Najprv zvážiť, potom chladiť

10. 06. 2009
Zdieľať

Slovom klimatizácia zvyčajne označujeme každé zariadenie, ktoré upravuje, t. j. chladí alebo ohrieva, filtruje, odvlhčuje, prípadne zvlhčuje vzduch. Kvalitná klimatizácia vyžaduje prívod čerstvého vzduchu – podľa noriem aspoň 30 m3 za hodinu na osobu. Preto je kvalitné klimatizačné zariadenie drahé – či už z hľadiska nadobúdacích, alebo prevádzkových nákladov. Napriek tomu je klimatizácia potrebná a často aj nevyhnutná. Každý používateľ má osobité podmienky a požiadavky, ktorým treba klimatizačné zariadenie prispôsobiť. Aj to má vplyv na jej cenu.


Najprv zvážiť, potom chladiť

200779

Nie všetky priestory však vyžadujú dokonalé podmienky a veľakrát postačí aj jednoduchá úprava vzduchu (napríklad v bytoch, rodinných domoch alebo v samostatných kanceláriách), čo má priamy vplyv na cenu klimatizačných zariadení.
Preto možno hovoriť o:
• komplexnej klimatizácii spojenej so vzduchotechnikou s úpravou vzduchu podľa konkrétnych požiadaviek,
• jednoduchej klimatizácii, ktorá pozostáva z kompaktných jednotiek vyrobených vo výrobnom závode.

V tomto článku sa budeme venovať jednoduchej klimatizácii, ktorú bežný človek požaduje na chladenie obývaných priestorov – teda na zlepšenie životných podmienok najmä v letnom období. Klimatizačné jednotky, ktoré sa vyrábajú v súčasnosti, majú väčšinou tepelné čerpadlo umožňujúce aj ohrev vzduchu za podobných podmienok ako pri chladení. Už bežné klimatizačné jednotky majú veľmi dobré využitie spotrebovanej elektrickej energie, ktoré je od 2,5 kWh  a vyššie (označuje sa EER pre chladenie a COP pre ohrev), to znamená, že pri odbere 1 kWh elektrickej energie vydá zariadenie minimálne 2,5 kWh chladiacej alebo tepelnej energie. Z toho vyplýva, že treba kupovať kvalitnejšie zariadenia s vyšším EER/COP, aby sa ušetrilo na prevádzkových nákladoch.

Nasávať a vyfukovať plnou parou!

Väčšina klimatizačných jednotiek nasáva a vyfukuje už upravený vzduch v danej miestnosti, kde sa nachádza. Existujú však aj jednotky, ktoré umožňujú čiastočné prisávanie a úpravu čerstvého vonkajšieho vzduchu. Každá klimatizačná jednotka má už zabudované vnútorné filtre vzduchu v závislosti od vybavenia a ceny. Základné vzduchové filtre si môže každý používateľ ľahko demontovať a vyprať pod tečúcou vodou. Pre aký typ klimatizácie (alebo chladenia) sa rozhodnete, závisí od objemu ochladzovanej miestnosti, počtu osôb pobývajúcich v miestnosti, orientácie na svetové strany a, samozrejme, aj od množstva elektrických spotrebičov a účelu, na aký miestnosť využívate. Ďalej si treba uvedomiť, či potrebujete priestor ochladiť dočasne, alebo ste sa rozhodli pre trvalé riešenie.

Staviate novostavbu alebo iba rekonštruujete? Samozrejme, pri každom výrobku sa uvádzajú potrebné parametre zariadenia vrátane toho, na akú veľkú plochu alebo objem sa klimatizácia môže použiť, no pri výbere sa radšej obráťte na odborníka, ktorý vám najprv vypočíta tepelnú spotrebu ochladzovanej plochy. Možností je niekoľko.


Najprv zvážiť, potom chladiť

200781

Prvá pomoc pri letných horúčavách – mobilná klimatizácia

Najmenej roboty budete mať s inštaláciou mobilnej klimatizačnej jednotky, ktorú niektoré firmy ponúkajú aj na prenájom. Je to kompaktné, kedykoľvek prenosné zariadenie, posúvateľné v určitom okruhu v miestnosti. Najjednoduchšie a zároveň najlacnejšie typy sú najhlučnejšie. Špičkové mobilné klimatizačné jednotky majú pekný dizajn aj pomerne tichý chod. Dnes už existujú prenosné klimatizačné jednotky, ktoré si naozaj pribalíte do auta na víkendovú chatu či chalupu – nie je o nič väčšia ako malý vysávač.

Mobilná klimatizácia funguje na princípe vyparovania vody z vlhkého filtra, cez ktorý prúdi vzduch (najúčinnejší spôsob chladenia). Nasáva teplý vzduch a čiastočne ho vracia ochladený späť do miestnosti, ale aj vyfukuje ohybnou hadicou (vzduchovodom) von, pretože sa musí chladiť aj samotná jednotka. Vzduchovod sa dá prestrčiť pootvoreným oknom (v tom prípade sa miestnosť chladí pomalšie) alebo sa preňho urobí asi 15-centimetrový otvor do steny, čo je efektívnejšie riešenie.

Vnútri zariadenia sa zráža voda, ktorá sa zhromažďuje v zásobníku. Na to, aby sme vodu zo zásobníka včas vyliali, nás upozorní svetielko signalizácie. Najnovšie typy majú automatické odparovanie kondenzátu, ktorý sa vyfukuje výfukom, takže behanie so zásobníkom vody odpadá. Iné vylepšenie spočíva v eliminácii hluku, ktorý je pre mobilné klimatizácie typický, a v ponuke firiem sú aj jednotky s tichým chodom kompresora. Novinkou je mimoriadne úsporný a tichý kompresor bez vibrácií, aký sa používa v letectve a kozmickej technike.
V ponuke firiem nájdete dva druhy mobilnej klimatizácie:
• kompaktnú jednotku – je väčšia a má menší výkon,
• jednotku s oddeleným kondenzátorom (vonkajší kondenzátor je s vnútornou jednotkou spojený dvojitou rúrkou alebo hadicou s dĺžkou asi 5 metrov) – má vyšší výkon (2 až 5 kW) i nižšiu hlučnosť ako kompaktná jednotka.
 

Výhody: Nízka cena, inštaláciu zvládnete sami, dá postaviť voľne do priestoru, ale v blízkosti okna alebo steny, možno ju aj presunovať, prípadne prenášať, na uvedenie do prevádzky potrebuje iba prívod elektrickej energie, niektoré typy majú aj možnosť ohrievania vzduchu na priame vykurovanie, diaľkové ovládanie s možnosťou časovania, regulácie teploty, intenzity a smeru fúkania vzduchu, nové typy sú aj so zvlhčovaním.
Nevýhody: Všeobecne sa hovorí o vysokej hlučnosti (okolo 50 dB), pomerne malej výkonnosti, nutnosti vylievať kondenzát a o prevažne nevyhovujúcich rozmeroch, ale aj tieto nedostatky sa postupne prekonávajú.

Do bytu dáme si split

Názov split vyjadruje rozdelenie – v našom prípade rozdelenie zariadenia na dve jednotky, vonkajšiu a vnútornú. Niekedy sa split označuje ako malá klimatizácia, lebo postupným zlepšovaním svojich funkcií sa približuje možnostiam, aké ponúka klasická klimatizácia.


Najprv zvážiť, potom chladiť

200782

Splitové jednotky sú najčastejšie používané typy klimatizácie, dostupné svojou cenou (ponúkajú sa typy vo všetkých cenových kategóriách) aj pomerne jednoduchou montážou. Často ich vídame zavesené na konzolách na fasádach bytových alebo rodinných domov. Sú veľmi variabilné, v rôznych vyhotoveniach, veľkostiach, s rôznymi parametrami. Najpodrobnejšie informácie sa dozviete najlepšie priamo u predajcu alebo výrobcu. Aj tu platí pravidlo, že čím vyššia cena, tým výkonnejšie a energeticky úspornejšie zariadenie.

Vnútorná jednotka (výparník) funguje ako chladič vzduchu. Koluje v nej chladivo, ktoré sa z kvapalného mení na plynné, to znamená, že sa odparuje (preto výparník) a odoberá teplo z miestnosti. Vnútorná jednotka je napojená na vonkajšiu dvoma izolovanými medenými rúrkami a elektrickým prepojovacím káblom. Súčasťou vonkajšej jednotky je kompresor, ventilátor a kondenzátor. Menej nákladným riešením je napojenie na každú vonkajšiu jednotku jednu vnútornú jednotku. To odporúčame v prípade, že sa rozhodnete chladiť iba jednu miestnosť. Ak chcete klimatizovať viacej miestností, môžete sa vyhnúť tomu, že ovesíte fasádu množstvom bielych debničiek. Investujte do multi systému, v ktorom je niekoľko vnútorných jednotiek napojených na jednu vonkajšiu. Je to energeticky, no najmä esteticky výhodnejšie riešenie. Vnútorné jednotky sú prepojené aj vzájomne, ale dajú sa regulovať osve. Ak bývate v dome, môžete vonkajšiu jednotku postaviť do záhrady alebo na terasu – vždy čo najbližšie k vnútorným jednotkám.

Cez vnútorné splitové jednotky cirkuluje z veľkej časti iba obehový vzduch. To znamená, že pri pustenej klimatizácii súčasne nevetráme, aby sme neznižovali účinok klimatizácie. Výnimočne sa však splitové jednotky vyrábajú aj s prisávaním čerstvého vzduchu.Vnútorná jednotka nezaberie veľa miesta z pôdorysu bytu – montuje sa najčastejšie na stenu a pri správnom umiestnení prúdenie vzduchu neobťažuje prítomné osoby. Ventilátor vnútornej jednotky má nízku hlučnosť (do 40 dB). Najvyužívanejšie sú nástenné varianty vnútorných jednotiek, ale dajú sa postaviť aj pod okno (parapetná jednotka) alebo namontovať priamo na strop. Splitové klimatizačné jednotky okrem chladenia vzduchu vedia vzduch aj filtrovať (existujú rôzne typy filtrov, takmer stopercentne účinný je napríklad elektrostatický), odvlhčovať, zvlhčovať a vykurovať.
 

Moderné klimatizačné zariadenia fungujú ako tepelné čerpadlo – zužitkujú teplotu vonkajšieho vzduchu na teplotu v interiéri. Vzhľadom na krátke obdobie využitia klimatizácie na chladenie (asi 60 dní v roku, maximálne 6 až 8 hodín denne) sa oplatí zainvestovať  čosi navyše (asi 25 %) a v chladnejšom období klimatizáciou aj vykurovať. Takéto dvojsmerové zariadenie pracuje aj pri mínusových teplotách do –15 °C. Tepelné čerpadlo môže byť v prevádzke aj 250 dní ročne, a to nepretržite.

Kvalitnou náhradou za splitové jednotky v historických budovách, starších bytových domoch a tam, kde nie je možné umiestniť vonkajšiu jednotku na fasádu, sú kompaktné, vysokokvalitné jednotky typu UNICO. Vonkajšie chladenie prebieha cez dva otvory v stene a vnútorný vzduch sa nevyfukuje von. Tieto typy umožňujú prisávanie čerstvého vzduchu samostatným otvorom v stene. Môžu sa montovať ako parapetné, ale aj ako nástenné jednotky. Svojou hlučnosťou sa zhodujú so splitovými jednotkami.

 

 

Výhody: Relatívne nenáročná montáž v porovnaní s klasickou klimatizáciou, výkonná výmena vzduchu, veľký výber vnútorných jednotiek, ovládanie pomocou termostatu, cenová dostupnosť, regulovateľnost otáčok ventilátora aj teploty a smeru prúdenia vzduchu, možnosť chladenia aj vykurovania (aj pri teplotách pod nulou), invertor na plynulú reguláciu chladiaceho výkonu, nízka hlučnosť (závisí od nastaveného stupňa výkonu).
Nevýhody: Aj keď sa montáž považuje za nenáročnú, treba rátať s malými stavebnými úpravami a vyriešiť odvod kondenzátu najmä z vnútornej jednotky – napríklad napojením na kanalizáciu alebo von do exteriéru, neodporúča sa svojpomocná montáž.

 

 

Keď klimatizáciu, tak poriadnu

S klimatizáciou treba rátať už v projekčnej fáze stavby a naplánovať si vzduchotechnické a chladiarenské rozvody. Je síce najväčším elektrickým spotrebičom v dome, do ktorého investujete už pri inštalácii, ale je najúčinnejšia a najkvalitnejšie upravuje vzduch.


Najprv zvážiť, potom chladiť

200786

Na rozsiahlejšiu klimatizáciu, kde sa na jednu vonkajšiu jednotku napojí potrebné množstvo jednotiek vnútorných, sú potrebné moderné systémy typu MRV, ktoré umožnia montáž piatich a viacerých vnútorných jednotiek napojených na jednu vonkajšiu. Jednotky sú spojené izolovaným potrubím a elektrickým káblom. Vonkajšia jednotka sa umiestňuje do vetrateľného suterénu, do záhrady alebo na strechu. Vyfukovanie vzduchu sa rieši elegantne – z interiéru vidno iba nasávacie a výfukové výustky, ktoré vôbec nepôsobia rušivo. Možno ich ukončiť žalúziovými mriežkami v rôznych farbách, iné výustky vyzerajú ako štrbina alebo sú v tvare kruhu. Výnimkou nie sú ani umelecky stvárnené interiérové jednotky, ktoré vyzerajú napríklad ako obraz.

V tesnej blízkosti vyfukovania nesmú byť nijaké prekážky a stena musí byť dostatočne nosná. Vnútornú jednotku je dobré umiestniť na tienisté miesto – prevádzka zariadenia býva automatizovaná a slnečný svit by ju neobjektívne ovplyvňoval; mohlo by sa stať, že začne chladiť skôr, ako stúpne teplota v celej miestnosti. V snahe usporiť na jej prevádzke sa výkon klimatizácie reguluje v závislosti od aktuálnej teploty a vlhkosti vzduchu. Invertorové klimatizačné jednotky menia otáčky kompresora plynule, zabezpečujú rovnomernú teplotu vzduchu a zaisťujú plynulý chod bez opätovného vypínania a zapínania. Treba sa vopred informovať, či nebudete potrebovať samostatný istený elektrický prívod, aby sa nepreťažila sieť počas nepravidelného spúšťania kompresora.
 

Výhody: Vysoká účinnosť, všetky funkcie úpravy vzduchu vrátane zvlhčovania a prívodu čerstvého vzduchu, samozrejme, aj možnosť vykurovania, trojstupňové čistenie pomocou filtrov (elektrostatický filter odstráni aj škodliviny a uhlíkový filter dym a pach, zneškodňovanie vírusov aj baktérií), vďaka tlmičom hluku minimálna hlučnosť, viacstupňová regulácia teploty aj prietoku vzduchu, senzory na automatické prepínanie podľa aktuálnej teploty a obsluha cez internet.
Nevýhody: Nie je praktické inštalovať ju do stavby dodatočne, vyžaduje náročnejšiu stavebnú prípravu, vysoká energetická spotreba, náročnejšia údržba – filtre aj prvky na prívod a odvod vzduchu treba pravidelne kontrolovať a čistiť, filtre najneskôr po 24 mesiacoch (ideálne po pol roku) vymeniť, kontrolovať aj množstvo choroboplodných zárodkov v obehovej vode vo vzduchotechnike, eliminovať vznik kondenzátu (kvalitná izolácia všetkých súčastí).

 

Záverečné za
Pobývať v horúcich dňoch v príjemne vychladenej miestnosti bez obťažujúcich pachov a škodlivých elementov je najväčšie plus klimatizácie. Klimatizácia postráži optimálnu 50- až 60-percentnú vlhkosť vzduchu a zdraviu prospešné zloženie vzduchu.
Záverečné proti
Neopatrné používanie klimatizácie v bytových priestoroch sa môže obrátiť aj proti nášmu zdraviu. Pozor treba dávať na rýchlosť, smer vyfukovaného vzduchu a  teplotu chladenia – klimatizácia by mala znížiť teplotu v miestnosti maximálne o 5 až 6 C. Prudká zmena teplôt, veľký chlad a zvírenie prachu a baktérií, ktoré sa už v miestnosti nachádzajú, môžu vyvolať bolesti hlavy, zápalové ochorenia chrbtice, zápal očných spojoviek a horných dýchacích ciest, problémy s tlakom alebo imunitným systémom – najmä u detí, pre ktoré sa klimatizácia neodporúča.

Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.

 

Kategória: Energia
Tagy: klimatizácia lg
Zdieľať článok

Diskusia