Zdroj: Wienerberger

Moderné stavby sú úsporné, systémové a takmer bezodpadové

25. 05. 2021 Zdieľať

Moderné tehly s použitím systémových prvkov významne znižujú počet možných konštrukčných chýb, dlhodobo šetria energie a pomáhajú ušetriť aj na zhotovení zateplenia.

Ceny tepelnoizolačných materiálov sa výrazne zvýšili, v niektorých prípadoch až dvojnásobne. Do popredia sa tak dostávajú moderné spôsoby murovania, ktoré umožňujú stavať bez potreby zateplenia. Tehly Porotherm EKO+ Profi umožňujú zhotoviť jednovrstvové omietané obvodové murivo s nadštandardnými tepelnoizolačnými parametrami. Hrubú stavbu postavenú z modernej tehly Porotherm 44 EKO+ Profi netreba zatepľovať. Bezpečne pritom splníte požiadavky na novostavby s takmer nulovou potrebou energie.

Zabudované keramické murovacie materiály s overenou životnosťou viac ako 150 rokov navyše trvalo prispievajú k zníženiu spotreby energie na vykurovanie či chladenie. Minimalizujú tak uhlíkovú stopu, na ktorej sa významne podieľajú práve budovy. Navyše, ak staviate bez zateplenia, spotrebujete na stavbe menej materiálu a vytvoríte menej odpadu. Čím dlhšia životnosť stavebného materiálu, tým nižší je počiatočný dosah výrobného procesu na životné prostredie. Keď tehlová stavba definitívne doslúži, tehly možno recyklovať.

Tehly

Pri starostlivom plánovaní hrubej stavby z moderných tehál Porotherm 44 EKO+ Profi možno zhotoviť jednovrstvové omietané obvodové murivo s nadštandardnými tepelnoizolačnými parametrami bez potreby zateplenia. Menšie množstvo spotrebovaného materiálu na stavbe znamená aj menej vytvoreného odpadu. Zdroj: Wienerberger

Systémová stavba s doplnkovými tehlami

Stavať moderne znamená stavať systémovo. Aby ste splnili súčasne náročné kritériá pre domy v energetickej triede A0 je nevyhnutné zabezpečiť kvalitnú obálku domu vrátane kvalitných detailov. K tým pomôžu práve doplnkové tehly, ktoré sú určené na bezproblémové zvládnutie prvkov stavby, akými sú rohy, parapety a ostenia okien. Každoročne generovať úsporu nákladov na vykurovanie budú práve detaily parapetov a ostení vytvorené z koncových tehál, ktoré umožňujú zabudovanie tepelnej izolácie okolo rámu okna, ktoré aj výrazne zredukujú tepelné straty v mieste styku okenného rámu a obvodovej steny. Eliminácia tepelných mostov súčasne odstraňuje riziko vzniku plesní. 

Skúsenosti z praxe potvrdzujú, že vďaka použitiu doplnkových tehál nevzniká na stavbe prakticky žiadny odpad. „Ak sú polovičné a rohové tehly zapracované v projekte, stavbu možno vymurovať takmer bezodpadovo,“ potvrdzuje skúsený projektant a realizátor Ján Košút.

Doplnkové tehly

Doplnkové tehly šetria stavebný materiál, ale aj čas, ktorý by bol inak potrebný na vytváranie chýbajúcich prvkov priamo na stavbe. Zdroj: Wienerberger

Užitoční pomocníci pri stavbe

Medzi systémové doplnky, ktoré prispievajú k dosiahnutiu vysokej kvality vnútorného prostredia a zvyšujú kvalitu života v tehlovom dome, patria aj keramické preklady a montované stropné konštrukcie Porotherm. Správne navrhnutý a zhotovený keramický preklad vrátane tepelnoizolačnej vrstvy eliminuje tepelné mosty nad dvernými a okennými otvormi v obvodových stenách. Na tento účel sú ideálne vysoké preklady Porotherm KP 7. Majú šírku 7 cm a rovnakú výšku ako tehly. Často využívané sú aj nízke preklady, ktoré sú vhodné najmä pre vnútorné nosné steny a nenosné priečky alebo univerzálne roletové a žalúziové preklady, do ktorých možno zabudovať vonkajšie tienenie.

Stavebný systém Porotherm

Stavebný systém Porotherm ponúka viacero typov prekladov podľa potreby. Do skladby kompletného prekladu nie je problém zabudovať tepelnú izoláciu potrebnej hrúbky a nosný je ihneď po zabudovaní. Zdroj: Wienerberger

Montovaná stropná konštrukcia Porotherm pre malé a stredné rozpony stropov využíva výhody predpätého betónu, akými sú vysoká únosnosť, minimálne priehyby či subtílne nosné prvky. Systém sa skladá z nosníkov a ľahkých stropných vložiek, s ktorými sa jednoducho manipuluje a dobre pracuje. Montáž keramického stropu je jednoduchá a rýchla. Masívny montovaný strop s nadbetonávkou je vďaka dobrým tepelnoakumulačným vlastnostiam, podobne ako tehlové murivo, užitočnou ochranou proti prehrievaniu v letných mesiacoch. A v neposlednom rade zabezpečuje celkovú priestorovú tuhosť stavby.

Dobryzaklad.sk akcia

Správne navrhnutý a kvalitne zhotovený tehlový dom má životnosť viac ako 100 rokov, pričom nároky na údržbu počas tejto doby sú minimálne. Tehly Porotherm teraz nakúpite so zľavou až 40,5% na www.mudrastavba.sk Zdroj: Wienerberger

Viac na www.wienerberger.sk

Zdroj PR článok Wienerberger s.r.o

Kategória: Materiály
Tagy: keramické tvárnice murivo preklad tehly tepelnoizolačné materiály Wienerberger
Zdieľať článok