Všetko, čo by ste mali vedieť o škridlách

27. 04. 2020
Zdieľať

Väčšina našincov má pri plánovaní domu predstavu „klasickej“ škridlovej strechy. Aj tu však platí, že nie je škridla ako škridla.

Krytiny na šikmé strechy sa v zásade delia na ľahké a ťažké (resp. robustné). Medzi ľahké patria tie s hmotnosťou asi do 20 kg/m2, teda plechové, asfaltové, plastové a vláknocementové. Ukladajú sa na debnenie chránené hydroizolačnou fóliou. Ťažké krytiny majú hmotnosť 40 až 80 kg/m2 a ukladajú sa na latové rošty. Ide najmä o keramické a betónové škridly. Ich cena býva vyššia a spôsob ukladania je náročnejší, zároveň však majú podstatne dlhšiu životnosť a výhodou je aj možnosť výmeny poškodených kusov.

Vyššia hmotnosť nie je nevýhoda

Keramické (pálené) aj betónové škridly patria teda medzi tzv. ťažké krytiny, no pri strešnej krytine určite nie je pár kíl navyše na škodu. Vyššia hmotnosť totiž znamená väčšiu odolnosť pri extrémnom vetre, pričom ťažká krytina prispieva aj k stabilite celého krovu. Pri krytine treba teda uvažovať skôr o jej robustnosti a pevnosti, vďaka ktorým dokáže zniesť určitú záťaž. Vyššia hmotnosť pomáha aj pri tlmení hluku a jej dôsledkom je aj vyššia tepelnoakumulačná schopnosť, ktorú oceníte najmä v letných horúčavách. (To, ako dokáže strecha utlmiť výkyvy teplôt, však závisí aj od farby a povrchovej úpravy krytiny a, samozrejme, od tepelnej izolácie pod ňou.)

Najmä pri rekonštrukciách máme tendenciu uprednostniť ľahkú krytinu, aby sme zbytočne nezaťažovali pôvodnú stavbu alebo starý krov. Predovšetkým tam, kde bola aj predtým použitá skladaná krytina, však nie je na inú voľbu žiaden dôvod. Navyše, rozdiel v hmotnosti strechy s plechovou a skladanou strešnou krytinou je približne 40 kg na 1 m2, čo podľa odborníkov určite nepredstavuje extrémnu záťaž. Už 10 cm hrubá vrstva snehu totiž znamená zaťaženie strechy okolo 100 kg/m2. Pokiaľ ide o zaťaženie, nemali by ste sa teda spoliehať na domnienky. Je úlohou projektanta a statika vypočítať možné zaťaženie alebo potrebnú únosnosť krovu a konštrukcií pod ním, či už ide o rekonštrukciu staršieho domu, alebo o návrh novej strechy.

2639601
Mediterran Slovakia s.r.o.

Nejde iba o cenu

Samozrejme, suma, ktorú za strešnú krytinu zaplatíte, nie je zanedbateľná, no viac než o cene samotnej by ste mali uvažovať o pomere ceny a životnosti. Ak totiž budete musieť lacnú krytinu o pár rokov vymeniť, v konečnom dôsledku vás takáto voľba vyjde drahšie.

Prečítajte si tiež:

Vyberáte komín? Neurobte chyby, ktoré nenapravíte

Cenu jednotlivých typov škridiel ovplyvňuje viacero faktorov (napríklad aj povrchová úprava). Neplatí pritom pravidlo, že drahšia musí byť vždy vhodnejšia práve na vašu strechu. Dobre teda zvážte najskôr dôležité parametre krytín, ktoré sa vám páčia, ako sú životnosť, odolnosť či stálofarebnosť, a potom si spomedzi vhodných adeptov vyberte ten typ, ktorý má pre vás prijateľnú cenu. V niečom sa kompromisy dajú urobiť, v inom sa veľmi nevyplatia.

Vyberte si materiál

Základnou surovinou na výrobu keramickej krytiny je hlina a ďalšie prírodné materiály. Tie dodávajú škridlám nielen známu príjemnú farbu, ale aj priedušnosť, čo prospieva vrstvám strechy pod krytinou. Pre betónové škridly je zas typická vysoká hustota materiálu. S vyššou hustotou sa totiž minimalizuje nasiakavosť – zrážková voda sa teda nedostáva do pórov v materiáli a nezvyšuje hmotnosť strechy. Kým v minulosti oťažela betónová krytina pri daždi až o 12 %, dnes uvádza značka Bramac nasiakavosť len okolo 6 %. Nízka nasiakavosť je pritom pri betónových krytinách dôležitá vlastnosť, pretože s ňou súvisí aj vyššia mrazuvzdornosť škridiel.

2639605
Mediterran Slovakia s.r.o.

Terran Generon od firmy Mediterran Slovakia je strešná krytina s integrovaným solárnym článkom – ide o estetické aj ekologické riešenie, ktoré inovatívne využíva obnoviteľný zdroj energie. Nosným podkladom je farbená betónová škridla s povrchovou ochrannou vrstvou, presnými rozmermi a vysokou pevnosťou, vodonepriepustná a mrazuvzdorná. Na povrchu škridly je integrovaný solárny článok tak, že zásadne nemení vzhľad a neovplyvňuje spôsob ukladania ani ochrannú funkciu krytiny. www.terran.sk
Pri tomto rozhodovaní pôjde skôr o sympatie alebo konkrétny typ, ktorý vás osloví, než o dramatický rozdiel v dôležitých charakteristických vlastnostiach. Ako keramické (pálené), tak aj betónové škridly totiž výborne odolávajú aj extrémnym klimatickým podmienkam a ponúkajú širokú škálu tvarov, farieb a povrchov. Pri oboch deklarujú výrobcovia stálosť farby aj tvaru a vysokú mechanickú odolnosť, z ktorej vyplýva životnosť 50 až 100 rokov. Nie je preto výnimkou 30- a viacročná záruka výrobcu. A práve odolnosť, stálofarebnosť a dlhá životnosť, ktoré môžete nájsť pri oboch typoch škridiel, patria k najdôležitejším vlastnostiam strešnej krytiny. Samozrejme, pri oboch materiáloch sa môžete stretnúť s rôznymi špecialitami a s viac aj menej kvalitnými produktmi.

Podstatný je sklon strechy

Pálené a betónové škridly sa obvykle používajú na strechy so sklonom od 20° do 45°. Niektorými typmi však možno pokryť aj strechy so sklonom už od 12° a existuje aj riešenie pre sklon od 7° alebo až do 60°. Výrobcovia vždy uvádzajú, na aký sklon strešnej roviny možno daný typ krytiny použiť. Podmienkou pritom je dodržať spôsob montáže určený pre konkrétny sklon (podkladové debnenie, izolácia, montážna konštrukcia a prichytenie škridiel). Jedným z dôvodov je stabilita krytiny – pri sklone do 45° obvykle nie je potrebné žiadne pripevnenie, pretože hmotnosť krytiny dostatočne zabezpečuje jej stabilitu. Na strmších strechách sa krytina upevňuje klincami či príchytkami v určenej hustote. Sklon strechy ovplyvňuje tiež takzvanú presiakavosť krytiny – čím strmšia je strecha, tým menej vody sa dostane pod škridly a opačne. Presiakavosť krytiny sa však dá znížiť aj spôsobom montáže.

šikmá strecha
iStock

Čo ovplyvnia rozmery krytiny

Pri veľkoformátových škridlách postačuje na pokrytie strechy menší počet kusov – kým pri klasických typoch je na pokrytie jedného štvorcového metra potrebných 11 až 16 kusov, spotreba veľkoformátových škridiel sa začína už od 8 ks/m2. A to znamená menej lát, rýchlejšiu montáž aj nižšiu spotrebu doplnkových a rezaných škridiel pri vytváraní detailov (napríklad úžľabí a nároží), a teda úsporu času aj nižšiu sumu za prácu. Veľký formát má teda svoje výhody. Pri veľkoformátových škridlách sa však vyžaduje vysoká pevnosť, sú preto náročnejšie na kvalitu materiálu aj technológiu výroby, čo zvyšuje ich cenu.

Kým tradičné škridly mávajú obvykle menšie rozmery, dnes sa preferujú väčšie formáty. Moderné typy skladaných krytín majú zároveň nekomplikovaný elegantný tvar aj profil – k súčasným stavbám, pre ktoré je typická jednoduchosť, sa hodia najmä jednoduché škridly. Moderné škridly sú tiež v ponuke v širšej škále farieb, čo rozširuje možnosti vzhľadu domu.

2639607
Mediterran Slovakia s.r.o.

Moderná plochá škridla Terran Zenit s povrchovou úpravou ClimaControl, ktorá dokáže znížiť prehrievanie podkrovia až o 10 °C.

Aké sú trendy vo farbách?

  • Typická tehlovočervená je nadčasovou klasikou, ktorá nikdy nevyjde z módy a hodí sa na rôzne typy domov.
  • Dnes sú moderné najmä tmavé a čierne krytiny, ktoré dodávajú stavbám súčasný charakter. Tmavé odtiene však môžu zapríčiniť väčšie prehrievanie priestorov v podkroví – teplota na tmavom povrchu strechy môže totiž v lete dosiahnuť až + 80 °C! Znížiť ju dokážu reflexné povrchy.
  • Melírované krytiny, ktoré evokujú pôvodnú južanskú architektúru, sú aj u nás veľmi populárne. Ide však o výrazný prvok, ktorý sa nehodí na každý typ domu. Najmä v horských oblastiach pôsobia takéto strechy ako päsť na oko!

Dôležitý je kompletný systém

Pri streche nad hlavou by vám malo prirodzene záležať na kvalite a životnosti. Kvalita je pritom dôležitá v celej skladbe strešného plášťa a použiť lacnejšie alternatívy sa tu naozaj nevypláca – keď sa vám napríklad nekvalitná hydroizolačná fólia rozpadne po pár rokoch, ani špičková krytina so storočnou životnosťou vás nezachráni pred kompletnou rekonštrukciou strechy. Dôležitá je taktiež ponuka doplnkových prvkov a príslušenstva krytiny – napríklad bezpečné protisnehové zábrany, systémové riešenia prestupov či prvky určené na odvetranie vlhkosti zo strešného plášťa. Návrh skladby patrí do rúk projektanta, pri voľbe komponentov sa oplatí vybrať si komplexný systém od jedného výrobcu, čím si zabezpečíte dlhodobú bezproblémovú funkčnosť.

šikmá strecha
iStock

Všímajte si povrch

Povrchové úpravy síce zvyšujú cenu strešnej krytiny, no zároveň rozširujú farebné možnosti a najmä zlepšujú viaceré vlastnosti škridiel.

Pri rozhodovaní by ste mali brať do úvahy aj povrch krytiny. Škridly bez povrchovej úpravy sú lacnejšie, rozličné povrchové úpravy ich cenu v rôznej miere zvyšujú, no zároveň rozširujú farebné možnosti, no najmä zlepšujú vlastnosti škridiel – hladký povrch zvyšuje odolnosť proti usádzaniu nečistôt a rastu machu, povrch, ktorý lepšie odráža tepelné žiarenie, chráni pred prehrievaním strechy a pod.

Na krytine s drsnejším, neupraveným povrchom sa ľahšie zachytáva prach a nečistoty, na ktorých potom začne rásť mach. Na historických a pamiatkových objektoch sa však odporúča použiť práve takéto keramické škridly, ktoré po pár rokoch nadobudnú typickú patinu. V teplejších oblastiach si zas najmä pri tmavých krytinách treba všímať schopnosť odrážať tepelné žiarenie, čím sa dá znížiť prehrievanie podkrovia.

2639603
BRAMAC – strešné systémy

Povrchové úpravy keramických krytín

Stálofarebnosť keramickej škridly patrí medzi jej hlavné výhody – zachovanie farebného odtieňa bez toho, aby boli potrebné nátery alebo špeciálna údržba, zabezpečuje najmä princíp povrchových úprav. Pri pálenej krytine sa najčastejšie používajú dve – engoba a glazúra. V oboch prípadoch sa na povrch škridly nanesie vrstva riedkej keramickej hmoty s oxidmi kovov v požadovanej farbe a následne sa vypáli pri teplote nad 1 000 °C – povrchová vrstva sa pri tom zleje a vpáli do základného materiálu. Práve tento proces je dôvodom zaručenej stálofarebnosti.

Engoba je tenký povlak z prírodnej keramickej zmesi, ktorá rozširuje farebnú škálu, no zachováva prirodzenú paropriepustnosť (samotný materiál pritom nepresakuje). Takáto krytina je odolná proti všetkým poveternostným vplyvom aj UV žiareniu, hladký povrch zároveň znižuje usadzovanie prachu, nečistôt a machu. Glazúra vzniká podobne – nanesením riedkej vrstvy keramickej hmoty s oxidmi kovov, v tomto prípade je však obohatená ešte o oxid kremíka. Na povrchu škridly tak vznikne lesklá sklovitá vrstva podobná porcelánu – glazúra je už na prvý pohľad exkluzívna povrchová úprava strešnej krytiny. Chráni škridlu pred nečistotami, navyše ju aj spevňuje, glazovaná krytina má tiež nižšiu nasiakavosť, a teda väčšiu mrazuvzdornosť.

2639609

Bramac


Krytina Bramac Platinum s jedinečnou viacvrstvovou minerálnou skladbou v sebe spája výhody betónových a pálených škridiel – vysokú odolnosť a atraktívny vzhľad. Bramac v tejto sezóne rozšíril ponuku tejto krytiny v dvoch variantoch:  v cenovo dostupnejšej verzii Platinum pribudli moderné farby kráľovská bordeaux, kráľovská mokka, kráľovská antracitová a kráľovská čierna,  vo vyhotovení Platinum Star s reflexným povrchom chrániacim podkrovie pred prehriatím sú v ponuke farby metalická mokka a metalická granitová. www.bramac.sk

Povrchové úpravy betónových krytín

Aj betónové krytiny majú svoju škálu povrchových úprav, ktorých úlohou je dlhodobá ochrana farby, zníženie nasiakavosti a tým predĺženie životnosti, lepšia schopnosť odrážať slnečné žiarenie… Keďže základná hmota betónových škridiel obsahuje mikroskopické póry, ich povrch sa zvykne ošetriť ochrannou vrstvou, ktorá znižuje nasiakavosť a chráni proti vplyvom chemikálií v ovzduší či prichyteniu machu, hladké povrchy majú tiež samočistiacu schopnosť, takže si nevyžadujú takmer žiadnu údržbu. Používa sa napríklad dvojitý farebný akrylátový nástrek s lakom. Sofistikovanou možnosťou je vrstva jemnozrnného betónu, ktorá zaplní póry a vytvorí veľmi hladký povrch. Ten zabraňuje usádzaniu nečistôt a rastu machu, zároveň zvyšuje odolnosť krytiny, napríklad pri krupobití. Stabilná krycia farebná vrstva s reflexnými vlastnosťami, ktorá tvorí finálnu úpravu, zároveň odráža infračervené žiarenie čím chráni strechu pred prehrievaním (teplota na povrchu škridiel sa tak zníži až o 10 °C).

Pripravila: Erika Kuhnová
Foto: archív firiem
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Strecha, podkrovie
Tagy: škridly strešné krytiny
Zdieľať článok
Ako na bezpečné odstraňovanie azbestu: Prečo je nebezpečný, kde sa s ním stretneme a čo obnáša demontážUrob si sám

Ako na bezpečné odstraňovanie azbestu: Prečo je nebezpečný, kde sa s ním stretneme a čo obnáša demontáž

Batérie elektromobilov by sa mohli recyklovať ešte ekologickejšie. A to vďaka tejto telesnej tekutineASB.sk

Batérie elektromobilov by sa mohli recyklovať ešte ekologickejšie. A to vďaka tejto telesnej tekutine

Pozrite sa, ako ešte môžete vašu záhradu vylepšiť: Z týchto nápadov si určite vyberiete!Urob si sám

Pozrite sa, ako ešte môžete vašu záhradu vylepšiť: Z týchto nápadov si určite vyberiete!

Hľadáte originálny doplnok do obývačky alebo spálne? Vyrobte si lampu z konárov!Urob si sám

Hľadáte originálny doplnok do obývačky alebo spálne? Vyrobte si lampu z konárov!

Diskusia