Podkrovie

Všetko, čo by ste mali vedieť o podkrovných bytoch a izbách nachádzajúcich sa priamo pod strechou rodinného domu. Váš zdroj informácií o stavbe a bývaní.

Ako z podkrovia vyťažiť maximum
Nezaradené

Ako z podkrovia vyťažiť maximum

Podkrovie je jedinečnou formou bývania. Aby sa však stalo pohodlným životným priestorom, treba využiť všetky jeho výhody i slabiny vo svoj prospech. Či už plánujete nové podkrovie, alebo chcete upraviť existujúce, pomôžu vám rady Ing. arch. Tomáša Guniša z architektonickej kancelárie Archisystems.

8 tipov, ako premeniť povalu na originálne bývanie
Nezaradené

8 tipov, ako premeniť povalu na originálne bývanie

Kedysi na dedinách slúžili povaly na odkladanie haraburdia, dnes sa už nenechávajú ležať ladom, zobytňujú sa, stávajú sa z nich originálne domovy. Aj keď takéto priestory majú svoje úskalia, každý jeden skrýva v sebe potenciál. Len ho treba nájsť.

Priestor, v ktorom si každá stena žije svojím životom alebo Ak chýbajú pravé uhly
Navrhovanie interiéru

Priestor, v ktorom si každá stena žije svojím životom alebo Ak chýbajú pravé uhly

Nič pre konzervatívcov. Bývanie pod strechou sa spája s ľuďmi, ktorí sa nechcú zaradiť do masy, ktorí hľadajú svoju individualitu aj medzi individualitami. Podkrovný priestor vždy ponúka netradičné riešenie bývania, ktoré je spojené s kreativitou a s nadhľadom pri využívaní priestoru. Dýcha tu totiž genius loci aj bez dokonalého interiéru. Chce to len povoliť uzdu fantázii a z nepohodlných, zle osvetlených či chladných priestorov môžu vzniknúť fascinujúce zákutia a oku lahodiace priestorové riešenia s praktickým využitím.

Kúpanie pod šikminami
Kúpeľňa, WC

Kúpanie pod šikminami

Predstava kúpania pod kvapkami dažďa bubnujúcimi na strešné okno patrí medzi najromantickejšie sny o bývaní. A prečo nie. Mnohým sa môže splniť – tí, ktorí nadstavajú alebo zadaptujú podkrovie, získajú tento romantický variant bytu aj so šancou na čarovnú kúpeľňu. Romantika však nie je všetko. Kúpeľňa v podkroví sa od tej úplne bežnej zvyčajne líši nielen výhľadom na hviezdnu oblohu.

Bývanie pod strechou
Bývanie

Bývanie pod strechou

Časy, keď sa na povalu odnášali staré nepotrebné veci, pominuli. Bývanie pod strechou je čoraz atraktívnejšie a populárnejšie. Nastalo obdobie, keď sa podkrovia otvárajú, aby sa odtiaľ mohli vysťahovať holuby a vypratať staré haraburdy. Ale to je len začiatok „zábavy“.

Keď učaruje podkrovie… (Na návšteve v staromládeneckom byte herca Maroša Kramára)
Návšteva

Keď učaruje podkrovie… (Na návšteve v staromládeneckom byte herca Maroša Kramára)

Zdá sa vám predstava bubnovania letného dažďa či poletovania snehových vločiek nad hlavou dosť romantická? Patríte medzi tých, ktorí snívajú o atypicky riešených podkrovných obytných priestoroch a zároveň vedia oceniť ich krásu? Pri troche šikovnosti sa môžu vaše predstavy a sny zmeniť na skutočnosť. Výhľad na mesto či okolitú krajinu zhora cez strešné okná naozaj stojí za to, aby ste si zrealizovali bývanie v podkroví.

Rovnaké, a predsa iné
Podkrovie

Rovnaké, a predsa iné

Pri vyslovení slova podkrovie si väčšina z nás predstaví otvorené priestory, šikmé steny, tehlové komíny, drevené trámy... Avšak keď dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté. Výsledok zobytňovania podkrovného priestoru a jeho konečný vzhľad závisia od životného štýlu, potrieb a vkusu majiteľa, ale aj od technického stavu pôvodnej stavby.

Podkrovie – stále aktuálne
Návšteva

Podkrovie – stále aktuálne

Pokusov o zobytnenie podkrovia bratislavského sídliska „500 bytov” si miestni obyvatelia pamätajú niekoľko. Už pred rokom 1989, ale aj neskôr tieto snahy častokrát stroskotali napríklad na zdĺhavom administratívnom procese. Aj po roku 1989 stavebníci ešte dlho zápasili s nedostatkom financií. V nasledujúcom článku sa pozrieme na jednu z realizácií, ktoré investori a stavebníci dokázali dotiahnuť do úspešného konca. Je ňou prestavba podkrovia jedného z obytných domov na dve menšie bytové jednotky.

Slnko pod šikmými stenami
Okná

Slnko pod šikmými stenami

Človek vníma svoje okolie prevažne zrakom. Dokazujú to aj vedecké štúdie, podľa ktorých je v priemere až 87 % z našich každodenných zmyslových vnemov zrakových, a iba 7 % vnemov nám sprostredkúva sluch, 3,5 % čuch, 1,5 % hmat a 1 % chuť. Pritom asi 70 až 90 % života trávime v umelom prostredí, teda v interiéri bytu, kancelárie, obchodov... Je preto úplne zrejmé, že denné svetlo v interiéri je nevyhnutnou podmienkou života aj vnímania prostredia.

Domov so šikmými stenami
Návšteva

Domov so šikmými stenami

Život tesne pod strechou má nielen klady, ale aj zápory. Neodškriepiteľné však je, že zobytnenie starého podkrovia je jedna z ciest, ako si v dnešných časoch zariadiť veľmi atraktívne bývanie. Neviem, či to spôsobuje nezvyčajná výška priestoru, šikmé steny alebo rytmus drevených trámov, ale podkrovné byty mávajú zvláštnu atmosféru.