5 tipov ako využiť ľahké priečky pri rekonštrukcii bytu

28. 06. 2018 Zdieľať

Chystáte sa na rekonštrukciu bytu? Využite ľahké priečky, ušetríte čas a vyhnete sa prílišnému prachu i hluku. Poradíme vám, podľa čoho vyberať typ, materiál a hrúbku.

Pri rekonštrukcii bytu sme limitovaní rozmermi priestorov, statikou objektu i časom. Práve pri takýchto stavebných úpravách sa často využívajú obľúbené ľahké priečky – sadrokartónové a sadrovláknité. Vďaka moderným technológiám dosahujú rovnakú pevnosť, odolnosť a nosnosť, akú kedysi malo len tehlové murivo. Ich výhodou je však ľahkosť a subtílnosť konštrukcií, takže zbytočne neukrajujú z obytného priestoru. Aký typ sa hodí pre konkrétne úpravy?
 

5 tipov ako využiť ľahké priečky pri rekonštrukcii bytu

5 tipov ako využiť ľahké priečky pri rekonštrukcii bytu
Knauf Insulation

1. Kuchynská linka či umývadlo 

Sadrokartónové priečky dnes bez problémov udržia skrinky kuchynskej linky, umývadlo, ale aj zásobníky a vykurovacie telesá. Jedna „hmoždinka“ unesie pri správnom vystužení a kotvení sadrokartónovej konštrukcie priečky až 65 kg, v závislosti od druhu konštrukcie. V ponuke výrobcov sadrokartónu Knauf však nájdeme aj špeciálne modré dosky s názvom Diamant, ktoré majú oveľa vyššiu tvrdosť povrchu, tuhosť jadra a odolnosť proti mechanickému namáhaniu. 

2. Ochrana proti hluku 

Nepriezvučnosť priečky treba zvoliť podľa typu miestnosti, dispozície budovy a lokality. Jednoduchá raz opláštená priečka vyplnená minerálnou izoláciou udrží nepriezvučnosť pod 45 dB. Ak pri nej zdvojíme opláštenie alebo použijeme dosku Knauf RED Piano, dostaneme sa už na hodnotu nad 53 dB, čo je požiadavka normy na medzibytové priečky, pričom celkové náklady na konštrukciu sa navýšia iba o 5 %. Vyššiu triedu ochrany proti hluku ponúkajú dosky Diamant (nad 57 dB) a Knauf Silentboard (62 dB). Zvuková izolácia by však nebola účinná bez výplne z minerálnej vlny. Ak vám záleží na zdravej klíme, vyberte si ekologickú minerálnu z radu ECOSE vyrobenú z prírodných materiálov bez použitia formaldehydu, fenolov a umelých farbív. 
 

5 tipov ako využiť ľahké priečky pri rekonštrukcii bytu

5 tipov ako využiť ľahké priečky pri rekonštrukcii bytu
Knauf Insulation

3. Vlhkosť a vodné pary

Do priestorov s vyššou vlhkosťou, akými sú kúpeľne alebo WC, sa odporúča na všetkých vodorovných aj zvislých konštrukciách použitie zelených sadrokartónových dosiek, ktoré sú impregnované. Na miestach, ktoré sú priamo vystavené vode, ako sú napríklad sprchovacie kúty, je potrebné na dosku naniesť hydroizolačný náter a do rohov aplikovať izolačné pásky. Pri priečke, v ktorej sú vedené inštalácie (voda, odpad), sa odporúča hrúbka priečky aspoň 150 mm. Väčšia hrúbka a kvalitnejšia izolácia z minerálnej vlny sa hodia aj pre priestory, ktoré chcete zvukovo či tepelne izolovať.  

4. Priečky v podkroví 

Pri podkrovných priestoroch je dôležitá nielen nosnosť a akustika, ale aj zvýšená protipožiarna ochrana a tepelná izolácia. Použitím špeciálnych skladieb priečok možno docieliť až 120 minút požiarnej odolnosti stien. K zvyšovaniu požiarnej ochrany prispieva vyšší počet plášťov sadrokartónu a izolácia z minerálnej vlny, ktorá je úplne nehorľavá. Ak zvolíte minerálnu vlnu s vyšším koeficientom prestupu tepla ƛ (lambda), získate pri nízkej hrúbke steny lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, stena ochráni miestnosť nielen pred chladom, ale aj v lete pred prehrievaním.

5. Úspora priestoru

Pri sadrokartónových priečkach získate cenný priestor bez statického zaťaženia, s ktorým treba rátať pri murovaných stenách. Dvojito opláštená priečka z dosiek s hmotnosťou 8,8 kg/m2 s hrúbkou 100 mm zodpovedá omietnutej betónovej stene s hrúbkou 200 mm s hmotnosťou 300 kg/m2. Pri klasickej panelákovej miestnosti tak môžete získať až meter štvorcový navyše s nepriezvučnosťou nad 50 dB a rovnakou pevnosťou a nosnosťou.
 
 
ZDROJ PR článok spoločnosti KNAUF INSULATION, s.r.o.
Kategória: Materiály
Tagy: ľahké priečky rekonštrukcia bytu
Zdieľať článok