Všetko, čo potrebujete vedieť o zatepľovaní

30.05.2019  |     

Leto je ideálnym obdobím, kedy sa pustiť do rekonštrukcie vašich príbytkov. Ratolesti a domácich miláčikov môžete na pár týždňov odložiť k starým rodičom či iným rodinným príslušníkom a vy sa môžete naplno venovať dlho odkladanej rekonštrukcii bývania. Či už svojpomocne alebo oslovením externých pracovných síl.

Zateplenie pre komfort v zime aj v lete 

Nielen rekonštrukcia bytového jadra, vymaľovanie stien či výmena okien v celom byte, ale aj technicky náročnejšie zatepľovanie fasády je obľúbenou „prerábkovou“ aktivitou. Hoci ide o pomerne výrazný zásah do stavby, zateplenie oceníte po viacerých stránkach. Ak ste majiteľom rodinného domu, pri správnom zateplení máte postarané o príjemné bývanie nielen v zimných mesiacoch, ale účinok zateplenia oceníte aj v lete. Zateplená fasáda poskytuje prirodzenú ochranu pred nadmerným prehrievaním v obdobiach tepla.

 
Zateplenie domu so sebou prináša oveľa viac benefitov ako len zníženie tepelných únikov. Zníženie tepelných únikov znamená aj zníženú spotrebu energie na vykurovanie a zvýšený komfort pri fungovaní v interiéri, alebo predĺženie životnosti konštrukcie domu. Zateplenie domu v konečnom dôsledku zvyšuje jeho hodnotu na cene. 

Vyberte vhodný materiál pre zateplenie 

Na trhu dnes nájdeme množstvo materiálov, ktoré sa využívajú na zateplenie fasád rodinných alebo panelových domov. Fasádny polystyrén je dlhodobo jednou z najpopulárnejších volieb na zateplenie fasády. Malé biele alebo sivé guličky, s ktorými sme sa viacerí hrávali ako deti, patria medzi najpraktickejšie zatepľovacie materiály. Polystyrén, presnejšie expandovaný polystyrén – EPS, je až z 98 percent tvorený zo vzduchu.

Nezaťažujú tak konštrukciu budovy a jednoducho sa s nimi manipuluje. Polystyrénové dosky sú výnimočne ľahké, kvôli čomu sú obľúbené medzi majstrami  a rovnako aj používateľmi. Sivý polystyrén navyše disponuje výnimočnými tepelnoizolačnými vlastnosťami, až o 20% lepšími, než biely EPS.

Zateplenie domu s EPS môže pri správnom postupe ušetriť domácnosti viac ako 50 percent nákladov na vykurovanie, a zároveň prispieť k šetrnému zaobchádzaniu s energetickými zdrojmi. Veľkým plusom je aj skutočnosť, že tento materiál  je stopercentne recyklovateľný. Na Slovensku napríklad výrobca Isover, poskytuje službu Zber odrezkov EPS, ktoré následne zváža do výrobného závodu v Trnave a zrecykluje na nové tepelnoizolačné polystyrénové dosky.

Pozerajte na kvalitu, až potom na cenu

Aj ceny polystyrénu sa môžu líšiť v dôsledku použitého zatepľovacieho materiálu a jeho kvality alebo hrúbok izolácií použitých pri zateplení domu. Koniec koncov, izolácia domu by vám mala slúžiť dlhé roky. Počítajte aj s tým, že finálnu cenu za zatepľovanie fasády navýši aj cena za realizáciu.

V tomto smere je  lepšie spoľahnúť sa na skúsených majstrov s pozitívnymi referenciami. Ak by ste sa náhodou chceli do zatepľovania pustiť svojpomocne, bez predošlých skúseností alebo dostatočného naštudovania problematiky riskujete nedobre odvedenú prácu a môžete veľmi rýchlo prerobiť. Šetrenie finančných prostriedkov sa odzrkadľuje aj v ušetrených výdavkoch na energiách. Elektrické vykurovanie je nákladné a kúrenie prírodným materiálom zase prácne. V súčasnosti je možné zateplením domu znížiť náklady na vykurovanie až na desatinu. Novostavby majú v tomto značnú výhodu, pretože energetická úspora sa komplexne rieši vo fáze projektovania stavby.

Dotácie odbremenia vašu peňaženku 

Či už ste sa rozhodli pre rekonštrukciu domu a zateplenie kvôli tomu, že chcete zabrániť tepelným stratám alebo jednoducho potrebujete novú krajšiu fasádu, môžete ušetriť tisícky eur vďaka tomu, že požiadate štát o príspevok na zateplenie domu. Štát vám preplatí časť nákladov na zateplenie, až do výšky 8 800 Eur. Výška dotácie podľa zverejnených informácií nesmie prekročiť 30 percent z celkovej sumy uhradených nákladov a peniaze dostanete do troch mesiacov (90 dní) od ukončenia projektu.

ZDROJ: vsetkoozatepleni.sk

Tagy:
zatepľovací systém zateplenie fasády expandovaný polystyrén dotácie na zateplenie

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Foto dňa

Rodinný dom v Nitre: Interiér vo vidieckom štýle a veľká zimná záhrada

Najnovšie knihy a časopisy

Urob si sám 11/2019


Časopis pre domácich majstrov
Predplatné

 

Kúpiť v e-shope

 

Najnovšie príspevky