Zdroj: Vize Ateliér

Dni pasívnych domov 2020 – Kto neverí, nech si overí, alebo sa spýta…

03. 11. 2020 Zdieľať

Už najbližší víkend 6.-8.11.2020 sa bude konať akcia Dni pasívnych domov 2020, ktorá tento rok kvôli protipandemickým opatranieam prebehne online. Využite jedinečnú príležitosť a z pohodlia svojho domova nahliadnite do pasívnych domov po celom Slovensku, ale aj v Česku.

Zdarma Vám tajomstvá svojich stavieb odhalia architekti a majitelia, ktorý už vedia aké to je, keď vám dom slúži, šetrí a rozmaznáva Vás.

Ako ochutnávku čo všetko sa môžete cez víkend dozvedieť pre Vás IEPD v spolupráci s organizačným partnerom Vize Ateliér vybrali zopár odpovedí na najčastejšie otázky a mýty, ktoré kolujú internetom, laickou, ale i odbornou verejnosťou.

pasívny rodinný dom

Zdroj: Vize Ateliér

Pasívne domy sú škaredé

Nemusia byť. Áno, prvé pasívne domy – striktne technokratické – neboli veľmi pekné. Avšak dnešné pasívne domy spĺňajú najvyššie súčasné architektonické a estetické kritériá a zďaleka nejde už iba o „škaredé škatule“.

pasívny rodinný dom

Zdroj: Vize Ateliér

Pasívny dom je príliš pretechnizovaný

Vôbec nie. Princíp pasívneho domu je v tom, že funguje aj bez zložitej technológie. Pasívne si tieni v lete, a naopak vpúšťa dovnútra slnko v zime. Technológiou navyše je len vzduchotechnická jednotka. Ale jej obsluha je jednoduchšia než obsluha štandardného televízora.

pasívny rodinný dom

Zdroj: Atelier Bizon

Je pasívny dom drahý?

Zo skúsenosti, pasívny dom rozhodne nemusí byť drahší než obyčajný dom. Návrh musí rešpektovať rozpočet a prípadné viacnáklady by nemali presiahnuť 10%. Investujete však predovšetkým do kvalitných materiálov a to sa prejaví v ich životnosti a komforte užívania. Ide predovšetkým o viac tepelnej izolácie, kvalitnejšie okná a vetraciu jednotku. Kvalitným projektom a realizáciou sa vyhnete následným problémom a nákladom pri odstraňovaní porúch.

Aké sú náklady na pasívny dom?

Celkové mesačné náklady na prevádzku pasívneho domu štandardnej veľkosti (do 150 m2) sú približne 50 eur.

pasívny rodinný dom

Zdroj: MVArchitektura

Vetranie oknom je zdravšie ako vzduchotechnickou jednotkou s rekuperáciou

Nie je. Cez vzduchotechnickú jednotku prichádza rovnaký vzduch ako oknom, navyše filtrami zbavený peľov a prachu. Je preto vhodnejší aj pre alergikov či astmatikov. Navyše je štúdiami potvrdené, že otváraním okien sa v bežnej domácnosti nevyvetrá potrebný objem vzduchu (najmä v noci).

Môžu sa v pasívnom dome otvárať okná?

Samozrejme. Otváravé okná sa navrhujú do všetkých obytných miestností. Môžu sa otvárať rovnako ako v bežnom dome. Pokiaľ vytypujete len tie okná, ktoré budete naozaj otvárať a ostatné necháte fixné, ušetríte výrazne na cene okien. V domácnostiach sa bežne neotvára viac ako 20-30% okien.

Je v pasívnom dome potrebná klimatizácia?

Nie. V dobre navrhnutom pasívnom dome, ktorý má polohu vyladenú vzhľadom na svetové strany, sa netreba báť prehrievania. Navyše vetracie jednotky majú možnosť čiastočného chladenia. Výhodou je, že narozdiel od klimatizácie, ktorá len cirkuluje vydýchaný vzduch, vetracia jednotka s rekuperáciou privádza do interiéru čerstvý vzduch 24/7.

pasívny rodinný dom

Zdroj: Pokorny architekti

Čo to je A0, je to pasívny dom?

Áno aj nie. Bez použitia princípov návrhu pasívneho domu stavbu do kategórie A0 nedostanete. Pasívny dom spĺňa kritéria kategórie A0 s rezervou. Od januára 2021 už cez stavebný úrad stavby inej kategórie neprejdú, výstavba sa teda celkovo posunie bližšie k pasívnemu štandardu. Pasívny dom ale stále zostáva najvyššou úrovňou kvality stavby.

pasívny rodinný dom

Zdroj: Vize Ateliér

Koľko pasívnych domov už bolo postavených?

V Európe je niekoľko desiatok tisíc pasívnych domov, hlavne v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku a Švédsku, čo sú tradične štáty s dôrazom na šetrný prístup k prírode a úsporu energie. V Rakúsku sa počet postavených pasívnych domov každý rok zdvojnásobuje. Pasívne domy sa stavajú vo všetkých klimatických pásmach po celom svete od Nového Zélandu po severnú Kanadu.

Tieto a mnohé iné otázky na tému pasívnych domov môžete klásť architektom a majiteľom pasívnych domov online počas víkendu 6.-8.11.2020. Ak ste zvedaví ako sa v úsporných a zdravých domoch býva, prihláste sa na online prezentáciu domov na www.dpd.iepd.sk

Zdroj: PR Inštitút pre Pasívne domy

Kategória: Stavba
Tagy: pasívne domy
Zdieľať článok