Záhrada a exteriér

Rady a tipy pre záhradný nábytok, zakladanie záhrady, záhradné úpravy, starostlivosť o dreviny, kvety. Užitočné informácie pre záhradkárov a pestovateľov.

Hyacinty v črepníkoch s krhlou na polievanie a záhradnými pomôckami.
Hurá do záhrady

Záhradné náradie, s ktorým sa s radosťou vrhnete do jarných prác!

Jar klope na dvere a je dobré sa uistiť, že ste na jarné práce dobre vybavení. Ak ste skrz-naskrz záhradník a Vaše záhradné záhony sú vašou pýchou a radosťou, potom oceníte prvotriedne záhradné náradie vyrobené z najkvalitnejších materiálov s dôrazom na remeselné spracovanie, ergonómiu, dizajn a nízku hmotnosť. Ako si ich však správne vybrať?

Žena drží debničku s priesadkami paradajok.
Zeleň v interiéri

Vypestujte si paradajky od semiačka: Ako na silné a zdravé priesady a ktoré odrody sú najobľúbenejšie?

Ak patríte k tým, ktorí milujú svoju záhradku a vlastnú zeleninu, určite zvyknete na jar vysievať paradajky. Prinášame vám návod, ako zvládnuť celý proces bez problémov.

Vták sediaci na dlani so semiačkami.
Hurá do záhrady

Čím kŕmiť vtáky v zime? Tri tipy, ako im pripraviť chutnú dobrotu, na ktorú nepotrebujete ani búdku

Poskytovanie potravy pre vtáctvo na našich dvoroch či v záhradách je skvelý spôsob, ako pomôcť lokálnej faune prežiť zimu. Navyše vás táto aktivita dostáva viac do kontaktu s prírodou. Kŕmiť vtáky a tešiť sa z ich prítomnosti môžete po celý rok, avšak prikrmovanie v zime, keď je ťažšie nájsť prírodné zdroje, je pre operencov oveľa užitočnejšie.

Záhrada so záhradným domčekom a stromami v zime pod snehom.
Hurá do záhrady

Takto sa záhrade môžete zavďačiť aj v zime: Ktoré stromy a oplatí orezať a ako chrániť trávnik v mrazoch?

Po náročnej sezóne nastáva obdobie vegetačného pokoja. Pochmúrne a chladné zimné dni môžete využiť na zaslúžený oddych, ale aj na doplnenie záhradníckych informácií či plánovanie novej záhradnej sezóny. Už teraz si môžete stanoviť, akú podobu budú mať kvetinové alebo úžitkové záhony v najbližšej sezóne, a máte možnosť s predstihom si pripraviť nákupné zoznamy semien a rastlín. Na čo nezabudnúť? 

Pohľad cez sklo dovnútra skleníka.
Záhradné stavby

S vyberaním nového skleníka začnite už v zime

Možno si hovoríte, prečo práve v zime vyberať skleník, ktorý využijete až v nadchádzajúcej sezóne? Dáme vám niekoľko tipov, ktoré vás možno presvedčia, prečo je zaobstaranie skleníku v zimnom období dobrý nápad. A predovšetkým vám poradíme, podľa čoho nový skleník vyberať.

Vianočná ruža na stolíku vo vianočnom interiéri.
Zeleň v interiéri

Vianočná ruža vás môže tešiť celoročne. Čo robiť, aby zostala zdravá až do ďalších Vianoc?

V obchodoch je dostupný už od novembra, no svoju sezónu začína na Vianoce, keď sa ním zvyknú dekorovať domácnosti na spríjemnenie sviatočných chvíľ. Reč je o prýšteci najkrajšom (Euphorbia pulcherrima), inak nazývanom aj vianočná ruža či vianočná hviezda, ktorá patrí medzi obľúbené izbové rastliny. V rodnom Mexiku dokonca nesie názov Kvety svätej noci. Možno preto, že kvitne práve vo vianočnom období.

Žena s hrnčekom v ruke sa opiera o veraje dverí na vianočne vyzdobenej terase.
Dekor

Dekorácia záhrady vypovedá o vašom vkuse. Ako si ju na Vianoce ozdobiť, aby pôsobila vkusne a nie gýčovo?

Skôr než začnete inštalovať po dvore a záhrade rôzne druhy vianočných svetiel, všetko si dobre premyslite. Ani exteriérovej sviatočnej výzdoby by nemalo byť priveľa, potom by mohla vyvolávať namiesto pocitu harmónie skôr nepokoj. Vyhnite sa aj množstvu rozdielnych materiálov a výraznej farebnosti, nevkusných ozdôb, gýčových girlánd a neprirodzene pôsobiacich postavičiek. Aj tu platí, že menej je viac. Zvoľte si jeden štýl podľa charakteru exteriéru a ten dodržte.

Zasnežený vres v košíku s ďalšími zimnými dekoráciami.
Hurá do záhrady

Podľa čoho vybrať vždyzelené rastliny do záhrady v zime a akej chybe sa vyhnúť?

Rastliny, ktoré na zimu nestrácajú listy a pýšia sa nimi aj v najchladnejších týždňoch roka, nájdete medzi drevinami, trvalkami, okrasnými trávami, papraďorastmi aj skalničkami či bylinkami. Záhradám dodávajú aj v zimnom období zeleň, farby (mnohé majú panašované či farebnejšie listy), no i zaujímavú štruktúru.

Človek orezáva konár stromu záhradnými nožnicami.
Hurá do záhrady

Zimné orezávanie stromov: Pre ktoré dreviny je vhodné a ako pri ňom postupovať?

Nastáva čas, keď jediné stromy, ktoré nás zvyknú zaujímať, sú tie ihličnaté, ktoré nám počas sviatkov budú zdobiť interiér. Ale aj mnohé listnaté stromy si práve teraz zaslúžia našu pozornosť. Ak sa o ne postaráme správne, budúci rok sa odmenia pevným zdravím a hojnou úrodou.

Produktová foto na robotickú kosačku Honda.
Záhradná technika

Honda prináša na trh 2. generáciu „Miimo“ – Inteligentné robotické kosačky

Nové robotické kosačky Honda „Miimo“ určujú štandardy v oblasti štýlu, dizajnu a inovácií. Honda ponúkne šesť nových modelov: HRM1000, HRM1500, HRM1500 Live, HRM2500, HRM2500 Live, HRM 4000 Live, čím rozšíria portfólio produktov HRM40, HRM40 Live a HRM70 Live. Nové modely ponúknu výrazné inovácie v oblasti navigácie, konektivity a senzorov.