Zútulniť, ale nezapratať!

20. 09. 2007
Zdieľať

Pani Eva sa do nového bytu veľmi tešila. Čakal ju väčší priestor a viac pohodlia – už sa nevedela dočkať, ako si ho zariadi presne podľa svojho gusta. A tak sa hneď za čerstva, ešte počas stavby domu, s vervou vrhla na podlahy – vybrala si parkety a dlažbu do haly aj do kuchyne... Lenže ďalej si akosi nevedela rady. „Páčilo sa mi toľko rôznych vecí. Keď vidím hotový interiér, viem posúdiť, či je pekný a harmonický, ale pri pokuse zariadiť si vlastný byt som zistila, že takýto celok zrejme sama neposkladám. Nevedela som sa rozhodnúť a vybrať si jedinú z možností, nevedela som si predstaviť, ako bude všetko spolu vyzerať... A tak som začala hľadať pomoc.“

Pri listovaní v časopisoch natrafila pani Eva aj na našu rubriku, ktorú pripravujeme spolu s bytovou dizajnérkou Jasnou Opavskou, napísala jej mail a dostala odpoveď. „Páčil sa mi Jasnin štýl, jej interiéry na mňa pôsobili veľmi upokojujúco,“ hovorí pani Eva.


Zútulniť, ale nezapratať!

107259

„Na jej stránkach som si hneď aj vybrala niektoré kusy nábytku.“ A tak sa Jasna pustila do zariaďovania trojizbového bytu pani Evy. Novostavba bytového domu bola čerstvo dokončená a na veľké zmeny v dispozícii nebol ani správny čas, ani neboli potrebné. Úloha znela: Zariadiť obývačku s kuchynskou nikou moderne, pritom však útulne. Byt nemal byť priveľmi strohý, ale ani prepchatý. Jasna mala pomôcť majiteľke bytu vybrať nábytok a doplnky tak, aby všetko pekne ladilo a aby sa tu cítila príjemne.


Zútulniť, ale nezapratať!

107254

Začínalo sa od podlahy

Farebné východisko pre návrh interiéru bolo dané – v obývačke boli položené parkety a v hale aj v kuchyni dlažba. Podlahe, ktorá vďaka svojej ploche zaváži v miestnosti naozaj výrazne, sa muselo farebne prispôsobiť všetko ostatné. Podlaha, konkrétne dlažba, však bola aj jednou z príčin, prečo začala pani Eva hľadať pri zariaďovaní pomoc. Bola z nej totiž dosť nešťastná, dokonca premýšľala o tom, že ju vymení: „Dlaždice vyzerali na podlahe celkom inak než vo vzorkovni. Zdali sa mi priveľmi tmavé a fádne. Lenže ak by som ich chcela vymeniť, bolo by to veľmi prácne. Len vybúranie by bolo zrejme drahšie ako nová dlažba.“


Zútulniť, ale nezapratať!

107263

Jasne sú tieto pocity dobre známe: „Najhoršie je, keď je byt takmer prázdny,“ vysvetľuje. „Vtedy človek veľmi intenzívne vníma to málo, čo v interiéri je, a tak vystúpi do popredia každá drobnosť. Ale netreba hneď búrať. Niektoré veci sa dajú neskôr, pri zariaďovaní potlačiť, niečo bude celkom inak pôsobiť v kontexte s nábytkom, farebnosťou textílií a doplnkov… Ak sa všetko vhodne doplní a skombinuje, pôvodné nedostatky alebo zdanlivá neproporčnosť sa stratia, prípadne nebudú už tak pútať vašu pozornosť.“

 


Zútulniť, ale nezapratať!

107258

Krok za krokom

Pani Eva chcela mať v izbe dominantnú stenu – od nej sa teda všetko začalo. Niky a tmavšia farba zvýraznili časť steny, kde mal byť naproti sedačke a kuchyni umiestnený televízor. K nej sa potom farebne doladil sedací nábytok a vstavaná skriňa. Pani Eva je praktická žena, takže si radšej vybrala tmavšie poťahy. Nasledovali látky – závesy, záclony, vankúše. Našťastie bola majiteľka bytu odhodlaná radšej investovať viac peňazí, aby dostala kvalitu, ktorá vydrží – ak nie navždy, tak aspoň takmer navždy. „Nie je mojím zvykom ponúkať zákazníkom neúmerne drahé veci, ale keď nie som nútená hľadať za každých okolností ten najlacnejší variant, pracuje sa mi omnoho lepšie,“ usmieva sa Jasna.

Napokon prišiel rad na doplnky a lustre. Jasnino odporúčanie znie: Lampy vyberať až nakoniec, keďže sa tak dajú najlepšie zladiť s látkami aj nábytkom. „K výberu svietidiel pristupujem vždy s rešpektom, aby som to s nimi neprehnala. Najmä luster je totiž veľmi výrazný prvok. Je ako šperk a treba s ním zaobchádzať opatrne. V tomto prípadne neboli svietidlá vôbec drahé a pekne zapadli do interiéru. Vybrali sme zladenú sériu závesných svietidiel, stojacie lampy sú však zámerne iné. Nechcela som, aby to tu vyzeralo ako katalóg svietidiel.“

 

Kvety a pásiky


Zútulniť, ale nezapratať!

107261

V tomto byte sa najskôr vyberali farby, ktorých sa drží celý interiér od stien až po nábytok, k nim sa neskôr doladili látky. Jasna tu na oknách a vankúšoch skombinovala pásiky a kvetovaný vzor, oba sú však z jednej série dekorov, teda majú príbuznú farebnosť. „Robiť takéto náročnejšie kombinácie sa laikom veľmi neodporúča, pretože na to, aby boli rôzne vzory pekne zladené a výsledok nepôsobil rušivo, musí mať človek naozaj dobrú predstavivosť, cit a skúsenosti.“

Keďže si pani Eva vybrala na okná veľmi jemnú a ľahkú látku, nedali sa z nej ušiť hladké japonské steny, aké boli v pôvodnom návrhu. Prípustným variantom je jemne nariasená priehľadná látka, doplnená rímskymi roletami, ktoré sú zároveň tieniacim aj dekoračným prvkom, a po okrajoch s rovnými pruhmi pevnejšej závesoviny. Textílie na oknách všeobecne interiér zútulňujú, pri modernom zariadení je však dôležité neskĺznuť k prílišnej romantickosti. V tomto prípade celok ešte stále pôsobí čisto a s romantikou to nepreháňa.

 


Zútulniť, ale nezapratať!

107262

Kuchyňa na krok od starosvetskej

Pani Eva si chcela byt zariadiť moderne, ale zároveň v ňom chcela mať pocit domova s veľkým D. Na kuchynskú linku preto s Jasnou vybrali jednoduché kazetové dvierka: „Kazetové dvierka sú praktické v tom, že môžu byť aj moderné, aj klasické – záleží na detailoch,“ vysvetľuje Jasna. „Ak ich skombinujete napríklad s rustikálnymi úchytkami, bude mať celá kuchyňa skôr vidiecky alebo klasický charakter. S modernými úchytkami bude zas pôsobiť moderne. Nikdy to však nebude strohá supermoderná kuchyňa. Je to také striedme riešenie, ktoré je vhodné do mnohých moderných interiérov.“ Aj pani Eva potvrdzuje Jasnin výber: „V kuchyni sa cítim takmer ako v rodinnom dome. Je to tu také domácke.


Zútulniť, ale nezapratať!

107260

“ Kuchynskú linku si vybrali v kike a obidve, Jasna aj pani Eva, svorne vychválili veľmi ochotného mladého muža, ktorý mal prehľad o sortimente a vedel do Jasninho návrhu odporučiť najvhodnejšie riešenie jednotlivých detailov (napríklad dvierka a vnútorné vybavenie rohových skriniek a podobne). Namiesto jedálenského stola je tu len barový pult, ktorý zároveň oddeľuje priestor kuchyne od obývačky.

Pani Eve to vzhľadom na jej spôsob života a pracovné vyťaženie celkom stačí, a ak by sa časom veci vyvinuli inak, na jedálenský stôl sa miesto nájde. S laminovanou drevotrieskou, z ktorej je rovnako barová aj pracovná doska, je farebne zladený obklad kuchyne aj drez z umelého kameňa. „Predtým som mala antikorový drez, takže môžem porovnávať. Antikoro je veľmi háklivé, a tento drez vyzerá stále rovnako. Používam ho asi pol roka a s ním veľmi spokojná, už by som nemenila,“ hovorí s neskrývaným nadšením pani Eva. „Bol síce drahší, ale mal by slúžiť mnoho rokov a už teraz je jasné, že bude slúžiť perfektne, takže túto investíciu rozhodne neľutujem.“

 

Odvážnym praje nielen šťastie

Strop kuchyne namaľovala pani Eva k Jasninej veľkej radosti relatívne tmavou hnedou. Vďaka tomu akoby sa kuchyňa vylúpla z priestoru. Dostala aj bez stien svoje jasné hranice. „Keď mi namontovali linku, chcela som kuchyňu aj osvetliť, ale nevedela som si vybrať svietidlo. Tak som si dala urobiť podhľad a bodové svietidlá (podľa usmernenia pani Jasny sú hranaté, nie klasické kruhové). Majster mi strop najskôr natrel rovnakou farbou, akú majú steny, ale kuchyňa tým akoby splynula s okolím.

Bolo to také nevýrazné. Tak som zobrala hnedú farbu, ktorú som si podľa odporúčania pani Jasny odložila na detaily v kuchyni už pri maľovaní ník, a strop som premaľovala,“ rozpráva pani Eva. „Ja som navrhla strop svetlý, len pod ním mal byť hnedý pás,“ dopĺňa ju Jasna, „pretože podľa mojich skúseností zákazníci majú z tmavých stropov strach, a tak ich radšej nenavrhujem. Potom prídem sem – a strop namaľovaný na tmavo. Bolo to pre mňa veľmi príjemné prekvapenie.“

Kategória: Bývanie Navrhovanie interiéru Obývacia izba
Tagy: byty návrh interiéru
Zdieľať článok

Diskusia