Zdroj: Knauf Insulation

4 veci, ktoré by ste mali vedieť skôr, ako začnete zatepľovať

19. 11. 2021 Zdieľať

Nemusíte sa stať špecialistom na zateplenie, ale mali by ste vedieť dosť, aby ste sa dokázali správne pýtať. Poradíme vám, ako postupovať.

1. Dajte svojmu projektu meno

Prvou otázkou, ktorú sa vás opýta každý stavbár alebo predajca stavebných materiálov, je, či ide o novostavbu alebo rekonštrukciu. Je to dôležitá informácia, pretože k starším stavbám treba často pristupovať špecificky a majú viacero obmedzení. Ďalšou podstatnou vecou je, akú časť domu plánujete zatepľovať. Ide o fasádu, plochú či šikmú strechu, stropy či suterén alebo riešite aj výmenu okien a dverí? V prípade, že sa chystáte zatepľovať len jednu z týchto častí, je potrebné vedieť, v akom stave sú tie ostatné, pretože budú účinnosť tepelnej izolácie ovplyvňovať.

Dom v grafickom dome

Zdroj: Knauf Insulation

2. Čo očakávate od zateplenia

Či už staviate alebo rekonštruujete, hlavným dôvodom zateplenia je pre vás určite energetická úspora. Mali by ste sa však zamyslieť, či vo vašej lokalite nie je dôležitá aj zvuková izolácia z exteriéru, prípadne či vo vašej rodine nie je alergik, ktorý ocení ekologické materiály, alebo chcete znížiť prehrievanie interiérov v horúčavách. Podľa toho môžete vyberať správnu tepelnú izoláciu.

3. Spoznajte svoj dom

Druhým krokom je zistiť veľkosť plochy, ktorú treba zatepliť. Pri obvodových stenách sa dá plocha zmerať vcelku jednoducho, pri šikmých strechách sú potrebné aj jednoduché geometrické výpočty, ak si nie ste istí, zmerajte aspoň dĺžku, šírku a výšku strechy. S výpočtom vám môže poradiť aj skúsený odborník. Rozmery nemusia byť úplne presné, v každom prípade však počítajte s rezervou aspoň 20 %.

Stavbár meria okno

Zdroj: Knauf Insulation

Ak si s týmito úlohami neviete rady, dlhoročný výrobca minerálnych izolácií na Slovensku vám poskytne bezplatné poradenstvo v novom koncepte Home by Knauf Insulation, v ktorom vás online osobný poradca prevedie celým procesom od výberu riešenia zateplenia, cez poradenstvo o detailoch až po dodanie riešenia na stavbu.

4. Hrúbka tepelnej izolácie

Určite máte predstavu, akú hrúbku izolácie na vašu fasádu či strechu plánujete. Každý má náklady na zateplenie limitované podľa svojich možností, skúsený odborník vám však dokáže poradiť, do akej miery sa oplatí na hrúbke šetriť, a kedy by to už mohlo byť kontraproduktívne.
Výberom typu a hrúbky tepelnej izolácie však plánovanie zateplenia nekončí. Treba si uvedomiť, že k funkčnému zatepleniu je potrebných ešte niekoľko dôležitých komponentov, ktoré sa rozhodne neoplatí vyberať a kupovať náhodne. Spoľahlivý poradca vám vypočíta presné množstvo kotiev, lepidla, výstužných mriežok, fólií či tmelu a pomôže vám aj pri výbere vhodných komponentov, ktoré sú testované a odporúčané pre dané riešenie.

Muž v grafickom dome

Zdroj: Knauf Insulation

So všetkými otázkami sa príďte poradiť online s vašim osobným sprievodcom zatepľovaním pre rodinné domy Home by Knauf Insulation

Zdroj: PR článok Knauf Insulation, s.r.o.

Kategória: Materiály
Tagy: izolácia šikmej strechy minerálna vlna plochá strecha zateplenie zateplenie fasády zatepľovacie systémy
Zdieľať článok