Zeleň v interiéri

Zdroj informácií a tipov pre všetkých milovníkov interiérovej zelene. Starostlivosť o izbové rastliny, zakladanie balkónových záhrad, pestovanie byliniek a ich praktické využitie.

Žena drží debničku s priesadkami paradajok.
Zeleň v interiéri

Vypestujte si paradajky od semiačka: Ako na silné a zdravé priesady a ktoré odrody sú najobľúbenejšie?

Ak patríte k tým, ktorí milujú svoju záhradku a vlastnú zeleninu, určite zvyknete na jar vysievať paradajky. Prinášame vám návod, ako zvládnuť celý proces bez problémov.

Žena stojí v kuchyni pri bazalke v črepníku.
Zeleň v interiéri

Pestovanie bazalky zvládnu aj úplní začiatočníci. Ako sa o ňu starať od semiačka a čo robiť pri častých problémoch?

Fandíte kulinárskym dobrotám z vlastnej kuchyne? V tom prípade určite viete, aký je rozdiel v použití sušených a čerstvých byliniek. Sušené alternatívy sa nikdy nevyrovnajú sviežim korenistým chutiam v čerstvých zelených listoch. Bazalka (ocimum basilicum), ktorá nemôže chýbať v talianskej či v stredomorskej kuchyni, je jednou z najľahšie pestovaných bylín a môžete ju mať aj v interiéri. Bonus navyše – viete, že bazalka prirodzene odpudzuje muchy a komáre?

Lopatkovec v kvetináči na okne.
Zeleň v interiéri

O nenáročný lopatkovec sa zvládnu postarať aj začiatočníci. Ako mu pomôcť ku krásnym a zdravým kvetom?

Lopatkovec je obľúbenou izbovou rastlinou z čeľade aronovitých. Ak má dostatok svetla, kvitne jeden až dvakrát ročne pôvabnými kvetmi. Práve tvar a farba kvetov pripomína bielu vlajku, ktorá sa vztyčuje na znak mieru. Možno aj preto nesie v anglickom jazyku meno ,,mierová ľalia“. Výstižnejší je však jej latinský názov Spathiphyllum, t.j. ,,lopatový list“, ktorý presnejšie odráža vonkajšiu charakteristiku rastliny.

Zamiokulkas v črepníku na stolčeku v obývačke.
Zeleň v interiéri

Zamiokulkas je ideálnou rastlinou pre zábudlivcov. 3 triky, ako mu pomôcť k bohatým výhonkom

Obľube sa teší nielen kvôli tomu, že starostlivosť o ňu nie je náročná. Izbová rastlina, s krásnymi zelenými listami, pochádzajúca z východnej Afriky, sa tiež označuje za kvet hojnosti. A aby sa zamiokulkasu u vás doma darilo, stačí si zapamätať pár jednoduchých pestovateľských tipov.

Vianočná ruža na stolíku vo vianočnom interiéri.
Zeleň v interiéri

Vianočná ruža vás môže tešiť celoročne. Čo robiť, aby zostala zdravá až do ďalších Vianoc?

V obchodoch je dostupný už od novembra, no svoju sezónu začína na Vianoce, keď sa ním zvyknú dekorovať domácnosti na spríjemnenie sviatočných chvíľ. Reč je o prýšteci najkrajšom (Euphorbia pulcherrima), inak nazývanom aj vianočná ruža či vianočná hviezda, ktorá patrí medzi obľúbené izbové rastliny. V rodnom Mexiku dokonca nesie názov Kvety svätej noci. Možno preto, že kvitne práve vo vianočnom období.

Posteľ pri okne, obklopená izbovými rastlinami.
Zeleň v interiéri

Ako dosiahnuť, aby sa izbovým rastlinám darilo aj v zime? Máme pre vás 7 užitočných tipov

Zima je známa ako obdobie vegetačného pokoja nielen pre rastliny v exteriéri, ale aj v interiéri. Rozdiel je však v tom, že izbovky nemusia znášať chlad ani vietor. Na to, aby vstúpili do pokojovej fázy a dokázali prežiť chladnejšie mesiace, je potrebné upraviť podmienky ich pestovania. Ak chcete, aby vaše rastliny prosperovali aj cez zimu, nasledujte naše tipy.

Kuchyňa s množstvom izbových rastlín na zemi a policiach.
Zeleň v interiéri

15 izbových rastlín vhodných aj do kuchyne: Sú nenáročné a miestnosť krásne rozžiaria

Nie je žiadnym tajomstvom, že zeleň v domácnosti pomáha zlepšiť náladu a skvalitniť obytný priestor nielen esteticky, ale aj funkčne, najmä prečistením vzduchu. Izbové rastliny pomôžu osviežiť aj kuchyňu – miestnosť, kde ich zvyčajne nepestujeme veľa. Dobrá správa: nemusíte byť práve záhradník, aby ste sa tešili zo zdravej zelene.

Ružová orchidea v kvetináči na parapete
Zeleň v interiéri

Orchidea vám vydrží roky, ak zvolíte vhodnú starostlivosť. Ukážeme vám, ako na to

Orchidey sú obľúbené izbové rastliny, charakteristické tvarom svojich kvetov. Prostredníctvom nich si vieme do svojich domovov vniesť trochu exotiky. Vďaka svojej flexibilite dokážu kvitnúť aj u nás. Krása kvetov orchidey je dychberúca, rovnako ako ich farba a tvar. Na výber existuje až 30 000 druhov rastlín po celom svete. Pri dobrej starostlivosti dokáže prosperovať aj 15 rokov. Ako to môžete dosiahnuť?

Interiérové stromy do bytu či domu
Zeleň v interiéri

Aký interiérový strom vybrať do bytu či domu

Spomedzi izbových rastlín urobia najväčší dojem interiérové stromy. Fungujú v každej miestnosti, oživia ju a vytvoria príjemnú atmosféru. Čistia vzduch a stávajú sa významným dizajnovým prvkom. Ktorý z nich si vybrať a prečo?

Nenáročné rastliny do spálne
Spálňa

Nenáročné rastliny vhodné do spálne, ktoré čistia vzduch a navodia relaxačnú atmosféru

Rastliny znižujú stres a čistia vzduch, čo z vašej spálne môže vytvoriť ideálne miesto na odpočinok po dlhom a náročnom dni. V dnešnej dobe máme k dispozícii široký výber interiérových rastlín vhodných do spálne, ktoré sú nenáročné na starostlivosť, takže sa do ich pestovania môže pustiť naozaj každý.