Zdroj: Gerflor CZ s.r.o.

Nájdite svoj štýl s vinylovými krytinami Gerflor

05. 11. 2020 Zdieľať

Keď ste pri výbere podlahovej krytiny „pustili do finále“ vinyl, ostáva vám ešte nájsť správnu odpoveď na dve dôležité otázky. Dať prednosť rolám alebo dielcom, v čom sa vlastne oba typy týchto krytín líšia a aké sú ich výhody? A existuje pomocník, ktorý vás inšpiruje pri hľadaní vášho štýlu a dizajnu podlahy?

Odpoveď na prvú otázku je jednoduchá – či už vyberte vinylové role alebo dielce Gerflor, kvalitu a špičkový dizajn máte doma

Ale vážne… Ešte pred pár rokmi bol pomer role vs. dielce výrazne naklonený v prospech rolí, v posledných rokoch sa to však vyrovnáva a dielce sú skutočne „trendy“ materiál. Lákajú najmä dizajnom a rôznymi možnosťami pokládky – okrem lepených sú na trhu aj zámkové alebo odnímateľné dielce, veľmi dobre známa je napríklad kolekcia Gerflor Creation. Na povrchu majú dielce výraznejšie štruktúru a dá sa s nimi vytvoriť skutočne originálny interiér. Sú však náročnejšie na spôsob pokládky a hrozí u nich vznik škár, na ktoré sú zákazníci veľmi citliví.

V Európe sú ľudia zvyknutí chodiť v topánkach po celom byte a škáry medzi vinylovými dielcami s veľkosťou až 5 mm im nijako nevadia. U nás sa od LVT dielcov očakávajú počas životnosti bezškárové spoje a ak začnú po čase vznikať medzi dielcami malé medzery (čo u materiálov ako vinyl nemožno vylúčiť), okamžite to investor považuje za chybu a dôvod k reklamácii. Z toho pohľadu sú role z mäkčeného vinylu oveľa praktickejšie.

Ak máme hľadať nevýhody rolí, tak spomenieme pevne daný dizajn a menej štruktúrovaný povrch. Veľkou výhodou moderných a kvalitných rolí je však možnosť kúpiť krytinu Gerflor s textilnou podložkou, ktorá dokáže vyrovnať drobné nerovnosti v podlahe a ak nemáte izbu väčšia ako 35 m2, nemusíte takúto krytinu ani lepiť, čo znamená veľkú úsporu času a nákladov. Ak budete aj vďaka tejto skutočnosti preferovať role, odporúčame zaujímať sa nielen o dekor a prítomnosť textilnej podložky, ale aj o ďalšie parametre.

Napríklad nízka rozťažnosť má veľký vplyv na rozmerovú stabilitu – ani pri vysokých teplotách a dlhodobom pôsobení slnka sa podlahy nepohnú. Rozdiely sú veľké, na trhu nájdete špičkové krytiny s rozťažnosťou 0,05 mm, ale tiež až 7-8 násobne vyššou, tj. 0,35 – 0,4 mm. Okrem rozťažnosti odporúčame sledovať aj záťažové triedy – niektoré krytiny do bytových priestorov majú často záťažovú triedu pre ľahké prevádzky, to znamená, že sú naddimenzované a naozaj veľmi odolné.

Slovenský zákazník na rozdiel od európskych nie je zvyknutý na ekologické certifikáty, ale opäť by sme aj tieto parametre považovali za veľmi dôležité. V technických informáciách hľadajte aj parameter plošná hmotnosť (v g / m2 alebo kg / m22).

Veľa lacných PVC rolí obsahujú veľké množstvo vzduchu (odborníci podlahári im niekedy hovoria „drahé obrusy“), kvalitné krytiny majú naopak v sebe minimum vzduchu a majú vysokú plošnú hmotnosť – medzi 2-3 kg / m2. S tým tiež súvisí vysoká materiálová pamäť, tj. schopnosť krytiny „vrátiť sa“ do pôvodného tvaru po zmene rozloženia nábytku. Každopádne vám prajeme dobrý výber a radosť z vinylu – ak vyberiete správne, je to bez ohľadu na roku alebo vinylový dielec naozaj moc príjemná a komfortná krytina.

Gerflor-dizajn-trend-Retronaute

Zdroj: Gerflor CZ s.r.o.

Gerflor-HQR-dekor-Diamond-Blue

Zdroj: Gerflor CZ s.r.o.

Odpoveďou na druhú otázku je kapitola Inšpirácia na webových stránkach Gerflor.

Inšpirovať sa tu môžete podľa miestností, podľa dizajnu dekoru (grafika, drevo, kameň, betón ap.) alebo podľa dizajnérskych trendov, zostavených dizajnérmi značky Gerflor. Z ponuky trendov ako sú Folk, Natureland, Prisma, New Dada či Retronaute si určite vyberiete.

Zdroj: PR Gerflor SK s.r.o.

Kategória: Podlaha, dlažba
Tagy: vinylové podlahy
Zdieľať článok