Radikálne zmeny v byte s 12 dverami
Pokojne ich môžete pomenovať názvami mesiacov – je ich presne dvanásť. Veru, ťažko si zariadiť zamatový život medzi panelovými múrmi z čias pred zamatovou revolúciou, keď máte v byte tucet dverí. Ten náš štvorizbový má i ďalšie nevýhody, ktorých by sa mladá rodina najradšej zbavila predtým, než sa doň nasťahuje.
Vážená redakcia,
sme mladý pár a chystáme sa nasťahovať do 4-izbového bytu v bratislavskej Rači. Je však 35 rokov starý a v pôvodnom stave. Má svoje klady – vyhovuje nám napríklad vnútorná a vonkajšia komora, ale aj nedostatky, stopy, ktoré tu zanechal vtedajší spôsob výstavby – asi najväčším z nich je dokopy 12 dverí. Obraciame sa preto na vás, aby ste nám pomohli vyriešiť problémy tohto bytu a poradili, ako si skvalitniť bývanie. Najviac nás trápi, že v obývačke nie je žiadna voľná stena ani roh, kam by sme mohli umiestniť rohovú sedačku. Kúpeľňa, v ktorej je priestor iba na vaňu s otočným umývadlom, je vlastne priechodná chodbička, ktorá vedie zo vstupnej haly do kuchyne.
Naše predstavy sú: zväčšiť kúpeľňu a oddeliť WC, získať rozmernejšiu kuchyňu spojenú s obývačkou a jedálňou a nový šatník, ktorý máme teraz namiesto štvrtej izby. Tú po čase budeme potrebovať ako detskú izbu.
Vopred ďakujeme
Anna Hillová
Pri prestavbe staršieho štvorizbového bytu bude najskôr potrebné eliminovať v čo najväčšej možnej miere jeho nedostatky: najmä zredukovať počet dverí, zväčšiť malú priechodnú kúpeľňu, zväčšiť a lepšie využiť kuchyňu a zapojiť hluchý priestor bytu do celkovej dispozície. Zároveň vyriešime aj prevádzkovú časť bytu a vytvoríme samostatnú práčovňu, čím sa trochu uvoľní kúpeľňa. Ďalej k centrálnej obývacej zóne pripojíme kuchyňu s priestorom na stolovanie. Na záver celý byt prakticky, efektne a premyslene zariadime. V alternatíve A sú stavebné zásahy opatrnejšie, alternatíva B ráta s radikálnejšou prestavbou; ani v jednom prípade sa pritom nemení ani poloha, ani využitie miestností v porovnaní s pôvodným stavom.
Alternatíva A
V alternatíve A zostávajú hlavné deliace steny na svojich miestach. Stavebné úpravy sa obmedzujú na rozšírenie dverných otvorov a odstránenie dverí medzi kuchyňou a obývačkou a medzi obývačkou a chodbičkou na druhom konci bytu. Dvere do komory presunieme, aby vzniklo miesto na súvislú linku v tvare U. Vymurujeme priečku v komore a vytvoríme tak malú práčovňu. Premenou problematickej vstupnej chodby a oddelením priechodnej kúpelne získame v kúpeľni viac miesta a kuchyňa vytvorí jeden prevádzkový celok s obývačkou; tomuto priestoru pomôže aj zrušenie priečky medzi kúpeľňou a WC (môže ju nahradiť napríklad matné sklo).
Centrom bytu je najväčšia miestnosť – obývačka spojená s kuchyňou. Menšie izby možno využívať rôzne, podľa aktuálnej potreby: napríklad namiesto detských izieb zriadiť hosťovskú alebo šatník. V byte nechýbajú úložné priestory, miesto na varenie, stolovanie a spoločenský život. Byt zjednotia farby a materiály zariadenia – čierno-bielu škálu dopĺňa drevená podlaha a výrazné červené akcenty.
Alternatíva B
Alternatíva B je odvážnejším zásahom do konštrukcie, preto musí prestavbe predchádzať dôsledná analýza statiky domu a sondáž existujúcich konštrukcií a samozrejme, projekt a stavebné povolenie. Zo steny medzi obývačkou a spálňou ostali len fragmenty, čím sa priestor viac otvoril a prepojil s kuchyňou aj vstupnou časťou. Priečka medzi obývačkou a spálňou je posunutá smerom do spálne, vďaka čomu sa obývačka príjemne zväčší a hluchý priestor chodbičky za obývačkou sa efektne zapojí do priestorovej skladby – už pri vstupe do bytu sa otvorí pohľad do vnútra dispozície, pričom zadná stena výrazne uzatvára pohľadovú os. Tvarovaním priečky v predsieni sa vytvorí nika na zabudovanú šatníkovú skriňu.
Miesto v kuchyni pri okne (pri stene komory) sa využije na vysoký blok kuchynskej linky s rúrou a mikrovlnkou, zabudovanými vo výške očí, a chladničkou. Kvôli zväčšení priestoru spojíme kúpeľňu s WC – ich súčasná rozloha je totiž minimálna – a podobne ako v alternatíve A zrušíme prechod. Viac miesta získame aj využitím posuvných dverí zasúvaných do priečky. Odvážnu farebnosť interiéru dodajú steny a byt dotvoria originálne kúsky nového zariadenia, počínajúc sedacím nábytkom a končiac svietidlami.
Článok bol uverejnený v časopise môj dom