V malebnej dedinke s výhľadom na Nízke Tatry si postavili pasívny dom zo slamy

16. 07. 2015
Zdieľať

Prírodné materiály si vyžadujú precízny prístup a dôslednosť. Pasívny dom v srdci Slovenska s výhľadom na Nízke Tatry predviedol, ako pomocou nich vytvoriť moderné bývanie citlivo zasadené do prostredia.

Rozhodla to príroda

Ulice malebnej dedinky, ktorú si mladá rodina vybrala za svoj druhý domov, sa meandrovito vlnia v doline Jasenského potoka. Z jednej strany výhľad na Nízke Tatry, z druhej na Slovenské rudohorie. Očarení prírodou sa rozhodli postaviť si tu dom, ktorý bude pre nich útočiskom pokoja, protipólom ich ďalšieho domova plného práce v zahraničí. Touto úlohou poverili skúsených odborníkov z ateliéru Createrra. „S investormi sme sa spoznali až pri realizácii tohto domu, oslovili nás na základe našich predchádzajúcich prác, čo bolo prvým znakom toho, že si budeme pri návrhu veľmi rozumieť,“ približuje začiatok spolupráce architekt Bjørn Kierulf. Korene inšpirácie v prírode boli jasné od začiatku, skĺbiť ich s moderným vkusom majiteľov bola pre týchto architektov zaujímavá výzva.


V malebnej dedinke s výhľadom na Nízke Tatry si postavili pasívny dom zo slamy

1597161
Milan Hutera

„Estetický vzhľad a pozitívne pocity z priestoru boli pri návrhu hlavnou časťou našej snahy o dokonalosť. To platí aj o komforte, zdraví a udržateľnosti. Preto sa vždy sústreďujeme na integrované riešenia, ktoré umožňujú našim klientom bývanie v stavbe vysokej kvality pri akceptovateľných nákladoch.“
Architekt Marián Prejsa, autor


V malebnej dedinke s výhľadom na Nízke Tatry si postavili pasívny dom zo slamy

1597163
Milan Hutera

Tvar a dispozícia

„Budúci majitelia domu nám vložili do rúk len základné požiadavky a predstavy, ktoré sme sa snažili ďalej formovať. Mali vybratý pozemok, do pozornosti nám dávali výhľad na severné pohorie, predstavy mali o veľkosti domu a vynikal aj ich záujem o prírodné materiály,“ hovorí architekt. Jednoduchosť bola cieľom oboch strán. Na pozemku teda vyrástol dom so sedlovou strechou, ktorá výborne korešponduje s horským prostredím, a dispozíciou logicky rozmiestnenou na dvoch podlažiach. „Vedeli sme, že spodné podlažie musí mať väčšiu plochu ako horné, keďže sa tu mala nachádzať priestranná denná časť s oddelenou kuchyňou, technickým a hygienickým zázemím a spálňou rodičov. Sedlová strecha nám pomohla prirodzene zredukovať plochu poschodia, ktoré je vyčlenené len detským izbám a kúpeľni,“ vysvetľuje architekt. 


V malebnej dedinke s výhľadom na Nízke Tatry si postavili pasívny dom zo slamy

1597165
Milan Hutera

Dýchajúce steny

„Základom zdravého interiéru je použitie prírodných materiálov bez pridanej chémie. Sú to napr. drevo, hlina, slama alebo rôzne nátery a oleje na prírodnej báze,“ hovorí architekt Kierulf. V prípade tohto domu prírodné materiály vyhrali na plnej čiare. Obe strany sa zhodli na konštrukcii stien zo slamených panelov. „Ich hlavnou výhodou je, že plný prierez takejto nosnej steny tvorí prírodný tepelnoizolačný materiál, ktorý je zároveň už pripraveným podkladom na nanášanie hlinených omietok.“ Tie sú na fasáde doplnené dreveným obkladom z prírodného červeného smreka bez ďalších povrchových úprav. Tento materiál zároveň oddelil architektonické členenie dvojpodlažnej a prízemnej hmoty domu. Jediným výraznejším prvkom je stĺp v tvare „V“ podopierajúci presah strechy nad terasou. Takto architekti zabezpečili tienenie presklenej steny v lete a ochránili terasu pred nepriazňami počasia.


Pásové okno nad kuchynskou linkou otvára panej domu pri varení výhľad na blízke južné kopce.

Pásové okno nad kuchynskou linkou otvára panej domu pri varení výhľad na blízke južné kopce.
Milan Hutera

„Pri návrhu pasívneho domu sme sa nezameriavali len na energetickú úsporu, ale predovšetkým na vyšší komfort bývania majiteľov, overenú kvalitu výstavby a dlhodobo nízke prevádzkové náklady.“
Architekt Marián Prejsa, autor

Interiér rukou majiteľa

Aj keď interiér vznikal pod taktovkou majiteľov, tým, že sa držali princípu prírodných materiálov a jednoduchosti, len nadviazali na začatú prácu architektov. Farby zemitých odtieňov v kuchyni aj izbách ladia k prírodnej farbe drevených podláh a stropných trámov. V tomto prípade sa však nestalo, že jednoduchosť a neutrálnosť skĺzla k nude. Veselé tapety spolu so zástenou kuchynskej linky vniesli do priestoru hravosť mladej rodiny. „Sme veľmi radi, keď môžeme našich klientov sprevádzať celým procesom návrhu, projekcie, stavby a realizáciou interiéru. V tomto prípade si záver zobrali pod taktovku majitelia. Príjemne nás však prekvapili a tak ako už viacerí pred nimi nám dokázali, že cit a vkus sú niekedy správnou cestou k príjemnému bývaniu a interiéru,“ hovorí architekt.


Členitosť kuchyne podlieha jej praktickej stránke a organizácii, na ktorú boli majitelia zvyknutí. Táto jej „náhodnosť“ však bez toho, aby o tom vedela, zapadá do konceptu vidieckeho bývania.

Členitosť kuchyne podlieha jej praktickej stránke a organizácii, na ktorú boli majitelia zvyknutí. Táto jej „náhodnosť“ však bez toho, aby o tom vedela, zapadá do konceptu vidieckeho bývania.
Milan Hutera


Pôdorys prízemia 1 vstup  2 technická miestnosť  3 kuchyňa  4 jedáleň  5 obývacia izba  6 komora  7 chodba a schody  8 šatník  9 rodičovská spálňa  10 kúpeľňa  11 WC

Pôdorys prízemia 1 vstup 2 technická miestnosť 3 kuchyňa 4 jedáleň 5 obývacia izba 6 komora 7 chodba a schody 8 šatník 9 rodičovská spálňa 10 kúpeľňa 11 WC
Createrra

Pôdorys prízemia 1 vstup  2 technická miestnosť  3 kuchyňa  4 jedáleň  5 obývacia izba  6 komora  7 chodba a schody  8 šatník  9 rodičovská spálňa  10 kúpeľňa  11 WC


Pôdorys poschodia 1 galéria 2 kúpeľňa  3 detská izba  4 detská izba

Pôdorys poschodia 1 galéria 2 kúpeľňa 3 detská izba 4 detská izba
Createrra

Pôdorys poschodia  1 galéria  2 kúpeľňa  3 detská izba  4 detská izba

DOM V KOCKE

Pasívny rodinný dom Predajná

Autor: Mgr. art. Bjørn Kierulf, Ing. Marián Prejsa, Createrra
Zastavaná plocha: 168 m2
Vykurovaná plocha: 120,1 m2
Ročná merná potreba tepla: 15,2 kWh/(m2/a)
Blower Door Test: n50 = 0,14 1/h
Tepelná strata: 13,1 W/m2
Nosná konštrukcia: Slamené panely Ecococon
Potreba primárnej energie: (celková – OPV, vykurovanie, chladenie, pomocná elektrina a domáce spotrebiče) 78,2 kWh/(m2/a)
Okná: Drevohlinikové okná Smartwin, dodávateľ HOBLINA Slovensko s.r.o.
Strecha: Plechová strecha Ruukki
Technika: komplexné riešenie SmartHub, nízkoteplotné nástenné vykurovacie okruhy omietané v hline, pasívne chladenie, tepelné čerpadlo, vetranie SmartVent

Createrra s.r.o.
Ing. Marián Prejsa 
Mgr. art. Bjørn Kierulf 
Hrubý Šúr 15
90301 Senec
info@createrra.sk
+421 905 313 078
www.createrra.sk

TEXT LUCIA KUŠNÍROVÁ
FOTO MILAN HUTERA, CREATERRA
ZDROJ časopis Môj dom špeciál 2015, JAGA GROUP, s.r.o.

Kategória: Návšteva
Tagy: Createrra návšteva prírodné materiály rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia