Schodiskové sedačky a plošiny zvyšujú kvalitu života

Schodiskové sedačky a plošiny zvyšujú kvalitu života

29. 06. 2013 Zdieľať

Vystúpiť po schodoch môže byť pre niekoho rovnako náročné ako vystúpiť na Everest. Ľudia s poruchami mobility by o tom vedeli povedať svoje, no vďaka schodiskovým sedačkám a schodiskovým plošinám môžu svoj hendikep aspoň trochu zmierniť a tak zvýšiť kvalitu svojho života.

Neschopnosť pohybovej aktivity

Obmedzená schopnosť pohybu, tzv. imobilita, znepríjemňuje život mnohým ľuďom. Jej hlavnou príčinou sú rôzne ochorenia, hlavne v pokročilom veku, no tiež vrodené telesné postihnutia či následky úrazov.  Títo ľudia narážajú na bariéry každý deň. Poradiť si s nimi vedia väčšinou len s pomocou iných ľudí alebo technických pomôcok.

Bezpečnosť, komfort, tradícia

Už vyše sto rokov pomáhajú schodiskové výťahy imobilným osobám prekonávať schody. Účel týchto zariadení ostáva rovnaký, no v oblasti bezpečia, komfortu alebo dizajnu sa stále vyvíjajú. Ide o elektronické sedačky alebo plošiny, ktoré pomocou rampy pripevnenej k schodom vedia prepraviť osobu smerom hore alebo dole schodiskom. Väčšinou sa dajú diaľkovo ovládať a fungujú aj v prípade výpadku elektrickej energie.

So schodiskovými plošinami sa dnes už bežne stretávame v mestských podchodoch, na úradoch alebo v iných verejných budovách. Bez týchto zariadení by osoby odkázané na invalidný vozík nedokázali prekonať schody bez asistencie iných. Schodiskové sedačky zas pomáhajú ľuďom, ktorí síce môžu chodiť, no prekonať schody by pre nich bolo príliš náročné alebo veľmi bolestivé. Takéto zariadenia sa hodia aj do menších domov s úzkym schodiskom.


Schodiskové sedačky a plošiny zvyšujú kvalitu života

Schodiskové sedačky a plošiny zvyšujú kvalitu života
Stannah s.r.o.

Len pre vyvolených?

Na prvý pohľad sa ceny schodiskových sedačiek a plošín môžu zdať prehnané – tie najlacnejšie sa pohybujú od 3000 eur vyššie. Cena závisí hlavne od dĺžky a tvaru schodiska, prípadne od konkrétneho typu výťahu. Avšak slovenský sociálny systém je v tomto smere štedrý a osoby s telesným postihnutím môžu požiadať o kompenzačný príspevok až do výšky 11 617,88 eur.

V prípade, že vás téma zaujala a o schodiskových výťahoch chcete vedieť viac, navštívte stránku www.imobilita.sk. Na tomto webe nájdete veľa užitočných informácií, praktických rád a tipov, ako zlepšiť kvalitu života ľudí trpiacich imobilitou.

Kategória: Stavba a rekonštrukcia
Zdieľať článok