Legislatíva a financovanie

Užitočné informácie týkajúce sa legislatívy a financovania vlastného bývania. Ušetrite čas aj peniaze pri výbere vhodnej nehnuteľnosti a hypotéky.

Rezidentská časť mesta s bytmi.
Legislatíva a financovanie

Dnešní dôchodcovia majú šťastie, že majú strechu nad hlavou. O 20 rokov to už samozrejmé nebude, vraví konateľ realitnej kancelárie

Kupujeme, prenajímame či investujeme? Túžime bývať vo vlastnom, no napriek rôznym okolnostiam sme často vystavený rozhodnutiu ísť do podnájmu. O tom, že ani jedno z rozhodnutí nie je zlé, ako sa za posledné roky menil realitný trh, ale aj o tom, ako využiť kapitál pri investičnom bývaní, sme sa rozprávali s Milanom Kiripolským, konateľom HALO reality.

Horiace adaptéry v predlžovačke.
Legislatíva a financovanie

Škody spôsobené zlým elektrickým vedením rieši každá štvrtá domácnosť

Až 25 % poistných udalostí v domácnosti je zapríčinených zlým elektrickým vedením, uviedol Pavol Ondruška, riaditeľ úseku likvidácie PREMIUM Poisťovne. Stará, poškodená alebo nárokom odberu nevyhovujúca elektroinštalácia spôsobuje vážne škody na zdraví aj majetku.

Muž so ženou ležia na zemi a pozerajú sa na pôdorys.
Legislatíva a financovanie

Bývajte vo svojom: cesta k vlastnému bývaniu je v roku 2024 jednoduchšia

Konečne dobrá správa: viete o tom, že dnes sa dá podpora na vlastné bývanie získať ľahšie ako pred rokom? Štátny fond rozvoja bývania pripravil v roku 2024 niekoľko noviniek, ktoré potešia najmä mladé rodiny. Rozmeňme si ich na drobné.

Človek pri podpise dokumentov k nehnuteľnosti.
Legislatíva a financovanie

Na Slovensku je 60 percent nehnuteľností podpoistených. Zmluvy treba aktualizovať, upozorňuje finančný špecialista

Nestačí len bývať. O nehnuteľnosť, ale aj domácnosť sa treba starať aj vo forme poistenia. Ak ste doteraz túto oblasť podceňovali, možno je najvyšší čas zistiť si všetky pre a proti. Základné informácie nám poskytol finančný špecialista F-one, Tomáš Kvasnica.

Nemecký ovčiak leží na tráve.
Legislatíva a financovanie

Za držanie psov na reťazi hrozí pokuta stovky eur. Zákaz sa od nového roka rozširuje aj na starších jedincov

Od 1. januára 2024 bude zakázané držať psy na reťazi, a to bez ohľadu na ich vek. Posledné dva roky sa novela zákona o veterinárnej starostlivosti vzťahovala len na štvornohých miláčikov narodených po 1. januári 2022. Aj keď boli potrebné kompromisy a výnimky, pre psíkov ide o dobrú správu. Čo však tento zákon znamená v praxi a čo by ste mali vedieť?

Dvaja muži pri popise zmluvy.
Legislatíva a financovanie

Poistenie nehnuteľnosti: Ako stanoviť správnu výšku poistnej sumy na dom či byt?

Poistenie nehnuteľnosti nie je zbytočné míňanie peňazí – o tom sa už presvedčili mnohí. Kľúčová je však výška poistnej sumy. Od nej sa odvíja, či a do akej miery v prípade škodovej udalosti pokryjete náklady na opravu alebo kúpu nových vecí.

Ruka držiaca kľúče.
Legislatíva a financovanie

Hľadáte nový zdroj príjmu do domácnosti? Zvážte možnosť krátkodobého prenájmu

Investičnú nehnuteľnosť v lukratívnej lokalite výhodnejšie prenajmete krátkodobo. Čo všetko s takýmto podnikaním súvisí?

Rodinný dom obklopený lešením.
Legislatíva a financovanie

Ako získať úver na zateplenie rodinného domu?

Prostriedky zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) možno použiť aj na financovanie zateplenia obvodového plášťa rodinného domu. Aké sú aktuálne podmienky na poskytnutie úveru na daný účel, pokiaľ ide o výšku úveru a aktuálne úrokové sadzby? Na tieto a ďalšie otázky nám odpovedal Ing. Juraj Bartoš, riaditeľ odboru posudzovania a schvaľovania ŠFRB.

Detail rozbitého okna.
Legislatíva a financovanie

Poistenie nehnuteľnosti a domácnosti – najčastejšie škody na nehnuteľnosti a ako sa im vyhnúť

Priestor, v ktorom bývate, nie je len vaším domovom, ale aj investíciou. S tým sa spája mnoho rizík a škôd, ktoré môžu váš majetok postihnúť. Vieme im predchádzať prevenciou, no škoda niekedy vznikne aj napriek všetkým opatreniam. A preto je najlepšou zárukou poistenie.

Jednopodlažný rodinný dom s dvorom a príjazdovou cestou.
Legislatíva a financovanie

Vytvorte si domov snov s novým Wienerberger konfigurátorom

Návrh rodinného domu a jeho okolia si možno rýchlo a jednoducho vyskladať s online konfigurátorom spoločnosti Wienerberger.  S jeho pomocou sa dá získať 3D vizualizácia vlastného návrhu zdarma už za 5 minút a dokonca s reálnym pohľadom na cenu materiálov či celkovej stavby.