Návšteva

Magazín Môjdom Vás prevedie pozoruhodnými a netradičnými ukážkami výstavby, bývania, architektúry doma i v zahraničí. Poďte s nami na cestu originálnym dizajnom.

Terasa bytu v Prahe s kreslom a vstupom do spálne.
Návšteva

Takéto zariadenie by ste v bežnom byte len tak nenašli! Pamiatkarom sa to nepozdávalo, no nakoniec zvíťazil odvážny plán architektov

Silný záujem bývať v byte s fínskou saunou a terasou vyústil do oslovenia architektov už vo fáze výberu vhodnej nehnuteľnosti. Tou sa stal priestranný mezonet na zvučnej adrese na pražskej Letnej. Počiatočná skepsa pamiatkového úradu ohľadom plánovaných zmien napokon skončila víťazstvom na strane klienta. 

Pohľad na kuchyňu s modrou kuchynskou linkou v byte v Miláne.
Návšteva

Neverili by ste, že tento byt bol kedysi tmavou kobkou! Farby a zmena dispozície radikálne zmenili jeho atmosféru

Apartmán v staršom dome v Miláne musel prejsť nevyhnutnou rekonštrukciou a zmenou dispozície. Výsledkom je elegantný a exkluzívny priestor, kde veľkú úlohu hrá dizajn a zmysel pre krásu. Architekti z ateliéru Chromastudio vytvorili funkčný a zároveň jedinečný dizajnový príbeh.

Zasnežená ružová chalupa s dvorom.
Návšteva

Zdevastovaný statok so zlou statikou opravovali 40 rokov. Tradičná chalupa dnes ponúka útulný interiér a perfektný relax

Růžová chalupa u Šimánků je dôkazom toho, že staré objekty si zaslúžia rekonštrukciu, hoci môže trvať niekoľko desiatok rokov. V tomto prípade 40. Len ťažko uveriť tomu, že súčasná majiteľka chalupu v detstve príliš neobľubovala. Dnes to tu, naopak, miluje a skvele si pri zveľaďovaní oddýchne. Z novostavby s chrómom a so sklom, kde s manželom a deťmi bývali, prešla do starej chalupy s červotočom. A zvykla si.

Dom v Krkonošiach v zime z exteriéru.
Návšteva

Bývalý režim spravil zo stajne roľnícke družstvo, po jeho páde budova chátrala. Úžasné, ako krásne sa ju podarilo premeniť!

Chátrajúcej hospodárskej stavby (niekdajšieho jednotného roľníckeho družstva) v obľúbenej časti Krkonôš sa ujal nový majiteľ. Architektka Eva Skalická mu pomohla premeniť ho na komfortné, moderné a čisté bývanie, ktoré slúži na dlhší pobyt rodiny a hostí v horách.

Pohľad z boku ulice na exteriér úzkeho rodinného domu v Senici na Hané.
Návšteva

Tento dom by ste na ošumelej ulici určite neprehliadli. Mladá rodina sa nebála inakosti, teraz si užíva perfektný moderný domov

Staršiu obecnú radovú zástavbu oživil projekt mladej rodiny, ktorá sa nezľakla sťažených stavebných podmienok. Na miestne pomery smelé architektonické riešenie odsúhlasili architekti, investori aj úrady s tým, že výraz okolitých domov sa bude pravdepodobne v priebehu rokov aj tak meniť.

Kuchyňa v byte na Letnej s antikorovou linkou.
Návšteva

Premena starého bytu ho vyšla len na 12 000 eur. Dizajnér ukazuje, že kvalitná rekonštrukcia sa dá urobiť aj za málo peňazí

Pražská štvrť Letná na kopci nad Vltavou je sídlom mnohých umelcov. Patrí medzi nich aj mladý produktový a interiérový dizajnér Prokop Hartl. V bytovom dome z 30. rokov minulého storočia si pre seba starostlivo zrekonštruoval byt s rozlohou 68 metrov štvorcových podľa jednoduchej logiky. Vo finále sa ho napokon rozhodol ponúknuť na prenájom.

Pohľad do spoločenskej miestnosti s obývačkou a jedálňou.
Návšteva

Konečne príťažlivé bývanie! Miriam a Jaroslav ukázali, že aj vo veľkom dome sa dá vytvoriť útulná atmosféra domova

Nábytok z dvojizbového bytu, v ktorom doposiaľ manželia Miriam a Jaroslav spolu žili, by sa v tomto dome aj tak opticky stratil, a tak ho radšej celý zariadili nanovo.

Rodinný dom v kocke s dvorom a záhonmi z diaľky.
Návšteva

Vrátili sa k socialistickej kocke a vedeli prečo. Pre rodinu s deťmi bol praktický dizajn odpoveďou na vytúžené bývanie

V súčasnosti v architektúre pozorujeme návrat k výstavbe domov v tvare kocky, ktoré poznáme zo 70. rokov minulého storočia. A hoci sa doba aj potreby na život zmenili, kocku možno považovať za nadčasové bývanie z hľadiska energetickej náročnosti. Práve jej tvar je často dôležitý faktor pri znižovaní nákladov na kúrenie.

Pohľad z kuchyne na spoločenskú miestnosť v bungalove.
Návšteva

Tmavý a zastaraný bungalov zmenili na žiarivé moderné bývanie. Čiastočne svojpomocnú premenu zvládli za 100 000 eur

Starší manželský pár hľadal na dôchodok dom, v ktorom by sa dobre bývalo nielen im, ale aj ich jazvečíkovi Brunovi. Voľba padla na bungalov postavený v roku 1974, ktorý až do svojej smrti obýval istý architekt. Samostatne stojaci dom v meste Boostedt v Šlezvicku-Holštajnsku prešiel kompletnou obnovou, pri ktorej v ňom z temnej atmosféry 70. rokov nič neostalo.

Rodinný dom s terasou z exteriéru.
Návšteva

S lokalitou boli nové plány, a tak stará chata musela ísť preč. Toto majiteľ domu vymyslel, aby si pripomenul nostalgiu z detstva

Príbeh tohto domu sa začal náročným rozhodnutím majiteľa – odstrániť pôvodnú chatu, na ktorú bol zvyknutý od detstva, a postaviť na jej mieste rodinný dom. Klient sa obrátil na architektov z Ateliéru Hajný s prianím, aby nový dom v sebe niesol ducha pôvodnej starej chaty a zároveň bol v harmónii s okolím. To viedlo ku vzniku jedinečného domu, ktorý spája moderný komfort s nostalgiou.