Hurá do záhrady

Inšpirujte sa radami a užitočnými tipmi od odborníkov z video série Hurá do záhrady. Oživte vašu záhradu podľa najnovších trendov.

Muž zarovnáva jamu na dvore lopatou.
Hurá do záhrady

Dajte zbohom hrboľatému trávniku a jamám, kde sa drží voda! Takto si dvor dokážete vyrovnať i svojpomocne (postup)

Dvor je ideálny na hranie hier, grilovanie alebo jednoducho relax. Má však aj dôležitú funkciu, ktorá sa týka odvodnenia. Ak nie je správne upravený či vyrovnaný, voda z dažďa alebo topiaceho sa snehu môže preniknúť až k základom domu. Nerovný dvor tak nepredstavuje len estetický problém, ale nesie so sebou aj možné riziko.

Záhony kvetín a bylín pri dome.
Hurá do záhrady

Takto si vytvoríte jedlú záhradu s minimom starostlivosti, radí záhradný architekt. Záhon lenivého záhradníka zvládnu aj deti

Plodov ovocia či zeleniny vypestovaných bez zbytočnej chémie nikdy nie je dosť. A práve divoké záhrady ponúkajú skvelú možnosť, ako si dopestovať stopercentnú bioúrodu. Vymeňte trávnik za drobné lesné jahôdky či nudný plot za zelený s chuťou arónie alebo muchovníka.

Záhradná architektka Janka Bieliková v záhrade pri záhone.
Hurá do záhrady

Záhradná architektka: Netkanú textíliu som prestala používať, keď som zistila, aké škody pácha. Na boj s burinou sú najlepšie ruky

Záhradná architekta Janka Bieliková nie je vo svete dokonalých záhrad rôzneho druhu žiadnym nováčikom. Jej rady a nápady hltajú nielen tí, ktorí už tú svoju záhradu majú, ale aj tí, ktorí sa k vlastnej ešte len odhodlávajú. Ako sa k svojej profesii dostala a čo ju na prírode fascinuje najviac? Spýtali sme sa za vás.

Záhrada s tulipánmi a kosačkou.
Hurá do záhrady

Na tieto veci nezabudnite, ak chcete mať krajšiu záhradu! Ktoré letničky sa už oplatí vysiať a čo odložiť do mája?

Slnečné aprílové dni sú ako stvorené na zveľaďovanie záhrady, dvora, terasy alebo predzáhradky. Teraz je ten správny čas napríklad na prípravu jazierka, rozmnoženie trávy či v zakladaní zeleninových výsadieb.

Výsevy paradajok
Hurá do záhrady

Obdobie výsevu paradajok je tu

Veľká netrpezlivosť prenasleduje asi každého, kto podľahol nejakému záujmu či koníčku. A tak sa už od začiatku roka na sociálnych sieťach objavujú otázky: „Kedy už budete vysievať?“ či „Komu už semienka vzchádzajú?“ Ako hovorí príslovie – trpezlivosť ruže prináša. A platí to, samozrejme, aj pre výsev zeleniny vrátane paradajok.

Pohľad na rodinu kúpajúcu sa v bazéne na dvore.
Hurá do záhrady

Ako odzimovať bazén

Odzimovanie bazéna, t. j. úprava bazénovej vody po zimnom období a samotné uvedenie bazéna do prevádzky, by sa malo uskutočniť v čase, keď minimálne nočné teploty vzduchu už nie sú trvalo pod bodom mrazu a teplota vody v bazéne sa pohybuje medzi 10 a 15 °C.

Mladý petržlen.
Hurá do záhrady

Správna sejba – to je aj ideálny počet rastlín na ploche

Práca v záhradke teší veľa ľudí, ale nemala by ukrajovať príliš veľa z času, kedy môžeme v záhradke naozaj relaxovať, pozorovať okolitú zeleň, živočíchy, alebo len - tak si užívať slnečné lúče.

Mladý muž na palme.
Hurá do záhrady

Palmy do slovenskej záhrady

Tiež vás oslovila exotická atmosféra s nádychom stredomoria priamo vo vašej záhradke na Slovensku?

Hyacinty v črepníkoch s krhlou na polievanie a záhradnými pomôckami.
Hurá do záhrady

Záhradné náradie, s ktorým sa s radosťou vrhnete do jarných prác!

Jar klope na dvere a je dobré sa uistiť, že ste na jarné práce dobre vybavení. Ak ste skrz-naskrz záhradník a Vaše záhradné záhony sú vašou pýchou a radosťou, potom oceníte prvotriedne záhradné náradie vyrobené z najkvalitnejších materiálov s dôrazom na remeselné spracovanie, ergonómiu, dizajn a nízku hmotnosť. Ako si ich však správne vybrať?

Vták sediaci na dlani so semiačkami.
Hurá do záhrady

Čím kŕmiť vtáky v zime? Tri tipy, ako im pripraviť chutnú dobrotu, na ktorú nepotrebujete ani búdku

Poskytovanie potravy pre vtáctvo na našich dvoroch či v záhradách je skvelý spôsob, ako pomôcť lokálnej faune prežiť zimu. Navyše vás táto aktivita dostáva viac do kontaktu s prírodou. Kŕmiť vtáky a tešiť sa z ich prítomnosti môžete po celý rok, avšak prikrmovanie v zime, keď je ťažšie nájsť prírodné zdroje, je pre operencov oveľa užitočnejšie.