Tipy na máj pre záhradkárov

18. 05. 2011
Zdieľať

Lekná patria bezpochyby k najkrajším vodným rastlinám. Ak ich chcete mať vo svojom jazierku, mali by ste ich doň vysadiť koncom mája alebo v júni. Dajú sa však pestovať aj na balkóne či terase, v špeciálnych nádobách s vodou.

Rastlina mesiaca: Romantické lekná

Medzi jednotlivými kultivarmi môžu byť veľké rozdiely, preto vyberajte podľa toho, do akej šírky narastú a akú hlbokú vodu potrebujú – niektorým stačí hĺbka 30 cm, iné potrebujú až 80. Hĺbka jazierka sa meria od hladiny po povrch substrátu, v ktorom je rastlina zasadená. Lekná je lepšie pestovať v špeciálnych košoch, pretože ich takto skôr udržíte na uzde. Kôš treba vystlať jutovinou, lekno zasadiť do substrátu pre vodné rastliny a povrch substrátu zaťažiť kameňmi skôr, než ho vložíte do vody. Na to aby vykvitla, potrebuje rastlina dostatok živín, nevyhnutné je teda prihnojovanie – tyčinku s hnojivom jednoducho zapichnete ku koreňom do substrátu. Lekná potrebujú tiež dostatok slnka – minimálne 6 až 8 hodín denne – a pokojnú vodu, ktorú nevíria fontánky či vodotrysky.


Tipy na máj pre záhradkárov

1010564

 

TIP na balkón: Tam, kde páli slnko a je extrémne teplo


Tam sa bude dariť sanvitálii (na obr.). Rastie veľmi rýchlo, nie však príliš bujne a má atraktívny kompaktný tvar. Vyhovuje jej aj poriadna páľava a pri pravidelnom zavlažovaní a prihnojovaní sa vám odmení krásnym kvetinovým previsom, ktorý si budete užívať až do prvých mrazov. Sanvitália má výbornú schopnosť sama sa čistiť – novo vytvorené kvety prekrývajú tie už odkvitnuté, ktoré tak nie je potrebné odstraňovať. Výhodou je aj to, že neopadáva. Môžete ju vysadiť samostatne, ale aj v kombinácii s inými balkónovými kvetmi napríklad surfíniami. Slnko a sucho neprekáža ani chryzantémovke, ktorá vytvára počas celého leta obrovské množstvo kvetov.  Teplé a slnečné miesta obľubuje tiež osteospermum či dvojzubec. Obe tieto rastliny sú však náročné na pravidelný prísun živín.

TIP čitateľa: Ako pestovať figovník

Po figách z vlastného figovníka v záhrade zrejme túži nejeden milovník zelene, nie každému sa však darí vytvoriť mu vhodné podmienky. Tejto subtropickej drevine by ste v prvom rade mali vybrať to najteplejšie miesto v záhrade, ideálne v závetrí, na južnej strane domu. Tu sa jej bude dariť veľmi dobre. Aj na tomto mieste však treba najmä mladšie rastliny v zime chrániť tým, že ich zakryjete. Staršie, dobre zakorenené figovníky, znesú bez zakrytia aj pokles teploty na –10 °C. Do výživnej, nie kyslej pôdy sa vysádzajú aspoň dvojročné jedince, asi o 10 cm hlbšie než rástli v kontajneri na predpestovanie. Figovník môžete pestovať aj vo väčšej nádobe, v zime ho však budete musieť preniesť dovnútra, na svetlé a chladné miesto. V lete mu treba dopriať bohatú zálievku a dostatok slnka, ideálne je zapustiť celý črepník do zeme, aby sa korene neprehrievali.

Ak aj vy máte zaujímavý tip týkajúci sa záhrady a zelene, neváhajte a napíšte nám na adresu zahrada@jaga.sk. Tie najzaujímavejšie uverejníme a odmeníme praktickým darčekom od firmy Fiskars.


Tipy na máj pre záhradkárov

1010565


Tipy na máj pre záhradkárov

1010563

 

Trendy: Rozkvitnutý tienistý kút

Zdanlivo nešťastnými partiami záhrady sú tie, kam sa dostane len málo slnečných lúčov. Práve tu však môžete uplatniť trend posledného obdobia – kombinovať rozličné druhy trvaliek s okrasnými listami či už v rôznych odtieňoch zelenej, alebo so zaujímavou kresbou – bodkovanými, pruhovanými, žlto- či bielopanašovanými. Mnohé z týchto rastlín (kopytníky, škornice, zimozeleň, pachysandra, funkie, pľúcniky, ostrice, bergénie, papraďorasty a pod.) sa totiž výborne hodia práve do tieňa. Môžete k nim pridať aj bielokvitnúce trvalky, ktorým takisto polotieň či tieň neprekáža (srdcovka, pakost, náprstník, hortenzie). Biele kvety kompozíciu oživia, a navyše, majú zaujímavú vlastnosť – dokážu presvetliť aj veľmi tmavé a ponuré miesta.

Knižný TIP : Rastliny pre domov / Genevi`eve Chaudet a Ariane Boixiere

Zrejme si to ani neuvedomujete, no aj vo svojom byte denne dýchate množstvo škodlivín, ktoré môžu mať negatívny vplyv na vaše zdravie. Tento problém môžu vyriešiť aj izbové rastliny – mnohé z nich totiž dokážu čistiť vzduch. V tejto skutočne zaujímavej publikácii sa dozviete, čo je príčinou znečisteného vzduchu vo vašej domácnosti a akým spôsobom to napraviť. Autorky popisujú 38 inak celkom bežných izbových rastlín, ktoré majú výnimočné schopnosti – napríklad pohlcujú zo vzduchu organické zlúčeniny a iné chemické látky, ktoré sa uvoľňujú z materiálov používaných na zariaďovanie domácnosti. V publikácii nájdete vhodné druhy do každej miestnosti, s ohľadom na svetelné aj ďalšie podmienky. Praktické sú nielen vyobrazenia jednotlivých rastlín, pestovateľské rady a informácie, ale aj najnovšie poznatky o čistení vzduchu.

Knihu z vydavateľstva Computer Press dostanete kúpiť v kníhkupectve JAGA v budove Stavebnej fakulty STU v Bratislave za 10,97 €.


Tipy na máj pre záhradkárov

1010566


Tipy na máj pre záhradkárov

1010567

TIP na nákup: Ako kupovať kosačku

Pri kúpe kosačky sa rozhodne vyplatí investovať do kvalitného výrobku. Pri výbere však buďte obozretní. V prvom rade vyberajte podľa veľkosti plochy, ktorú budete kosiť. Pri trávniku s rozlohou do 600 m2 si vystačíte aj s elektrickou kosačkou s menším či stredne veľkým zberným košom. Nevýhodou je, že musíte dávať pozor na elektrický kábel. Ak majú vaše trávnaté plochy nad 600 m2, mali by ste sa poobzerať po motorovej, s vyšším výkonom, a na trávnik nad 1 000 m2 sa už oplatí zaobstarať si traktorovú kosačku. Motorové kosačky sú vhodnou voľbou aj na nerovný terén. Na kosenie malých trávnikov sa dajú využiť aj akumulátorové (plochy do 250 m2) alebo ručné typy (do 100 m2). Pri výbere kosačky je dôležitý aj jej záber, teda šírka koseného pásu – ak má nôž dĺžku 32 cm, približne 100 m2 pokosíte asi za 10 minút. Samozrejme, s kosačkou s dlhším nožom vám práca pôjde rýchlejšie. (foto: Dolmar)

V máji nezabudnite:

Vysadiť do okenných debničiek a nádob na terasách kvitnúce letničky, subtropické dreviny či trvalky. V polovici mesiaca sa môžu predpestované sadenice letničiek vysadiť aj na záhradné záhony.
Vysadiť ihličnany a vždyzelené dreviny, kvitnúce opadavé kry, trvalky, stromy a okrasné trávy s koreňovým balom.
Založiť nový trávnik – či už výsevom, alebo položením hotových trávnych kobercov.
Začiatkom mesiaca vysadiť cibuľoviny a hľuznaté rastliny, ktoré pokvitnú v lete – gladioly, acidantery, montbrécie, georgíny a tigrídie. Von môžu ísť už aj priesady begónií.
Prihnojiť ruže a ovocné stromy.
Počas suchých dní pravidelne zavlažovať trvalky. Tie sa za to odvďačia pekne hustými trsmi a bohatým kvitnutím.
Vysadiť priesady letných hlúbovín a šalátu, v polovici mesiaca aj predpestované rajčiaky, papriky, patizóny a zeler. Začiatkom mesiaca ešte možno vysievať cukety, patizóny a cukrovú kukuricu.
Odstraňovať odkvitnuté súkvetia rododendronom, cibuľovinám, orgovánu a zanoväti.
Vysadiť rastliny do okrasných jazierok a na ich brehy.

 

Zodpovedná redaktorka: Erika Kuhnová

Kategória: Záhrada a exteriér Zo života rastlín
Tagy: kniha máj mesiac Praktické rady rastlina záhrada záhradné kosačky
Zdieľať článok

Diskusia