Originálne vianočné dekorácie, ktoré vyrobíte aj z nepotrebných vecí
Zdroj: Miroslava Maceková

Originálne vianočné dekorácie, ktoré vyrobíte aj z nepotrebných vecí

14. 12. 2020
Zdieľať

Malé ozdôbky na stromček sa dajú vyrobiť z rôznych nepotrebných vecí, ale aj z bežných predmetov, ktoré doma nájdete. Kúsok drôtu, kartón, papierovú lepenku či štipce stačí pretvoriť na vianočný motív, ozdobiť a originálne dekorácie sú na svete.

Z papiera

Ozdôbka v tvare vlajky je vyrobená z papiera vyššej gramáže, ktorý najskôr preložte na polovicu. Nakreslite si motív vlajky a vystrihnite ju (dvojmo), stred, kde je papier prehnutý, neprestrihnite. Pekne ukáže, keď okraj vlajky prešijete jednoduchým stehom na šijacom stroji. Hotovú vlajku preveste cez špajdľu a v hornej časti ju prilepte tavnou pištoľou. Zároveň o špajdľu priviažte šnúrku potrebnú na zavesenie. Spodnú a vrchnú časť vlajky zlepte dokopy. Stred ozdobte napríklad anjelskými krídlami z papiera ozdobeného špagátikom a pierkami.

Prečítajte si tiež
Čo by ste mali vedieť pred kúpou živého vianočného stromčeka
Ozdôbka v tvare vlajky

Ozdôbka v tvare vlajky Zdroj: Mirka Maceková

Zo štipcov

Štýlové stromčeky sú veľmi jednoduché na výrobu. Z papierovej lepenky alebo kartónu vystrihnite trojuholníky. Rovnaké vystrihnite aj z nejakého zvyšného vianočného baliaceho papiera a vzájomne ich zlepte. Dbajte na to, aby lepenka nepretŕčala, nevyzerá to pekne. Do horného vrcholu trojuholníka urobte dierku a prevlečte šnúrku na zavesenie. Tavnou pištoľou zo zadnej strany prilepte štipec približne tak, aby pretŕčala jeho jedna tretina. Vytvorí sa tak pomyselný kmeň stromčeka. Veľkosť stromčekov si prispôsobte podľa veľkosti štipcov, ktoré máte k dispozícii.

Štýlové stromčeky zo štipcov

Štýlové stromčeky zo štipcov Zdroj: Mirka Maceková

Z konárikov

Z menších konárikov napíľte krúžky s hrúbkou cca 0,5 mm. Z čierneho papiera vystrihnite krúžky – veľkosť by mala byť o trošku menšia ako pri tých z dreva. Papier možno ozdobiť niekoľkými spôsobmi. V našom prípade sme použili techniku embossing, pri ktorej sa pomocou pečiatky nanáša priesvitná, jemne lepiaca látka, posype sa bielym práškom a ten sa zataví teplovzdušnou pištoľou. Zvolený motív si možno nakresliť bielym gélovým perom alebo stačí jednoducho napísať vianočný text. Na záver stačí prilepiť špagátik na zavesenie a čierne krúžky o tie drevené.

Čierne ozdoby z malých konárikov

Čierne ozdoby z malých konárikov Zdroj: Mirka Maceková

Z lepenky

Rozkošné domčeky sú vyrobené z bieleho výkresu, ktorý nastrihajte ho na pásiky široké 2 cm. Podľa zvolenej veľkosti domčekov ich prehnite v piatich miestach. Väčší: v strede a od stredu na ľavú aj pravú stranu 4 cm a potom taktiež do oboch strán 5 cm. Spoje zospodu zlepte obojstrannou lepiacou páskou. Menší: opäť prehnite v strede, 3 cm a 5 cm na obe strany. Do stredu striešky urobte dierku, cez ktorú prevlečiete šnúrku na zavesenie. Z vnútornej strany ju môžete ukončiť guľôčkou. Do stredu domčeka vlepte lepenkový výrez stromčekov.

Domčeky sú vyrobené z bieleho výkresu

Domčeky sú vyrobené z bieleho výkresu Zdroj: Mirka Maceková

Prečítajte si tiež
Ako si doma vytvoriť čarovné vianočné zákutia

Text, foto a realizácia: Miroslava Maceková
Zdroj: časopis Môj dom

Kategória: Dekor
Tagy: Vianoce vianočné dekorácie
Zdieľať článok

Diskusia