Bývanie s vinohradom

16. 09. 2009
Zdieľať

Vila s prostým názvom Maison (v preklade dom) patrí do kategórie domov, ktorých excelentná architektúra by mohla byť inšpiráciou aj pre našincov, aproximácia na naše pomery by sa však zrejme nezaobišla bez zmeny mierky. Pre kanceláriu Van Der Merwe Miszewski Architects pritom bola naozaj len drobnosťou – veď táto juhoafrická firma realizovala napríklad Medzinárodné kongresové centrum v Kapskom Meste.

 

Podľa názvu by Juhoafričan akiste vytušil, že vila stojí v údolí Franschhoek, nazvanom podľa malého mestečka, ktoré kedysi osídlili hugenotskí emigranti. V preklade znamená Francúzsky kútik a je známe aj ako Kapské Provensálsko – nielen preto, že sa tu zachovali francúzske názvy a že tu dodnes oslavujú pád Bastily, ale najmä preto, že je uznávaným gurmánskym pojmom vďaka viniciam, zhruba štyridsiatim vínnym pivniciam a výnimočným reštauráciám (v takom počte vraj nie sú ani v tunajších miliónových mestách), kvalitnému syru či čokoládovým bonbónom, porovnateľným s belgickými. Údolie obkolesené horami má so sladkým Provensálskom aj veľmi podobnú klímu. A ak dodáme, že do Kapského Mesta je to autom necelá hodina a približne rovnako trvá cesta opačným smerom k plážam v zátoke False Bay, nemožno sa čudovať, že Franschhoek je aj pojmom v branži nehnuteľností.

Na začiatku bola stodola

Investorovi sa podarilo získať v údolí Franschhoek desaťhektárový pozemok s vinohradmi. Farmársky dom z 20. rokov minulého storočia, ktorý stál hneď pri hlavnej ceste na východnom okraji parcely, mu však nevyhovoval. Svoje plány spojil s o niečo hlbšie položenou stodolou z 18. storočia, obklopenou starými dubmi – stará stavba sa dostala do centra nového domu a tvorí približne štvrtinu jeho plochy. Na jednej strane má vila moderný interiér s naozaj vysokým štandardom, na druhej s úctou splýva s prostredím starých viníc. Je nízka, roztiahnutá do šírky a vzhľadom nepopiera, že sa v jej jadre skrýva hospodárska budova; nenájdeme tu však veľa náznakov, že jej základom je na tunajšie pomery starobylá stavba – ak aj sú v architektúre vily tradičné prvky, sú moderne interpretované. Napokon, aj v interiéri sú jedinou exponovanou pripomienkou starej stodoly nahrubo otesané väzné trámy.

Za múrmi bývalej stodoly je dnes moderný otvorený obytný priestor s takmer neodmysliteľným spojením kuchyne s jedálňou a obývacou izbou. Priečelia lemujú miesta určené na oddych – na juhu otvorená terasa s ľahkou, nabielo natretou pergolou z oceľových profilov, od cesty, teda zo slnečnej strany, hlboká zastrešená veranda na mieste zbúranej starej prístavby.

Podľa osvedčených vzorov


Bývanie s vinohradom

217105

Na kratších stranách pristavali k stodole dve krídla, takže vznikol objekt v tvare nepravidelného písmena U. Krídla nepriliehajú tesne k hlavnému objektu, pripájajú sa k nemu krátkymi koridormi. Pôsobia síce ako dlhé stavby, v skutočnosti však za niektorými úsekmi múru ďalej od hlavnej budovy nie sú nijaké miestnosti; sú to len spojnice s hospodárskymi objektmi. Záhradná úprava priestranstva zovretého krídlami je koncipovaná v duchu tradície kapských hospodárskych dvorov: za všetky prvky spomeňme aspoň osovo symetrické riešenie. Symetrála delí dvor a pretína hlavné krídlo, na jednej strane je predĺžená príjazdovou cestou, za domom zasa pokračuje hlavnou cestou vinicami až k sadu na hranici parcely. V strede dvora tvorí úzka vodná nádrž kolmicu na hlavnú os – opakuje sa tu motív, ktorý lemuje priečelie domu obrátené k vinohradom. Predná časť dvora medzi garážou a stajňami je zvýšená a zakrýva hlavné krídlo od cesty; dodatočnou clonou sú aj novovysadené stromoradia.

Emócie pod chladným zovňajškom


Bývanie s vinohradom

217106

Súkromné priestory v krídlach sú prístupné z hlavnej obytnej miestnosti v centre vily: do západného krídla, priľahlého ku kuchyni, sa vchádza cez salónik; z dlhej chodby pozdĺž vnútorného dvora, ktorá pokračuje až do garáže, sa vstupuje do troch spální. Východné krídlo je sprístupnené krátkou chodbičkou priamo z obývačky. Na veľkú spálňu a pracovňu tu nadväzuje salónik, v ktorom sa dá stráviť chvíľka pri videu, v hĺbke traktu je šatňa a kúpeľňa. Pri realizácii sa tu na rozdiel od projektu priklonili k náročnejšiemu a zároveň aj efektnejšiemu riešeniu – zariadili tu kúpeľňu známu ako wet room (priestor na sprchovanie nie je oddelený a má rovnú podlahu s dreveným roštom) a inak vyriešili aj exteriér domu pri kúpeľni. Nadväzuje na ňu intímny priestor s nádržou, na ktorú je pekný pohľad z vane, navyše, po roztiahnutí sklenenej steny sa sem dá vojsť a urobiť zopár temp. V dome je hneď niekoľko podobných vydarených detailov, o ktorých sa rozhodlo na poslednú chvíľu a v pôvodnom pôdoryse ich nenájdete.

Architekti dostali priestor rozhodnúť aj o podobe interiérov – stvárnili ich ako protipól technicistického tvaroslovia architektúry a uplatnili tu ázijské exotické prvky. Popri detailoch zo vzácnych driev z Thajska a Indonézie je to najmä nábytok a doplnky od filipínskeho klasika súčasného dizajnu Kennetha Cobonpueho.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: bývanie návšteva
Zdieľať článok

Diskusia