Pláž uprostred lesa

18. 03. 2011
Zdieľať

Biely dom geometrických tvarov stojí v lokalite Sagaponac, v jednom z najexkluzívnejších kútov USA. Oblasť Hamptons sa rozprestiera medzi lesmi, lúkami a plážami na východnom cípe, presnejšie v južnej časti rozvidlenia ostrova Long Island. Približne 130 kilometrov odtiaľ, na opačnej strane ostrova, pulzuje ruch na newyorských uliciach Brooklynu a Queensu a na dvoch veľkých letiskách.

Celá oblasť Hamptons, medzi mestom Southhampton a mestečkom East Hampton, je posiata miliónovými rezidenciami. Sú medzi nimi aj drahšie ako desať miliónov dolárov. Niekoľko z nich má vyše 25 hektárové pozemky a figurujú medzi najdrahšími na svete, ako napríklad rezidencia nazvaná podľa troch rybníkov Three Ponds. Momentálne najdrahšie domy v USA sú práve v Sagaponacu – ich priemerná cena je 2,8 milióna dolárov. Ambiciózny projekt medzinárodne úspešného newyorského ateliéru sestier iránskeho pôvodu Gisue a Mojgan Haririových je však mimoriadny nielen polohou, ale najmä formou.
 

V širokom okolí totiž prevažujú konzervatívne historizujúce stavby. A nie je to jediná zvláštnosť súvisiaca s domom. Je prvou realizáciou z projektu 34 sídiel od popredných svetových architektov, ktorých zoznam investorovi vypracovala žijúca legenda, architekt Richard Meier. Rozsah projektu a tiež nie celkom najatraktívnejšie miesto – pri plote letiska a kúsok od železničnej trate, to boli danosti.

Investor jednoducho kúpil jednu z najväčších nezastavaných plôch v celom Hamptons. Žiaľ, na sever od rýchlostnej cesty Montauk, ktorá tvorí akúsi psychologickú hranicu. Najnákladnejšie sagaponacské rezidencie sú kilometer-dva odtiaľ, pri atlantických plážach na opačnej strane ostrova. Práve tam predala asi pred rokom víkendovú rezidenciu za takmer dvojnásobok ceny Haririových domu azda najprominentnejšia obyvateľka Caroline Bouvier Kennedy Schlossbergová, jediný žijúci potomok Johna F. Kennedyho.

Rozhodlo feng-šuej

Manželský pár, ktorý dom kúpil, nadchol nielen dom sám, ale aj myšlienka „žiť v galérii pod holým nebom, v ktorej sú plastikami domy“, ako to formuloval majiteľ. Rozhodnutie kúpiť či nekúpiť odložili, až kým dom preskúmal a odporučil svetoznámy špecialista na feng-šuej Alex Stark. Bývajú tu už dva a pol roka – v tichu, uprostred hustého lesa, ktorý pretína len úzka cesta. Na vedľajších parcelách, kde majú stáť vily od Zahy Hadid a nedávno zosnulého klasika svetovej architektúry Philipa Johnsona, sa zatiaľ nič nehýbe.
 

Od ulice, zo severozápadnej strany, vyzerá dom najjednoduchšie. Hladký obdĺžnik s veľkým okenným otvorom v strede do bodky spĺňa charakteristiku autoriek, že postavili „minimalistickú stavbu na pódiu“. Akoby sa vznášal nad zemou dodržiavajúc prísnu líniu vodnej hladiny bez ohľadu na nerovnosti terénu. Celok vzbudzuje dojem precízneho vyváženia a nerovnako dlhé, ničím nepodoprené presahy oboch koncov pôsobia veľmi dynamicky. Dom je k ceste otočený kratším z dvoch kolmo usporiadaných blokov, ktoré sú spojené „krčkom“ – nižším vstupným priestorom.

Pretože stavba „balansuje“ na pódiu, ku vchodu treba vystúpať po pohodlnej rampe. Architektky majú na túto voľbu logické vysvetlenie: projektovali pre developera a nemohli vedieť, či budú majitelia v najlepších rokoch, alebo v pokročilom veku. Rampa vedie popri severovýchodnej stene domu až za úroveň predného krídla a ústi na podestu prekrytú betónovou platňou. Strieška sa zarezáva do mohutného pylónu, ktorý vyvažuje horizontálne línie domu a zároveň zviditeľňuje ohnisko oblúka, ktorý opisuje cesta do garáže. V suteréne okrem bežných priestorov prekvapí miestnosť s domácim kinom.

Žonglovanie s trojkou

Dve krídla ohraničujú a chránia južne orientovaný exteriérový priestor domu určený na najrôznejšie aktivity. „Je to odtiaľto ďaleko na pláže, tak sme si vytvorili vlastnú,“ staršia zo sestier Gisue Haririová naráža na starú hamptonskú tradíciu usporadúvať spoločenské podujatia pri vode. A majitelia ju zrejme budú využívať často: obaja sú členmi viacerých nadácií a pani domu – psychoterapeutka, autorka bestsellerov a známa tvár z televíznych talkshow – má široký okruh známych.
 

Terasa s bazénom je prístupná zo všetkých častí domu a cez okno a obývaciu izbu je podobne ako pláž na očiach aj náhodným okoloidúcim. Je obložená tureckým travertínom a drevom severoamerickej tuje riasnatej, ktoré bolo istý čas ponechané pod holým nebom, aby získalo prirodzený nekontrastný sivastý odtieň. Z priestoru medzi krídlami domu sa už exteriér nezdá taký jednoduchý. Kľúčom ku kompozícii je číslo tri – je založená na trojiciach prvkov.

Dom je celkom zloženým z troch častí: dvoch masívnych hladkých blokov, ktoré spája odľahčená zasklená časť so strieškou prekrývajúcou terasu. Terasa má tri úrovne: najvyššia podesta je po odsunutí takmer dva a pol metra širokých sklenených stien v podstate rozšírením interiéru. Táto súvislá plocha chránená prekrytím spája všetky spoločenské priestory, takže aj za dažďa sa tu môže uskutočniť koktail párty. Na pohodlné zostúpenie na strednú úroveň terasy slúžia – zaiste nie náhodou práve tri – kamenné bloky rozmiestnené po obvode. Na tretej, najnižšej úrovni priamo pri bazéne je posledné z troch ležadiel. Samozrejme, zostupuje sa na ňu troma schodmi.

Farebné kvapky na bielom základe

Vstupná hala domu je križovatkou – môžete odbočiť buď do spoločenskej časti v prednom severozápadnom krídle s priečelím orientovaným do ulice, alebo do súkromnej zóny v krídle orientovanom do hĺbky parcely. Miestnosti v spoločenskej časti plynulo nadväzujú v štýle loftu a veľké zasklenia celou svojou výškou a šírkou spájajú interiéry s exteriérom. Funkčné prepojenie podporili architektky i farebnosťou či umiestnením nábytku.
 

Nábytok od Ligne Roset v pastelových farbách a niekoľko monochromatických stien vytvárajú akcenty, ktoré sú komponované aj na pohľady zvonka. V kuchyni od talianskej firmy Snaidero sa odzrkadľuje farebné ladenie exteriéru – živicové pracovné plochy, lesknúce sa antikoro, masívna javorová doska na kuchynskom ostrove a podlaha z ipe. Dokonca v obložení z pieskovaného skla možno vidieť narážku na farbu vody v bazéne.
 

Na konci kratšieho krídla je za stenou s kozubom veľká kúpeľňa rozdelená na zóny pre pána a pani domu. Do hlavnej spálne za ňou nepreniká prípadná vrava veľkého domu. Zóna pokoja je aj na konci dlhšieho krídla. Sú tu dve spálne s výhľadom na tenisový kurt, za ktorým je pomerne dlhý úsek lesa – parcela je úzka, ale rozlohou patrí k najväčším v areáli. Medzi týmito miestnosťami s vlastnou predsieňou a hosťovskou spálňou hneď vedľa haly je príjemný priestor, akási zapustená veranda ukrytá v tieni a otočená k bazénu.

Upokojujúcu atmosféru v nej vystihuje stena pistáciovej farby, ktorú sestry rady používajú, zladená s farbou vody v bazéne. V pohodlnom ratanovom kresle sa tu dá v tichu čítať alebo nechať myšlienky len tak voľne blúdiť pri pohľade na bielo-modrú miniatúru tunajších dokonalých atlantických pláží.

Kategória: Bývanie Návšteva
Tagy: návšteva domu v zahraničí rodinný dom
Zdieľať článok

Diskusia