Najkrajšie dreviny pre jarnú záhradu

Najkrajšie dreviny pre jarnú záhradu

21. 03. 2007
Zdieľať

Keď sa po šedivej a nevľúdnej zime ukáže nesmelé jarné slnko, je to štartovací signál pre celú prírodu.

Dni sa predlžujú a svet rastlín sa prebúdza k nebývalej aktivite, ktorá v rámci roka nemá obdobu. Na predtým holých vetvičkách sa objavujú rašiace listy a prvé kvety, každá farba je pre naše oči vzácna, ale už za krátky čas sa všetko zahalí do pestrej palety rôznych odtieňov zelenej, žltej, bielej či ružovej. Aká pestrá a atraktívna paleta farieb to bude, môžeme významne ovplyvniť aj my sami pri tvorbe záhrady alebo doplnením existujúcich výsadieb. Nemusia to byť len tradičné cibuľoviny, ale najmä dreviny, ktoré majú vysokú estetickú hodnotu aj po odkvitnutí. Výber je mimoriadne široký a záleží len na našich priestorových možnostiach, osobnom vkuse a estetickom cítení, ktoré rastliny si z tejto skupiny vyberieme.

Najkrajšie dreviny pre jarnú záhradu

85521


Najkrajšie dreviny pre jarnú záhradu

85518

Drieň kvetnatý – Cornus florida ‚Rainbow´. To, čo vyzerá ako nádherné kvety, sú v skutočnosti listene, ktoré môžu byť biele alebo s prímesou ružovej a červenej farby. Azalky a rododendrony patria v záhrade medzi najhodnotnejšie rastliny.


Najkrajšie dreviny pre jarnú záhradu

85520


Najkrajšie dreviny pre jarnú záhradu

85522

Kéria – Kerria japonica ‚Pleniflora´ Voňavé Viburnum x bodnatense ‚Dawn´ začína kvitnúť medzi prvými.


Naši starí známi

Medzi veľmi snaživé dreviny patrí hamamel (Hamamelis) a kalina (Viburnum x bodnatense ‚Dawn´), ktoré začínajú kvitnúť často ešte v zimných mesiacoch. Ich kvety nielenže patria medzi prvé, ale aj príjemne voňajú. Tradičnou jarnou rastlinou je obľúbená zlatica (Forsythia), ktorej sa často nesprávne hovorí zlatý dážď. Vetvičky so zlatožltými kvetmi nemusia skrášliť len záhradu, ale sú vhodné aj do vázy. Medzi najbohatšie kvitnúce odrody patrí Forsythia ‚Lynwood Gold´, pre menšie plochy a predzáhradky je zasa určená len jeden meter vysoká Forsythia ‚Minigold´. Výbornými partnermi pre zlatice je ríbezľa krvavá (Ribes sanquineum ‚King Edward VII´) a tavoľník (Spiraea x arguta). Žlté hviezdicovité kvety zlatice, ružovočervené kvetenstvá ríbezle a tisíce jemných snehobielych kvietkov tavoľníka vytvárajú veľmi atraktívnu zmes farieb, ktorá sa hodí do každej záhrady.


Najkrajšie dreviny pre jarnú záhradu

85519


Najkrajšie dreviny pre jarnú záhradu

85515

Ako snehové gule vyzerajú biele kvetenstvá kaliny – Viburnum opulus ‚sterile´. Bohato kvitnúca odroda obľúbenej zlatice – Forsythia Intertiedia ‚Lynwood Gold´

Veľkolepé predstavenie

S pribúdajúcimi jarnými teplotami sa vo vresovisku objavujú kvitnúce vankúše vresovcov (Erica carnea) a na svoje predstavenie sa chystajú tiež azalky a rododendrony. Snahou o čo najväčší efekt sa nedajú zahanbiť ani dulovce (Chaenomeles), farebná paleta ktorých zahŕňa bielu, oranžovú, všetky možné odtiene ružovej a červenej a takisto rôzne druhy okrasných čerešní (Prunus) či magnólií (Magnolia). Aby ani po odkvitnutí zlatice nechýbala v záhrade žltá farba, zabezpečí ju kéria (Kerria japonica ‚Pleniflora´), ktorej plné kvety vytvárajú dojem, že celá rastlina je ozdobená malými žltými lampiónmi. V období mája sa s nádielkou kvetov predstavujú stále nové dreviny, ako napríklad plazivá kručinka (Genista lydia), zanoväť (Cytisus x praecox), kalina obyčajná (Viburnum opulus ‚Sterile´) so snehovými guľami sterilných kvetov.

Jednou z najzaujímavejších rastlín je drieň kvetnatý (Cornus florida). Jeho nenápadné kvety žltozelenej farby sú podložené štyrmi bielymi alebo ružovkastými listeňmi dlhými až päť centimetrov. Celok pôsobí dojmom jedného kvetu. Ako vidíte, je si z čoho vyberať, a to sme spomenuli len malú časť rastlín, ktoré môžu skrášliť záhradu.

Kategória: Zo života rastlín
Tagy: dreviny rastliny záhrada
Zdieľať článok

Diskusia