Viac izieb v jednoizbovom byte?
Pri zariaďovaní jednoizbového bytu si treba dopredu rozmyslieť každý centimeter. Čím menší byt, tým je príprava dôležitejšia. Úlohou je zmysluplne využiť každý kút. Určiť si jednotlivé zóny, ktoré vyplývajú z nášho životného štýlu, počtu členov domácnosti, koníčkov a záväzkov. Tak sa dá jednoducho vytvoriť niekoľko obytných zón aj v malom priestore.
Dobrý deň, zaujala ma vaša rubrika, v ktorej pomáhate čitateľom pri riešení problémov s nehnuteľnosťami. Kúpila som v novostavbe 1-izbový byt, ktorý má rozlohu 66,19 m2 aj s lodžiou. Keďže byt je dosť vzdušný a priestranný, rada by som z neho vytvorila 2-izbový so samostatnou spálňou (najlepšie pri šatníku). Zároveň by som nechcela porušiť vzdušnosť obývačky, ktorá je spojená s kuchyňou. A tá je mojím druhým problémom. Neviem si poradiť s výberom materiálu na zástenu a s umiestnením digestora.
Ďakujem veľmi pekne.
Petra Francúzová (redakčne krátené)
Ak sa vo svojom byte nechcete púšťať do veľkých stavebných úprav, na oddelenie priestorov spálne môže výborne poslúžiť jednoduchá priečka. Môžete do nej vtipne umiestniť televízor v otočnej konštrukcii a sledovať obľúbené programy z pohodlnej sedačky či z postele v spálni. Kuchynský kút, obývacia časť, spacia zóna, chodbička a kúpeľňa tvoria spoločne súčasť jednoizbového bytu. Rozmerné úložné priestory v podobe šatníka a rozlohová veľkorysosť sú skôr výsadou menšieho počtu jednoizbových kráľovstiev.
Druhým spôsobom oddelenia zóny spánku môžu byť posuvné dvere tvoriace harmonický celok s úložným priestorom a dominantnou knižnicou. Ďalšími spôsobmi vizuálneho predelenia priestoru môžu byť paravány, textilné závesy či jednotlivé kusy nábytku, napríklad priehľadná knižnica.
Steny, podlahu, nábytok a jednotlivé dekorácie volíme tak, aby navzájom ladili. Pri zariaďovaní interiéru vyberáme najčastejšie ako prvú podlahu – jej farebnosť a štruktúra nás neskôr bude limitovať pri výbere nábytku. V jednoizbových bytoch je veľkou výzvou dokázať zladiť nábytok obývacej časti s menšou či väčšou kuchynskou zostavou. Ich prepojenie môžeme docieliť farebnosťou jednotlivých plôch. Najvýraznejšie plochy v kuchyni sú dvierka a kuchynská zástena. Pri prepojení kuchyne a obývačky môžeme zvoliť jemnejší vzhľad kuchynskej linky. Neutrálnu farebnosť skriniek doplníme výraznejšou pracovnou doskou podobnou podlahe. Zástenou môže byť napríklad číre alebo s interiérom farebne ladiace bezpečnostné či lakované sklo. Alternatívou je zástena v dekore dvierok na skrinkách či pracovnej dosky. Vizuálne zjednotenie vytvoríme aj opakovaním kuchynských skriniek na spoločnej stene kuchyne a obývačky, ako aj nad televízorom.
Farba na stenách môže podčiarknuť farebný odtieň sedačky alebo svojou bielou nevtieravosťou vytvoriť výborný podklad pre naše trofeje z dovolenkových ciest, obľúbené obrázky či iné doplnky. Interiér môžeme ladiť vo viacerých tónoch jednej farby v kombinácii s modernou neutrálnou bielou. Pre odvážnejších je výzvou kombinovať viac farieb. Menšie priestory spravidla ladíme v neutrálnych tónoch a k ich výberu pristupujeme citlivejšie. Väčšie priestory nám ponúknu možnosť experimentovania s výraznými farbami. Celková atmosféra interiéru musí odrážať našu povahu, len tak sa tu budeme cítiť dobre a doma.
Alternatíva A
Interiérové predelenie medzi spálňovou a obývacou zónou rieši jednoduchá priečka so zabudovaným televízorom v strede v otočnej konštrukcii. Obývacia časť týmto dostala vizuálne hlavnú stenu. Zabudovateľný digestor je osadený v skrinke nad varnou doskou. Rovnaké skrinky sa nerovnomerne opakujú na stene nad sedačkou. Celý interiér spája farba zázvoru.
Alternatíva B
Zónu spálne oddeľuje systém posuvných dverí, prekrývajúcich vstavanú skriňu so zabudovanou chladničkou a potravinovou časťou. Výraznou súčasťou priestoru za posuvnými dverami je zaujímavá knižnica. Posuvný systém dovoľuje priestor na spanie oddeliť podľa potreby. Digestor je v tomto prípade osadený v akejsi sadrokartónovej rímse, ktorá sa ťahá pozdĺž celej steny.
Článok bol uverejnený v časopise Môj dom.