19. 06. 2007
Zdieľať

„Vyvetrajte si, tu sa nedá dýchať!“ od základky sme to počuli tisíckrát a potom ešte všelikde inde, najmä tam, kde bolo veľa malých alebo veľkých ľudí v uzavretom priestore. Boli to časy, keď sme si vystačili s otvorením okna a tí zámožnejší si zaobstarali do letnej spary ventilátor, ktorý rozhýbal vzduch v miestnosti – aj so všetkým, čo v tej miestnosti bolo. Ak sa od horúčavy naozaj už nedalo vydržať, stačilo skočiť pod studenú sprchu a o polhodinku znova…

O skrytom vetraní cez netesnosti okenných rámov, krídel a dverí vedeli len zainteresovaní odborníci alebo postihnutí nájomníci, ktorí mali tú smolu, že práve pri výstavbe ich domu to nejaký dobrák mierne prehnal so „vzdušným“ osadením výplní konštrukčných otvorov.


Nádych a výdych

97553

V každom prípade sa to samo vetralo a neraz až tak dôkladne, že v niektorých domácnostiach bolo v zime načim prikúriť. Prekurovanie bytov patrilo k nášmu folklóru, a tak sa veselo a do vôle vetralo otvorenými oknami. Ani vykurovanie zimnej krajinky v tom čase nebolo tragédiou – pri vyúčtovaní za spotrebu energií obyčajne nešlo o život. Bol to naozaj jednoduchý a účinný spôsob vetrania. Takže bola pohoda – aspoň finančná.

Časom sa prišlo na to, že komfort spočíva nielen v duševnej nadstavbe, ale aj v rozmaznávaní nášho tela. Niektorí majitelia nehnuteľností potrebujú mať v rámci komfortu veci pod kontrolou. Takou vecou je aj vetranie, pocit tepla a chladu, dýchateľného a už nadýchateľného vzduchu. Možno sa našincom najprv zapáčilo diaľkové ovládanie televízora a iných domácich, pre zdravie človeka menej dôležitých „srandičiek“, aby napokon prišli na to, že podobným spôsobom si môžu regulovať dýchanie domácnosti. Ide len o to správne navrhnúť, dobre nastaviť… a potom sa vzduch už len nenútene alebo aj nútene prepiera cez systém bez nášho priameho zásahu, ale z našej vôle.










Bez čoho sa jednotka nezaobíde


Klimatizačná alebo vetracia jednotka musí byť napojená na zdroj elektrickej energie, prívod upravenej vody, odvod do kanalizácie, prívod chladiaceho aj vykurovacieho média (v zime si teda môžeme prikurovať, ale používať jednotku na plný výkon počas zimy je neekonomické).



Nádych a výdych

97545

Dýchni, miláčik, dýchni

Hygienici prišli na to, že ak sa máme cítiť dostatočne čulo, potrebujeme, aby sa v miestnosti vymenila v priebehu hodiny tretina objemu vzduchu. Dobre, a teraz to príde. Celý čas sa ideme zblázniť, len aby sme novostavby a rekonštruované objekty dokonale zateplili, teda vlastne utesnili, skrátka, aby neboli nijaké úniky tepla. Keď nijaké, tak nijaké!

Nielenže sme sa kvalitnými stavebnými materiálmi a izoláciami postarali o to, aby sa nekonali zbytočné prestupy tepla cez obvodové múry, ale dokonalým utesnením okien a dverí, prestupov inštalácií cez stavebné konštrukcie, premysleným spôsobom likvidácie tepelných mostov a inými vymoženosťami súdobého stavania sme sa dopracovali k dokonale utesneným neprievzdušným objektom. Už ich nič len tak neprefúkne! Hurá! Lenže všetko treba doviesť do úspešného konca. Kde sa nevetrá, tam sa rosí. Ráno za rosy to neprekáža, my však nie sme na lúke, ale v uzavretom priestore, ktorý potrebuje zdravé pľúca – nádych a výdych! A na ten nádych a výdych sa našlo niekoľko spôsobov. Niečo závisí od peňaženky vetraniachtivého, niečo od obvodových stien a dosť veľa od toho, či sa ešte len ide stavať, alebo sa dýchanie bude riešiť za bývania.

Deravé je dobré


Nádych a výdych

97572

Logicky: vetranie je výmena vzduchu. Stačí zabezpečiť privádzanie čerstvého, k tomu odvádzanie vydýchaného vzduchu a nijaké zrážanie vodných pár sa nekoná, ba ani plesne sa netvoria. Ak to inak nepôjde, aj okná na to majú! Také okná s celoobvodovým kovaním, a navyše aj otváravo-sklopné sú priam stvorené na regulované vetranie. V panelákoch sa časom všetci prepracujú k výmene okien. Najlacnejší spôsob, ako previevať svoj byt, je zámerná redukcia (tenšia vrstva) tesnenia v profile okna a potom už ostáva len dúfať, že to bude stačiť. Nevýhoda: prietok vzduchu vždy závisí od rozdielu tlakov. Do toho majú čo povedať svetlíky, tlak vetra, existencia alebo vynechanie prahov, a najmä zvyky a zlozvyky obyvateľov bytu pri zatváraní a otváraní okien a dverí. Predsa len je to spôsob nadivoko.


Nádych a výdych

97551

Potom je tu ešte možnosť vedomého regulovania vetrania – „štvrtá poloha kľučky okna“. Nijaká kámasutra, ale mikroklimatizér (mikrovetranie). Mierne odklopenie okenného krídla tak, aby sa vytvorila štrbina, ktorá zabezpečí prívod vzduchu. Štrbinové vetranie je na prvý dojem mierne primitívny nápad, ale to je naozaj len prvý dojem. A čo tak okno s integrovanou mriežkou (to znamená, že ju dokonale a inteligentne osadili)? Nepôjde o náhodné netesnosti, ale o cielené otvory v rámoch alebo iných častiach okien vymyslené tak, aby sa v primeranom objeme vymieňal vzduch v miestnosti. Mriežky či klapky si môžete podľa potreby regulovať.

Nevýhoda: okná už nebudú z tých lacnejších; za vetranie si treba priplatiť viac ako 2 000 Sk za vylepšený kus. Za inteligentnú klapku, ktorá reaguje na zmeny tlakov prúdenia vzduchu, treba dať ešte viac. Faktom ostáva, že jeden človek potrebuje vetranie s intenzitou 30 m³ za hodinu (veselá správa pre fajčiarov a ich rodinných príslušníkov: vy potrebujete vymeniť skoro o dvojnásobok viac). Treba priznať, že najúčinnejším sa ukázalo nútené vetranie v podobe vetracej alebo klimatizačnej sústavy.










Výhody systému klimatizácie




  • prívod vzduchu do priestorov, ktoré sa nedajú vetrať


  • zníženie prašnosti, peľov a iných alergénov v domácnosti


  • vetranie a úprava vzduchu nezávisle od ročného obdobia


  • komplexná úprava vzduchu – ohrev/chladenie s rekuperáciou, filtrácia, zvlhčovanie/odvlhčovanie, ionizácia vzduchu


  • zachytávanie hmyzu na vstupnom filtri

Nevýhody systému klimatizácie



  • vyššie investičné a prevádzkové náklady
  • riešenie už v projektovej dokumentácii úpravy stavebných konštrukcií počas výstavby alebo rekonštrukcie budovy
  • veľké rozdiely teplôt, silný prúd studeného vzduchu



Nádych a výdych

97568

Vyventilujte sa

Aspoň doma. Pre laika je ventilátor asi najpochopiteľnejšie zariadenie na prevetrávanie domácností. Odťahovať vzduch ventilátorom patrilo nedávno k známke nebývalého luxusu: v televíznych inscenáciách boli ventilátory neodmysliteľnou rekvizitou zo západného sveta. Dnes už takí majstri sveta nebudete, ale je to ďalšia alternatíva, ako dostať pod tlakom z kuchyne použitý vzduch.

Takéto riešenie bude účinné len vtedy, ak bude odkiaľ privádzať čerstvý a kadiaľ odvádzať použitý vzduch – môžete napríklad umiestniť mriežky do nových okien, nezabudnite však vynechať alebo odstrániť prahy. Dvere aj vy sa bez nich zaobídete a vzduch môže, kade mu je vôľa. Potom sa čerstvý vzduch sunie vďaka podtlaku od okenných mriežok obytných miestností popod dvere; v kuchyni, keď už bude celkom vyčerpaný, ho vycucne ventilátor a pošle ho kadeľahšie. Ak sa rozhodnete pre takéto obracanie vzduchu, potom pamätajte aj na samostatné odťahové ventilátory pre WC a kúpeľňu.







Nízkoenergetické a pasívne domy sa vyznačujú, ako je zrejmé z názvu, minimálnou spotrebou energií. Svoje vetracie jednotky s rekuperáciou využívajú podľa potreby aj na chladenie i vykurovanie. Teplovzdušné vykurovanie a vetranie s rekuperáciou funguje vďaka dvom okruhom vzduchotechnických rozvodov – primárny sa stará o vykurovanie a kontrolovaný prívod čerstvého vzduchu. Cirkulačný a čerstvý vzduch sa do miestností privádza vzduchovodmi uloženými v podlahe s podlahovými výustkami pod oknami. Cirkulačný vzduch odchádza popod dvere bez prahov do chodby, odkiaľ sa odsáva cez stenovú mriežku pod stropom a privádza k vetracej jednotke. V nej sa cirkulačný i čerstvý vzduch filtruje, ohrieva (výmenník), upravený sa vráti do obytného priestoru. Oddelené odvetrávanie sociálnych zariadení, kuchyne, šatníka nastáva v sekundárnom okruhu s rekuperáciou tepla. Odsávacie ventily odvádzajú odpadový vzduch rozvodmi uloženými v strope k rekuperačném výmenníku. Odpadový vzduch odovzdá teplo prichádzajúcemu – čerstvému. Ochladený vydýchaný, použitý vzduch zbavený tepla v rekuperátore sa odvádza do vonkajšieho prostredia cez fasádnu protidažďovú mriežku. Aby sme na celý tento proces spotrebovali naozaj čo najmenej energie, súčasťou systému je zemný výmenník tepla (potrubie s prierezom 20 cm a dĺžkou 25 m uložené v zemi v hĺbke 2 m). Vo vykurovacom období výmenník predhrieva čerstvý vzduch, v lete s postará o chladenie vzduchu privádzaného do pasívneho alebo nízkoenergetického domu. Systémy s cirkuláciou vzduchu znižujú možnosť vzniku nežiaducej vlhkosti na minimum.


Spätné nasadenie

Svet sa točí okolo energií a ich úspory. Ak však vetraním nasávame z vonkajšieho prostredia studený vzduch, ktorý treba potom ohrievať, a do vonkajšieho prostredia odsávame vzduch, ktorý už bol zohriaty na požadovanú teplotu, potom tu niečo nehrá. Ako zachrániť unikajúce teplo a poslať ho naspäť do interiéru? Rekuperátorom – zariadením na krížovú výmenu tepla; v tomto prípade odchádzajúci vzduch odovzdá teplo prichádzajúcemu prostredníctvom membrány.


Nádych a výdych

97547

Vďaka nízkej rýchlosti prúdiaceho vzduchu je spätné získavanie tepla dostatočne účinné. Napriek účinnosti rekuperátora vždy vzniknú nejaké tepelné straty, ktoré treba dopĺňať – napríklad dohrievaním privádzaného vzduchu. Tento spôsob vetrania je nevyhnutný najmä pri pasívnych a nízkoenergetických domoch, ktorých poslaním je čo najefektívnejšie kombinovať viac spôsobov získavania energií a pritom účinne tesniť aj vetrať. Na spôsob vetrania je najlepšie myslieť ešte v štádiu projektu.

Vtedy sa v pokoji vyberú tie správne trasy pre budúci rozvod vzduchotechnického potrubia a je ešte čas na to, aby sa rozhodlo o tvare, dĺžke inštalácií (s kruhovým alebo obdĺžnikovým prierezom od 10 do16 cm) a mieste, ktorým budú prechádzať. Architekt a odborný projektant navrhnú, či ich viesť v stropoch, zabudovať do podhľadov, alebo sa stanú súčasťou stien objektu tak, aby v interiéri boli viditeľné iba nasávacie a výfukové výustky.

Ťažko na začiatku – komfortne pri bývaní


Nádych a výdych

97542

Klimatizačný systém znamená väčší stavebný zásah a vyššiu investičnú a prevádzkovú náročnosť, ale ten komfort! Systém, ktorý si na začiatku vyžiada kvalitný projekt a stavebné úpravy, je určený najmä do novostavieb; ešte počas výstavby sa do nich zabuduje klimatizačná sústava: klimatizačná jednotka, vzduchotechnické potrubie s osadenými tlmičmi hluku, nasávacie a výfukové výustky. Veľkosť jednotky vyplýva z objemu vzduchu potrebného na vetranie obytných miestností. Klimatizácia je teda vybavená kompletným zariadením s filtráciou vzduchu, rekuperačnou komorou, chladičom, ohrievačom, zvlhčovačom, odvodným a prívodným ventilátorom. Vďaka výberu z niekoľkých druhov výustiek (klasické, štrbinové, žalúziové, veľkoplošné, s vírivým účinkom) a dizajnovo zaujímavých ventilov môže viditeľná časť klimatizácie ozvláštniť plochy interiéru. Výber je vhodné podriadiť predovšetkým charakteristickému prúdeniu vzduchu, ktorého tvar sa mení podľa typu výustky. Ich rozmiestnenie a vzájomné skombinovanie podmieňuje prúdenie vzduchu v obytnom priestore.


Nádych a výdych

97554

Ak zabezpečíte obvodové múry a strechu dostatočnou izoláciou, šetríte v priebehu ďalších rokov svoje financie. Stavebné materiály s dobrými tepelnotechnickými vlastnosťami nebudú „tlačiť“ váš klimatizačný systém do vysokých obrátok. Ak sa bude menej namáhať, spotrebuje aj menej energie na chladenie alebo vykurovanie, a predsa vytvorí očakávaný komfort. Ešte vždy môžete mať jednotky Neviem, ako sa to stalo a čo s tým majú Chorváti, ale ide o Split. Fasády mnohých budov, aj keď niekedy neokrôchane, sa pýšia nainštalovaným systémom split. Ide o chladiace zariadenie s oddeleným kondenzátorom. Pre tých, čo v škole nedávali pozor, náučný slovník vysvetľuje, že split obsahuje výmenník tepla chladiaceho zariadenia, v ktorom sa skvapalňujú pary. Výhoda splitu: pred montážou sa neodohrajú ťažké demolačné práce, zaobídete sa bez systému rúr a zložitého rozvodu po celom objekte.


Nádych a výdych

97550

Podľa typu sa split môže priebežne starať len o chladenie a vetranie alebo dokáže aj prepnúť na kúrenie. Vonkajšiu jednotku vám nainštalujú na terasu, do záhrady alebo zavesia na vonkajšiu stranu obvodového múru. Je to párová záležitosť. S vnútornou jednotkou sa vonkajšia spojí dvojicou medených zaizolovaných rúrok a elektroinštaláciou. Vnútorná jednotka sa môže ocitnúť pod stropom, na stene alebo sa stane súčasťou parapetu. Oproti oknu je najúčinnejšia, ale nie vždy sa z toho teší architekt.

V prípade, že sa hľadá iné miesto, ktoré zodpovedá zámerom interiérového architekta, treba vziať do úvahy aj skutočnosť, že vnútorná jednotka sa potrebuje priebežne zbaviť kondenzátu. Elegantnejším riešením je multi-split systém, pri ktorom možno pripojiť na jednu vonkajšiu jednotku viacero vnútorných – vonku aspoň zbytočne „nesvieti“ veľa vonkajších jednotiek. Pri chladení najmä v lete na vnútorných plochách jednotky kondenzuje voda, ktorú treba zviesť do kanalizácie. Systém split sa postará aj o čistenie vzduchu cez vstavaný filter, ochladenie (ohriatie pri reverzibilných systémoch). Systémy vyššej triedy zabezpečia aj ionizáciu vzduchu. Čo nie je na prospech systému? Nevetrať, ono to už vetrá samo. Nevýhoda: elektrická energia ešte vždy nie je zadarmo.
















Na čo sa dá spoľahnúť




  • Na návrh projektanta na základe konzultácie s architektom a vlastníkom domu.


  • Dnes už vďaka pokročilým technológiám nemusíte vyčleniť miestnosť pre strojovňu vzduchotechniky – moderné klimatizačné jednotky budú dobre fungovať zavesené pod stropom pivnice rodinného domu alebo umiestnené v priestore pod strechou.


  • Na funkčnosť klimatizačnej jednotky, ale len v prípade, že bude okolo nej dostatok miesta na servis, teda na čistenie filtrov alebo ich výmenu.


  • Klimatizačná jednotka, do ktorej vstupujú potrubia, si vie poradiť s prívodom čerstvého a upraveného vzduchu a pritom dokáže odviesť vydýchaný, odpadový vzduch.
Klimatizácia sa postará o:


  • dýchateľný vzduch – úpravu jeho vlhkosti, filtráciu (dospelák vydýchne za jednu minútu 3 l CO2 a pri práci vypotí za hodinu 90 g vodnej pary, varením a udržiavaním hygienických návykov domácnosť vyprodukuje množstvo ďalšej pary),
  • vykompenzovanie tepla (chladenie alebo ohriatie), ktoré vytvorí človek (85 W), zvieratá, rastliny i deti, spotrebiče a slnečné žiarenie opierajúce sa do múrov a strechy vášho domu.
  • klimatizácia sa teda postará o komplexnú úpravu vzduchu.


Nádych a výdych

97571

Mobilný chládoček

Mobilné chladiace zariadenia: bez konštrukčných zásahov, lacnejšie, a predsa chladia. Tak v čom je problém? Sú o trochu menej výkonné ako split. Jednoduchosť sa prejavuje aj v ich spôsobe chladenia: alebo vyparujú vodu z mokrého filtra, alebo chladia ľadom, ktorý sa vloží do zariadenia. Výhodou je kompaktnosť a mobilita do vzdialenosti, ktorú im dovolí odvedenie kondenzátu a pripojenie na zdroj energie. Ide o to, že sa dajú presúvať z miesta na miesto a celý trik spočíva v jednom kuse zariadenia.

Medzi mobilnými jednotkami je aj šľachta: celý chladiaci okruh je integrovaný do jedného zariadenia podobne ako pri splite. Ako každá vyššia vrstva, aj táto však potrebuje sprievod. Aký?


Nádych a výdych

97569

Teplo, ktoré vyprodukuje, musí z miestnosti do exteriéru odviesť flexohadica. Opäť sa ukazuje, že každý nový zásah do tradičného spôsobu bývania a tlak na spotrebu energií nás posúvajú k nutnosti riešiť vždy nové technické parametre budov, v ktorých žijeme. Vymeniť alebo vylepšiť jednu časť znamená iba dočasné riešenie.

Akákoľvek rekonštrukcia a, samozrejme, výstavba nového objektu potrebuje nadhľad a rámcové posúdenie životnosti budovy. Klimatizácia a vetranie patria v tomto ohľade k mladším odborom, ktoré sa za krátky čas prepracovali od prirodzeného spôsobu vetrania ku komplexným technológiám – a tie zásadne menia komfort bývania.







Nádych a výdych

97541


Daikin Altherma je kompletný nízkoteplotný vykurovací a chladiaci systém, založený na technológii tepelného čerpadla. Predstavuje flexibilnú a hospodárnu alternatívu ku klasickým kotlom na fosílne palivá, naviac s možnosťou chladenia a prípravy teplej úžitkovej vody.









Altherma split systém pozostáva z vonkajšej jednotky a vnútorného hydro-boxu, ktorý sa pripája ku štandardným nízkoteplotným radiátorom a podlahovému vykurovaniu. (Daikin)

Opýtali sme sa Martina Ďuriana zo spoločnosti Daikin Airconditioning Central Europe – Slovakia


Kedy treba chladiť?
Učebnicovo treba chladiť vtedy, keď nie je dosiahnutá tepelná pohoda, teda ak je teplota v miestnosti vyššia ako 23 až 25 °C. V prípade rodinných domov a bytov je to, samozrejme, o peniazoch. To znamená, že majiteľ domu si rozhoduje o tom, či chce, alebo nechce chladiť. Klimatizácia – cirkulačné chladenie priestoru – sa vo väčšine prípadov rieši dodatočne, až po dokončení stavby. Majiteľ hneď prvé leto zistí, že sa to nedá vydržať, a využije zaručene výhodnú akciu na klimatizácie s nástennými jednotkami v hypermarkete. Stáva sa, že po nákupe musí hľadať niekoho, kto zariadenie namontuje. Ak sa niekto nájde a chce montáž urobiť na úrovni, cena za montáž sa blíži k cene zariadenia.

Aká cesta je z dlhodobého hľadiska prijateľnejšia?
Optimálny prístup je, samozrejme, riešiť klimatizáciu už vo fáze projektu. Vtedy je ešte možné počítať so stavebnými prvkami, ktoré znižujú nároky na výkon klimatizačného zariadenia. Takými sú najmä tieniace prvky. Výkon klimatizačného zariadenia najviac závisí od orientácie a oslnenia zasklených plôch. Z hľadiska klimatizácie je orientácia okien na sever najvýhodnejšia, čo je však v príkrom rozpore s požiadavkami väčšiny majiteľov domov. Preto najúčinnejším spôsobom znižovania potrebného chladiaceho výkonu je práve spomínané zatieňovanie zasklených plôch. Vonkajšie tieniace prvky, ako slnolamy, markízy a vonkajšie žalúzie, sú účinnejšie ako interiérové žalúzie alebo záclony. V podkrovných priestoroch je lepšie vyhnúť sa strešným oknám, dobre zaizolovať priestor a vybrať si čo najsvetlejšiu farbu strešnej krytiny.

Kam s klimatizačnou jednotkou?
Klimatizačné zariadenia sa vo fáze projektu dajú dokonale zakomponovať do priestoru. Výrobcovia kvalitných zariadení majú v sortimente viac typov vnútorných jednotiek, z ktorých sa dá vybrať pre akýkoľvek priestor. Ak je majiteľ domu solventný, možno uvažovať o komplexnejšom riešení domu pomocou stropného alebo stenového chladenia v kombinácií s kúrením. Ak sa klimatizačný systém montuje ešte pred omietnutím, nevidieť žiadne rúrky a ušetria sa dekoračné žľaby, ktoré dodatočnú montáž zbytočne predražujú.

Aké spôsoby chladenia sú najbežnejšie?
Najčastejším riešením klimatizácie rodinných domov sú delené zariadenia, takzvané splity s cirkulačnými vnútornými jednotkami. Najlacnejšou alternatívou je párová kombinácia, keď každá vnútorná jednotka má svoju vonkajšiu. Rozumnejším riešením je multi-split systém, pri ktorom možno pripojiť na jednu vonkajšiu jednotku viacero vnútorných (5, prípadne až 9). Takto sa zbytočne neovešia celý dom vonkajšími jednotkami. Ide aj o energeticky výhodnejšie riešenie. Zlúčením viacerých vnútorných jednotiek cez pripojenie na jednu vonkajšiu vyladíme systém na zmenu potrieb chladenia počas dňa a získame možnosť nezávisle používať miestnosti. V konečnom dôsledku môžme navrhnúť nižší výkon vonkajšej jednotky, ako by to bolo v prípade samostatných splitov. Moderné delené systémy majú plynulú reguláciu chladiaceho výkonu (takzvaný Inverter), ktorý vie oproti bežným zariadeniam usporiť približne 30 % spotrebovanej energie.

Výkonnosť je len jeden aspekt. Podľa čoho ešte vyberať?
Ukazovateľmi kvality zariadenia sú hlučnosť vnútornej a vonkajšej jednotky, spotreba energie, záruka, dostupnosť náhradných dielov, funkcie a dizajn. Výhodou delených systémov je najmä dostupnosť, široký výber zariadení a vyhotovení vnútorných jednotiek vo všetkých cenových kategóriách. Pozor na neprofesionálny návrh – môže vzniknúť pocit prievanu. Väčšina systémov split sa vyrába vo verzii s tepelným čerpadlom, ktoré za relatívne malý rozdiel v cene umožňujú okrem chladenia aj vykurovanie. Napríklad systém Ururu Sarara dokáže vzduch nielen chladiť a ohrievať, ale aj čistiť, zvlhčovať, odvlhčovať a privádzať čerstvý vzduch z exteriéru.

Na trhu sú v ponuke aj iné, napríklad plošné chladiace systémy…
Menej častými riešeniami klimatizácie sú vodné systémy s ventilátorovými konvektormi a plošné chladiace systémy – stropné alebo stenové chladenie. Ventilátorové konvektory sú skôr lacným riešením administratívnych priestorov. Zdrojom chladu je výrobník studenej vody. Ventilátorové konvektory sa hlučnosťou, dizajnom a funkciami nedajú s vnútornými jednotkami delených zariadení porovnávať. Celý systém je v prípade rodinného domu finačne a konštrukčne náročnejší: treba riešiť rozvody vody a s nimi súvisiace prvky (čerpadlá, rozdeľovače, nádrže, expanzky). Táto alternatíva môže byť zaujímavá vtedy, keď sa chladenie kombinuje s vykurovaním. Nevýhodou plošných chladiacich systémov je vyššia cena, obmedzený výkon a nevyhnutnosť riešenia už v prvých fázach projektu. Výhodou je vysoký komfort, a najmä v prípade stenového chladenia možnosť kombinácie s vykurovaním.

Aká je budúcnosť týchto systémov?
Práve kombinácia chladiaceho a vykurovacieho systému v stenovom vykurovaní by mohla byť reálnou alternatívou k samostatným vykurovacím a chladiacim systémom aj z hľadiska realizačných nákladov. Ako zdroj chladu sa v týchto prípadoch používa výrobník studenej vody. V prípade kombinovania s vykurovaním je ideálnym riešením tepelné čerpadlo (Altherma) s reverzibilným okruhom, ktoré umožňuje kúriť aj chladiť. Takýto systém je potom energeticky a investične silným riešením. Poskytuje nezanedbateľný komfort.

Kategória: Energia
Tagy: klimatizácia klm
Zdieľať článok

Diskusia