kombinácia viacerých príznakov
 
Symptómy sú často sprevádzané pocitom nedostatku vzduchu, vlhkosti vzduchu, nadmerného hluku, nedostatočného osvetlenia, tepla alebo chladu, vnímanie nepríjemného zápachu.

Čo je príčinou SBS?

Nie je úplne zrejmé čo spôsobuje syndróm chorých budov. Podľa MUDr. Kataríny Slotovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva je to s veľkou pravdepodobnosťou mnoho vzájomne pôsobiacich fyzikálnych faktorov, ako je hluk, nepríjemná teplota, nízka relatívna vlhkosť, žiadny pohyb vzduchu a nedostatočné osvetlenie, ktoré sa v určitom čase nahromadia. Nezanedbateľná je aj prítomnosť vyšších koncentrácií jemných prachových častíc a chemických znečisťujúcich látok, ktoré sa aj v nízkych koncentráciách vyznačujú charakteristickým zápachom. 
 

Čerstvý vzduch je prvoradý

Dnešné budovy sú tepelne dobre izolované a tesné. Aby sme v nich udržali komfortné vnútorné prostredie, je nutné pravidelne a dostatočne vetrať na čo sa častokrát zabúda. Nedostatočné vetranie zhoršuje prakticky všetky faktory vzniku syndrómu chorých budov.

Viete, čo sa stane, ak nedostatočne vetráte?

Vyššie koncentrácie CO2 vo vzduchu
Vyššie koncentrácie chemických látok uvoľňujúcich sa zo stavebných materiálov a zariadení budov
Vyššie koncentrácie radónu prenikajúceho do domu cez podložie
Kolísajúca vlhkosť vzduchu

Vlhkosť vzduchu

Vlhkosť vzduchu by sa mala pohybovať od 40 do 60 percent. Ak je nižšia, víria sa prachové častice, ktoré negatívne vplývajú na dýchací systém, vysychajú sliznice, znižuje sa úroveň ich imunity a samočistiace schopnosti, a tak sa stávajú citlivejšími na vznik a rozvoj rôznych infekcií. 
 
Vyššia vlhkosť vzduchu podporuje rast mikroorganizmov a plesní. „V priestore s viditeľným výskytom plesní sa zvyšujú koncentrácie dráždivých, toxických i karcinogénnych látok, ktoré sú príčinou akútnych i chronických ochorení dýchacích ciest, respiračných alergií, astmy, ale aj nádorových ochorení alebo podporujú ich vznik,“ upozorňuje Katarína Slotová.
 
Pomocou k regulácii vlhkosti vzduchu môže byť aj vnútorná vápenná omietka, ktorá má schopnosť pohltiť a postupne uvoľňovať vlhkosť do interiéru. 

Teplota vzduchu

Vyššie teploty vzduchu zvyšujú nároky na termoregulačný mechanizmus u ľudí a pre organizmus človeka to môže byť určitá forma stresu. Môžu podporovať uvoľňovanie emisií z materiálov a rast baktérií, húb a roztočov. „Rozsiahle štúdie ukázali, že množstvo symptómov SBS stúpa ak teplota vystúpi nad 21 °C,“ dopĺňa Katarína Slotová.
 
Problémom môže byť tiež nevyrovnaná teplota medzi povrchom stien a vzduchu, ktorá spôsobuje pocit „prievanu“.
 

Prirodzené vs. modré svetlo

Nedostatok prirodzeného osvetlenia môže byť tiež spúšťacím faktorom SBS. Bežne sa denné svetlo dopĺňa umelým tzv. modrým svetlom. Jeho zdrojom sú úsporné žiarovky, LED osvetlenie, monitory, mobilné telefóny či televízia. Takéto svetlo vplýva na človeka negatívne, zatiaľ presne nepoznáme dôsledky jeho nadmerného vplyvu. Riešením sú dostatočne veľké okná, prirodzené presvetlenie čo najväčšieho priestoru domu a LED-žiarovky s odfiltrovaným modrým svetlom.
 
Na druhej strane ani nadmiera prirodzeného svetla nie je vhodná, preto aj denné svetlo má byť regulovateľné.

Hluk v exteriéri, hluk v interiéri

Dôsledky vysokej hladiny hluku sa tiež dávajú do súvislosti s SBS. Nejde totiž len o hluk, ktorý prichádza z exteriéru, ale aj hluk vznikajúci v samotnej budove. Kombinácia zdrojov hluku potom môže zapríčiniť alebo podporovať vznik okrem iného kardiovaskulárnych ochorení, či zvyšovať krvný tlak.

Pozor na materiály

Aby sme sa vyhli vysokým koncentráciám chemických látok, ktoré sú uvoľňované najmä zo syntetických materiálov, podlahových krytín, nábytku alebo aj hračiek, mali by sme používať prírodné a ekologické materiály s čo najnižším obsahom prchavých organických látok, medzi ktoré patrí napr. aj formaldehyd. Ak si nie ste istí, hľadajte materiály označené certifikátmi ako Natureplus alebo Emicode.
 

Riešenie existuje

Masívne a minerálne stavebné systémy nielenže eliminujú vplyv škodlivých emisií, ale redukujú vplyv hluku, obmedzujú kolísanie vnútornej teploty. V kombinácii s vápennou omietkou, ktorá reguluje vlhkosť vnútorného vzduchu a dostatočným vetraním si zabezpečíte, že sa z vášho domu nestane chorá budova.

Vápnik dezinfikuje a reguluje

Dezinfekčné účinky vápna sú známe už veľmi dlho. Vápno zároveň dokáže pohlcovať z okolitého vzduchu škodlivé látky a optimálne regulovať vlhkosť v interiéri. Výroba vápna je prakticky bezodpadová, takže ide o ekologický materiál nezaťažujúci životné prostredie. Medzi moderné vápenné omietky patrí napríklad Baumit Klima omietka, ktorá pri hrúbke 1,5 cm dokáže optimálne vstrebávať prebytočnú vlhkosť a v prípade sucha ju vydať naspäť do interiéru.
 
 
TEXT: DENISA KUREKOVÁ
FOTO: ISIFA/ SHUTTERSTOCK 
Článok vznikol vďaka podpore spoločnosti Baumit
 
ZDROJ PR článok spoločnosti Baumit, spol. s r. o.

Tagy:
teplota vzduchu vnútorné prostredie Syndróm chorých budov hluk v exteriéri hluk v interiéri Vlhkosť vzduchu

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Keď sa „stodola“ inšpiruje katalógovými domami

Najnovšie knihy a časopisy

Môj dom 4/2019 v predaji


Najlepšie tipy vo vidieckom štýle
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

 

 

Najnovšie príspevky