Stolček, prestri sa

22. 09. 2006
Zdieľať

Keď sa niekedy nedá, tak sa nedá. Chuť na sladké alebo slané, najlepšie čerstvé a hneď. Neviem ako komu, ale mne sa ešte zvykne v tomto amoku vybaviť z pamäti (áno, aj ľudská pamäť existuje, nielen počítačová) spomienka na ten stolček, čo kedykoľvek, bez veľkého obťažovania, dal hrdlu, čo ráčilo, a ešte sa ušlo aj okoloidúcim. Čo tam po troch zlatých vlasoch, sedemmíľových čižmách, lietajúcich kobercoch – so „stolčekom, prestri sa“ sa namaškrtím a ešte mám aj na rozdávanie.

Stolček by bol primalý


Stolček, prestri sa

64762

Pre viac priateľov je lepší stôl. Niet nad pohodlné sedenie pri jedle. A ani dnes sa zázraky na počkanie nedejú. I keď… mať tak spôsob, ako nestráviť polovicu času v kuchyni, keď je oveľa príjemnejšie sedieť s rodinou alebo priateľmi pri večeri. Bez ohľadu na to, akú úžasnú kuchyňu kto má, stáť na nohách dlhšie, ako je nutné, asi nikoho nebaví. Tak vraj tí lenivejší vymysleli niekedy v 70. rokoch malý zázrak. Stačí zobrať celý vercajg na prestretý stôl, pozvať návštevu a nech sa každý stará, aby to mal prepečené, ako mu chutí, omáčky, koľko uzná za vhodné, a navyše bonus: dobrý pocit z účasti na príprave jedla. Zásluhy sú zásluhy, najmä keď ide o vlastný žalúdok a zaistený spôsob zábavy z netradičného stolovania. Verte, že príprava jedla na prestretom stole zbližuje nielen chute, ale aj mysle stolovníkov.

Dobrý zvyk z jaskyne/stolový gril


Stolček, prestri sa

64774

Čo si budeme navrávať – odkedy sa človek spriahol s ohňom, opeká. Takúto prvotnopospolnosť máme stále pod kožou. Ak sa nám mália opekačky na výletoch a v záhradách, môžeme si doplniť kuchynskú výbavu o malý stolový gril. Je to spôsob, ako vniesť do atmosféry stolovania niečo z divočiny, niečo z dávnych vekov, niečo, čo poskytne aj chlapom v dome pocit, že príprava jedla je rituál. Do interiéru sú určené malé elektrické grily vybavené snímateľnými roštmi alebo liatinové elektrické grily s dvoma nepriľnavými plochami na spodné i vrchné zapekanie. Kontaktné grily vďaka výklopnému veku zabezpečia obojstranné grilovanie alebo ich rozložená plocha umožní pečenie viacerých kúskov jedla naraz.


Stolček, prestri sa

64755

Komu by nevoňalo?/fondue

Viac druhov syra rozpustených v zohrievanej nádobe vopred vytretej cesnakom. Pod nádobou pulzuje teplo, väčšinou z horáka naplneného denaturovaným liehom alebo tuhým palivom. Okolo stola sedí zopár priateľov. V roztopenom syre s trochou vína a čerešňovice postupne namáčajú kocky chleba. Štíhle dvojzubé vidličky šikovne otáčajú v hrnci a ešte aj nad ním, aby chutná hmota zbytočne neodkvapkávala naspäť do keramickej nádoby. Občas odložia príbor na tanierik a k ústam prikladajú poháre s bielym vínom, smejú sa a rozprávajú. Fondue párty.


Stolček, prestri sa

64754

V Savojsku obľúbená už veľmi dávno a čoraz obľúbenejšia po celom starom kontinente. Iným rozmarom je opekanie kúskov mäsa v liatinovej alebo antikorovej nádobe s dostatočným množstvom oleja. Čo hosť, to vidlička – hrniec s rozpáleným olejom je spoločný. Stolovanie dopĺňajú misky s omáčkami rôznych druhov. Máte radšej orientálnu kuchyňu? Fondue na orientálny spôsob ponúka spoločné varenie mäsových kociek v bublajúcom mäsovom alebo zeleninovom vývare. V prípade, že sa domácim nechce unúvať s plnením horáka, existujú aj elektrické ohrievače.

Aké suroviny sú najlepšie? Keď syry, tak mastnejšie – typu ementál a gruyere. Keď mäso, tak čo najkvalitnejšie. Potom už len pokrájať, zohrievať, miešať, napichovať, ochutnávať, ponalievať… Dá sa aj na sladko: rôzne kúsky ovocia, obaľované teplou rozpustenou čokoládou, vyplavujú nové vône a naše endorfíny. Potešenie samo, ale opäť radšej v keramickej nádobe.


Stolček, prestri sa

64765

Nijaké tajnosti/pierrade

Rozohriaty prírodný čadič, možno iný leštený lávový kameň, mramor, trochu tuku, alebo aj nie, koreniny, naporciované kúsky mäsa, rýb, zeleniny, ovocia, výnimočne chutné jedlo – to je pierrade. Vďaka prirodzenej príprave pokrmov sa nemení ich zloženie, ostáva prirodzená chuť a vôňa rozvinutá za krátky čas grilovania. Odmenou je uchovanie minerálnych látok a vitamínov. Dobre umyté, osušené a pokrájané potraviny na horúcom kameni rôzneho tvaru, s jarčekom na odtekanie šťavy, sú dobrým začiatkom stretnutia starých známych.

Kto si čo ugriluje, to si aj zje/raclette


Stolček, prestri sa

64756

To už vedeli švajčiarski pastieri, keď si pripravovali jedlo v pahrebe. Nastokli kus aromatického syra na ražeň, poopekali a zoškrabali drevenou lopatkou – raclette. Iný prameň hovorí o tom, ako si vinári z Wallis počas oberačiek nahrievali syr na špičke noža nad ohníkom z révového dreva. Vzhľadom na to, že my sme sa v našich končinách neokúňali ručne oslobodiť ražeň od opečeného kusa mäsa, máme smolu: v svetovej kuchyni sa neuchytil pekný slovenský názov, napríklad lopatníček. Teraz sa teda dozvedáme podrobnosti zo zahraničnej horalskej kuchyne, ktorá má ešte jednu výhodu: zdokonalila spôsob opekania a preniesla ho do noblesnejšieho stravovania.


Stolček, prestri sa

64772

Pôvodne pastieri i vinári zajedali syr pečenými zemiakmi, kyslými uhorkami, cibuľkami, údenou surovou šunkou a častovali sa bielym vínom. Napriek tomu, že existujú rôzne druhy rozpustných syrov, raclette sa dá pripraviť aj bez syra. Výraz raclette znamená v medzinárodnej kuchyni zároveň syr, celé pripravované jedlo a aj prístroj na jeho prípravu. Každý takýto spotrebič je vybavený plochou, kde možno grilovať alebo udržiavať v teple mäso, ryby, zeleninu, zemiaky, ovocie.


Stolček, prestri sa

64763

Vrchná odnímateľná doska z mramoru, liatiny alebo hliníka je upravená antiadhezívnou vrstvou. V dolnom poschodí, zohrievanom výhrevným telesom, sú poukladané panvičky – lopatky s protipriľnavou vrstvou. Do nich sa kladú potraviny na roztopenie. Prísady treba pripraviť vopred na servírovacom tanieri. Prístroj raclette môže byť okrúhly alebo hranatý , obyčajne so šiestimi alebo ôsmymi panvičkami, na ktoré si hostia naukladajú syry, rybu, koreniny podľa receptu a vlastnej chute. Príprava, po niekoľkominútovom rozohriatí prístroja, trvá od 15 do 30 minút – podľa druhu jedla. Naozajstní znalci vraj zapíjajú raclette nesladeným čiernym čajom alebo horkými likérmi. U nás sa asi skôr budeme pridržiavať pastiersko-vinárskej tradície: suchého vína.
 

Slovník varenia na prestretom stole

Set na fondue

Výber nádoby závisí od druhu jedla: liatinové a antikorové sú vhodnejšie na mäsové fondue, keramické na syrové a sladké. K súprave patrí horák a minimálne 6 vidličiek s drevenými alebo chrómovými rukoväťami, varič, často aj točňa s miskami. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj elektrický prístroj na prípravu fondue.

Pierrade

Pekáč – 2 až 2,5 cm hrubá doska z lešteného lávového kameňa alebo mramoru, niekedy s jarčekom na odvádzanie odtekajúcej šťavy. Často kombinovaný v jednom prístroji so súpravou raclette.

Stolový gril

Patrí k malým elektrickým spotrebičom. Obyčajne pochrómovaný snímateľný rošt je položený na okrajoch podnosu/vaničky s výhrevnou špirálou. Iná možnosť je gril vybavený plochou s nepripekavým povrchom, uloženou na výhrevnom prístroji. Vhodný na prípravu mäsa, rýb a, zeleniny aj bez tuku.

Raclette gril

Posledným trendom v ponuke malých stolových grilov je grilovanie na 6 až 8 panvičkách – lopatkách s nepriľnavým povrchom, najčastejšie doplnených vrchnou grilovacou doskou z lávového kameňa, hliníka alebo liatiny. Výrobcovia odporúčajú po použití a vychladnutí prístroj utrieť handrou a na znečistenejšie miesta použiť prostriedok na umývanie riadu a opláchnuť vodou. Prášok môže povrch poškodiť.

Kontaktný gril

Príklopné veko s nepriľnavým povrchom zabezpečuje obojstranné pečenie alebo pri rozložení tohto elektrického pomocníka sa dá grilovať na oboch plochách. Tuk môže zvyčajne odtekať v žliabkoch.

Set 3 v 1

Prístroj, ktorý griluje, zapeká, dusí. Panvica, grilovacia doska, zberná miska na šťavu a veko z tvrdeného skla sú súčasťou jedného elektrospotrebiča. Tento spôsob však nezapája hostí do prípravy jedla.

Raclette s mozzarellou

600 g mozzarelly
8 plátkov šunky
4 figy
4 tvrdé zrelé paradajky
2 polievkové lyžice olivového oleja
2 polievkové lyžice čerstvej posekanej bazalky
soľ, mleté čierne korenie

Príprava a varenie: 15 min.

1. Pokrájajte mozzarellu na plátky veľkosti panvičiek a uložte ich na tanier.
2. Na druhý tanier uložte plátky šunky. Paradajky umyte a prekrojte na polovice.
3. Zapnite prístroj. Paradajky pokvapkajte olivovým olejom a poukladajte na hornú časť prístroja. Zľahka ich ugrilujte a posypte bazalkou.
4. Plátky mozzarelly poukladajte do panvičiek a dajte roztápať. Keď je syr správne roztopený, uložte ho na opečené paradajky, pokvapkajte olivovým olejom, osoľte a okoreňte. Jedzte so šunkou a figami.

Pierrade so zeleninou

4 menšie rajčiny
1 zelená paprika
1 malá cuketa
1 baklažán
4 strúčiky cesnaku
4 mladé cibuľky
5 cl olivového oleja
provensalské bylinky
mleté čierne korenie, soľ

Príprava a varenie: 30 min.

1. Paradajky, papriku, cuketu a baklažán umyte a osušte pijavým papierom. Paradajky prekrojte na polovice, trochu ich stlačte, aby z nich vytiekla šťava. Z papriky odkrojte vrchnú časť, vyberte vnútro a pokrájajte ju na kolieska. Rovnako aj cuketu. Malé cibuľky prekrojte napoly. Zeleninu posoľte, okoreňte a posypte bylinkami.
2. Cesnakové strúčiky očistite, prekrojte na polovice a pretrite nimi povrch pekáča. Pomastite ho olivovým olejom, zapnite prístroj a opekajte najprv baklažán a papriku, potom polovičky rajčín, cuketu, cibuľky a strúčiky cesnaku.

Savojské fondue s bylinkami

4 dl suchého bieleho vína
600 g strúhaného syra (fribourg, ementál – mastnejšie syry)
2 strúčiky cesnaku
1 kávová lyžička čerešňovice (nemusí byť)
mleté čierne korenie
trošku postrúhaného muškátového orieška
1 polievková lyžica maizeny
kocky staršieho chleba
čerstvé bylinky – šalvia, estragón, pažítka, petržlen…

Príprava a varenie: 30 min.

1. Vnútro panvice vytrite polovičkami cesnakových strúčikov. Postavte ju na sporák, nalejte víno a pridajte korenie, muškátový oriešok a postrúhané syry. Miešajte drevenou varechou, kým masa nie je hladká.
2. Položte panvicu na ohrievač. Pridajte maizenu, čerešňovicu a znovu miešajte. Ku koncu nasypte pokrájané bylinky.
3. Kocky staršieho chleba napichnite na vidličky a máčajte ich v syrovej zmesi tak, že ich celé obalíte.

Podávajte s hlávkovým šalátom v cesnakovom náleve.

Grilované jahňacie rebierko

1. Čiastočne uvarte niekoľko nových zemiakov.
2. Pripravte marinádu zmiešaním rozotrenej citrónovej kôry, cesnaku, čerstvého tymiánu a olivového oleja pre dochutenie.
3. Zapáľte gril a opečte jahňacie rebierko o váhe asi 3/4 kg 30 minút.
4. Pred servírovaním na gril vložte zemiaky a nechajte ich ohriať a zhnednúť.
5. Naporcujte jahňacie rebro a zmiešajte s olivami, syrom feta a sušenými rajčinami.
6. Dochuťte olivovým olejom, soľou a korením.

Kategória: Bývanie Domáce spotrebiče
Tagy: domáci pomocníci fondue gril raclette rx varenie
Zdieľať článok

Diskusia