škridlová strecha, červená a čierna s vikierom

Nová strecha zvýši hodnotu nehnuteľnosti o 15 až 40 %. Týchto 7 krokov je dôležitých pri jej rekonštrukcii

Galéria (10)
Zdroj: Terran
25. 05. 2023
Zdieľať

S rekonštrukciou strechy sa neoplatí váhať. Nielen preto, že od marca do novembra je na tieto práce vhodné počasie. Kvalitná strecha totiž zvýši hodnotu nehnuteľnosti, a ak máte nejaké úspory, je to jeden z najlepších spôsobov, ako ich dnes šikovne investovať a zhodnotiť.

5. Výber krytiny

Pri rekonštrukcii treba brať ohľad na jestvujúce konštrukcie, obavy z prílišného zaťaženia novou krytinou sú však zbytočné.

„Hmotnosť strešnej krytiny významne nezaťažuje konštrukciu krovu ani domu, keďže krytina predstavuje len časť celkovej váhy strechy. Po zhodnotení statiky odborníkom sa preto nemusíte obávať škridiel, aj keď bol pôvodne na streche iný materiál,“ hovorí Michal Dobrovodský z Tondachu.

Prečítajte si tiež
Nedostatkom prirodzeného svetla tento dom rozhodne netrpí. Nechali si zaskliť celú strechu a z podkrovia spravili obrovský skleník!

„Na rekonštrukcie sa odporúčajú najmä škridly s možnosťou dostatočného posuvu, vďaka čomu sa prispôsobia danému latovaniu. Výhodou veľkoformátových škridiel je nízka hmotnosť, veľký formát však ušetrí aj prácu pokrývača,“ radí.

Tondach Figaro 11 matná čierna @ Rekonštrukcia domu U Jänša

Zdroj: Martin Matula 

Výber krytiny treba zladiť aj so sklonom strechy – nie každá škridla je totiž vhodná na každý sklon. Venujte preto pozornosť odporúčaniam výrobcu o tzv. bezpečnom sklone strechy, ako aj spôsobe montáže (napr. podkladové debnenie, kvalitnejšia poistná hydroizolácia, prichytenie škridiel a pod.). Ide jednak o stabilitu krytiny, jednak o fakt, že čím strmšia je strecha, tým menej vody sa dostane pod škridly a opačne.

„Ak chcete zachovať pôvodný krov, ideálne je, ak škridly umožňujú výškový posun. Dokážu sa tak prispôsobiť danej vzdialenosti lát a vy budete môcť ukladať krytinu bez toho, aby ste museli upravovať krov.“

Rastislav Bosák, KM Beta

Na správne fungovanie strechy je nutné vhodné odvetranie priestoru pod krytinou (slúžia na to vetracie škridly či vetrací pás) a potrebné sú aj ďalšie doplnkové prvky – hrebenáče, prestupové a okrajové škridly, protisnehové zábrany a pod. Kvalitné krytiny preto obsahujú ucelený systém komponentov. Systémové riešenia sú dôležité najmä na rizikových miestach, ako sú rôzne prestupy (na kanalizáciu, anténu, solárne panely a pod.).

 „Automatika riadiaca strešné okná umožňuje nastaviť si napríklad ranný budíček vytiahnutím roliet alebo zabezpečiť vetranie ešte pred príchodom domov. Senzor vyhodnotí vnútornú klímu tak, že sa vyvetrá kvalitne a nie zbytočne dlho, aby sa zabránilo unikaniu tepla.“

Zsolt Szabó, Velux

6. Materiály vhodné do podkrovia

Na vybudovanie obytného podkrovia sú najvhodnejšie konštrukcie a postupy, ktoré priveľmi nezaťažujú pôvodnú stavbu a nevnášajú do nej vlhkosť.

Ide najmä o systémy suchej výstavby, teda konštrukcie na báze sadrokartónových, sadrovláknitých a iných dosiek. Tie sa využívajú nielen na vytvorenie vnútorného povrchu strešného plášťa či deliacich priečok, ale aj na tzv. suché podlahy.

podkrovná kuchyňa

Zdroj: iStock

Súčasné materiály pritom ponúkajú až prekvapivé vlastnosti. „Napríklad konštrukcie s doskami Knauf Diamant vykazujú oproti klasickým murovaným podstatne lepšie akustické vlastnosti aj pevnostné charakteristiky pri nižšej hmotnosti. Vďaka tomu nekladú na nosnú konštrukciu objektu žiadne zvláštne statické nároky,“ hovorí Ing. Michael Žiška, produktovo-marketingový manažér spoločnosti KNAUF Bratislava

7. Denné svetlo

Ak chcete pod strechou vytvoriť obytný priestor, budete v ňom potrebovať denné svetlo. To môžete priviesť buď klasickými oknami v štítových stenách, alebo priamo cez strešnú rovinu, a to cez vikiere alebo strešné okná.

kúpeľňa v podkroví

Zdroj: iStock

Vikier síce poskytuje výhľad ako z bežného okna, jeho vybudovanie je však omnoho komplikovanejšie (jeho konštrukcia musí nadväzovať na konštrukciu krovu) a predstavuje aj väčší zásah do vzhľadu strechy, čo nie je vždy žiaduce.

Naproti tomu osadiť kvalitné strešné okno, ktoré obsahuje všetky súvisiace inštalačné prvky, nie je žiaden problém. Okno v strešnej rovine zároveň poskytne viac svetla a presvetlí priestor do väčšej hĺbky.

Praktický tip

Na zateplenie podkrovia a doplnenie alebo výmenu strešných okien v rodinných domoch postavených pred rokom 2013 je možné získať dotáciu z programu Obnov dom. Výška dotácie pritom závisí od miery energetickej úspory dosiahnutej rekonštrukciou. Presné podmienky nájdete na obnovdom.sk.

Dnešné strešné okná s výbornými tepelnoizolačnými parametrami tak zlepšujú hospodárenie s energiami – solárne zisky cez okná predstavujú vykurovací výkon zadarmo a viac denného svetla zníži potrebu umelého osvetlenia.

Výhodou je tiež vetranie cez vetracie klapky, ktoré vrátane ochrany v prípade dažďa zvláda aj dnes už relatívne dostupná automatika.

dievčatko sa pozerá cez strešné okno

Zdroj: iStock

Najmä pri oknách osadených v južnej alebo západnej šikmine strechy si však treba dať pozor na letné prehrievanie. Najúčinnejšie mu zabránia vonkajšie tieniace doplnky, ako sú markízy a rolety. Tie pritom chránia interiér nielen pred prehrievaním v letných mesiacoch, ale zlepšujú aj ochranu pred únikom tepla v zime.

Text: Erika Kuhnová v spolupráci s: Wienerberger/Tondach, Terran, KM Beta, Isover, Velux
Foto: Martin Matula/Tondach, Isover, Terran, iStock
Zdroj: časopis Môj dom

 

 

 

 

2 / 2
Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: izolácia šikmej strechy krov rekonštrukcia krovu rekonštrukcia podkrovia strešná izolácia strešná konštrukcia strešné krytiny strešné okná
Zdieľať článok
Aké možnosti máte pri konštrukcii krovu? Zateplenie medzi klasickými krokvami nestačí!Urob si sám

Aké možnosti máte pri konštrukcii krovu? Zateplenie medzi klasickými krokvami nestačí!

Ako na bezpečné odstraňovanie azbestu: Prečo je nebezpečný, kde sa s ním stretneme a čo obnáša demontážUrob si sám

Ako na bezpečné odstraňovanie azbestu: Prečo je nebezpečný, kde sa s ním stretneme a čo obnáša demontáž

Čo znamená druhý výsev a ktorú zeleninu môžeme v lete vysievať? Viac prezradil v rozhovore odborník na osiváZáhrada

Čo znamená druhý výsev a ktorú zeleninu môžeme v lete vysievať? Viac prezradil v rozhovore odborník na osivá

Mikroplasty v domácnosti: Nahraďte týchto päť vecí, urobíte niečo pre svoje zdravie aj pre životné prostredieASB.sk

Mikroplasty v domácnosti: Nahraďte týchto päť vecí, urobíte niečo pre svoje zdravie aj pre životné prostredie

Diskusia