Keď bývať baví
Nájsť a kúpiť si nový byt je naozaj vyčerpávajúce – a to ste ešte len na štartovacej čiare. Upraviť ho do vytúženého stavu a zariadiť podľa vlastných predstáv sú obyčajne dlhé a namáhavé preteky. Vložená energia sa len tak nestratí; zúročí sa vo forme miesta, kam sa budete vždy radi vracať.
Trojčlenná rodina bývala v malom byte blízko centra Prahy. Lokalita im vyhovovala a aj mestský životný štýl. Nikdy nemali ambíciu bývať v rodinnom dome v niektorom z pražských satelitných mestečiek a denne dochádzať do práce. Preto sa rozhodli pátrať po väčšom byte, ale v tej istej štvrti.
Nový byt sa nachádza na Vinohradoch pod vysielačom, ktorý možno len ťažko prehliadnuť. Nie je to jediná dominanta tejto lokality. Keď vystúpite z metra na stanici Jiřího z Poděbrad, zaujme vás veľkorysá architektúra kostola z 30-tych rokov so svojským rukopisom Josipha Plečnika. Parková úprava okolia sľubuje príjemné bývanie v blízkych nájomných domoch, ktoré už majú jedno storočie za sebou.
To sa na nich patrične podpísalo najmä pre zanedbanú údržbu. Majú však nesporne aj svoje kvality. Veľkorysé dispozície a vysoké stropy navodzujú príjemnú atmosféru, nehovoriac o tom, že bývanie v tehlových bytoch je zdravé.
{R1}
Vybraný byt celkom nezodpovedal predstavám nových majiteľov. Dvadsať rokov ho neupravovali a tak pôsobil neprívetivo a odpudzujúco. Pochmúrny dojem znásobovali sivé tapety a hnedé linoleum. Izby boli priestranné, ale dlhá lomená chodba prispievala k neprehľadnej dispozícii.
Prvotné stavebné úpravy
Noví majitelia sa rozhodli pre kompletnú rekonštrukciu, ktorá začala výmenou vnútorných rozvodov. Boli si vedomí, že preskočením tejto úvodnej časti by nič neušetrili, práve naopak: výsledkom by bolo neskoršie búranie a s tým spojené komplikácie. Veľmi si pochvaľujú nápad zabudovať všetky rozvody. Ukryté v stene, nerušia vzhľad interiéru. V každej miestnosti sa dajú na požadovaných miestach napojiť televízor, počítač i telefón. Neestetické dlhé káble a trubky vykurovania vedené po povrchoch sú už minulosťou. K rozsiahlejším stavebným úpravám patrilo aj zjednotenie výšky podláh a úprava stien aj stropov.
Chodba pri vstupe do bytu, pôvodne so samými dverami, sa zmenila na príjemnú vstupnú halu. Teraz sú tu len jediné posuvné dvere, ktoré nie sú náročné na priestor. Okno do neestetického svetlíka sa rozhodli zamurovať.
Pomerne veľký zásah sa týkal riešenia kúpeľne. Odstránením priečok medzi ňou, WC a komorou vytvorili priestrannú kúpeľňu. Základnou požiadavkou na novú kúpeľňu bol okrem vane aj sprchovací kút. Pohodlne sa zmestilo závesné WC, umývadlo a skrinky s úložným priestorom. Limitujúce bolo umiestnenie kotla; svoje miesto pod ním si však našla pračka. V kúpeľni bolo treba znížiť podhľad, aby sa schoval odpad WC z horného bytu a popraskaná klenba. Do sadrokartónového podhľadu sa osadili bodové svetlá. Kúpeľňa s nižším stropom sa rýchlejšie vykúri, čo tiež nie je zanedbateľný fakt.
Vnútorné väzby
K veľkým zmenám v rámci dispozície nedošlo. Niekedy však aj malý posun priečky môže prispieť k výraznému zlepšeniu dispozičných väzieb. Príkladom toho je skrátenie detskej izby. Pre pôvodnú dĺžku 6,5 m nebol koniec izby dostatočne osvetlený. Vybudovaním krátkej priečky vznikla miestnosť s vhodnými rozmermi a zvyšná časť sa využila na šatník, sklad a viacúčelovú komoru v jednom. Nová miestnosť ešte narástla o koniec zalomenej chodby. Tá sa skrátila, ale nie na úkor využiteľného priestoru. Naopak, chodba tým získala. Nadobudla ráz haly, ktorá prepája kuchyňu a obývaciu izbu. Tieto dve miestnosti nie sú uzatvárateľné. Majitelia koketovali s myšlienkou prepojiť ich ešte viac, ale nechceli zasahovať do nosného muriva. Zároveň chceli zachovať pôvodné secesné zárubne. Tie sú drevené, biele s ozdobnými drážkami, pôsobia dekoratívne a vhodne dopĺňajú ráz nového bytu. Prispôsobili k nim aj nové posuvné dvere medzi kuchyňou a detskou izbou a medzi obývacou izbou a spálňou.
Do spálne sa vstupuje z obývacej izby. Spálňa je „najvzdialenejšia izba“ v rámci pôdorysu, čo je pre túto pokojnú, súkromnú zónu prijateľné. Študentská izba je zase prístupná iba z kuchyne. Dospievajúca študentka je takto včlenená do rodinného diania, avšak jednoduchým pohybom posuvných dverí môže rýchlo získať svoje súkromie.
Kuchyňa priestorovo úplne vyhovuje. Jej funkčnosť podporuje vybavenie modernými spotrebičmi a rodina ju využíva aj na stolovanie. Veľký jedálenský stôl v obývačke sa uplatní cez víkendy a pri slávnostnejších príležitostiach.
Skrine, skrine…Už spomínaná viacúčelová komora je pre rodinu nepostrádateľnou miestnosťou a vďaka jej existencii netvoria skrine podstatný podiel zariadenia izieb, ako to často býva zvykom. Majiteľke sa skrine zdajú byť rušivým prvkom v interiéri. Nesúhlasí najmä s obstavaním stien skriňovými zostavami, lebo pôsobia ťažko, masívne. Na sezónne oblečenie, športové náčinie, ale aj dlhotrvácne potraviny a prostriedky na údržbu bytu má rodina vyčlenené miesto práve v spomenutej komore. Nevyhnutné zastúpenie skríň na šaty, ktoré v izbách predsa len figurujú, sa snažila pani domu poprekladať poličkami. Zostavy sú tak odľahčené a pôsobia veselšie. Na poličkách sú knihy, fotografie a milé drobnôstky pre radosť.
Rovno? Prečo?
Rovnako ako ku skriniam, má pani domu negatívny vzťah k nábytku kopírujúcemu líniu steny. V obývačke preto uplatnila jeden zo svojich nápadov. Navrhla šikmú poličku, ktorá určuje smer postavenia gauča. Gauč je takto umiestnený v miernom uhle vzhľadom k stene a pootočené sú aj ostatné kusy nábytku. Napríklad skrinka v rohu. Mohla by byť postavená rovnobežne so stenou, ale tým, že je šikmo, dodáva miestnosti dynamickejší charakter. Rodina sa snažila v rámci možností nalomiť konvencie, a tým vytvoriť originálnu tvár ich príbytku. V obývačke stojí za povšimnutie ďalší návrh pani manželky – odľahčená poličková zostava. Je vytvorená z dvoch trojuholníkových sadrokartónových stien, ktoré nesú jednoduché nasúvacie poličky. Nápad vznikol, keď manželia dlho nenachádzali jednoduchý a cenovo dostupný policový systém, v ktorom by bol umiestnený televízor a ktorý by zároveň svojím výrazom tvoril dominantu miestnosti.
Na dno peňaženky: áno, či nieCelý byt vznikal so zámerom vytvoriť útulný domov, ale zároveň s ohľadom na financie. Pekné bývanie sa dá vytvoriť za rozličný balík peňazí. Obaja manželia zastávajú názor, že umenie dobre bývať nie je vo financiách, ale v nápadoch. Tie dobré zvyčajne veľa nestoja. Na druhej strane, aj kvalitný kus nábytku, ktorý je nevhodne umiestnený v interiéri, stráca svoju pôsobivosť.
Farebný úlet
Najvýraznejším atribútom prerobeného bytu je farba. Majitelia chceli, aby ich nový byt pôsobil sviežo, a tak sa nebáli sa experimentovať. Použili pastelové farby s hojným zastúpením žltej. Najmä miestnosti orientované na sever potrebovali rozžiariť. Steny v obývačke sú pastelovo žlté. Príjemné a trochu tlmenejšie farby, marhuľooranžová a modrá, sa použili v spálni. Kuchyňa dostala zelenkavú maľovku a študentská izba s chodbou sú výrazne žlté.Jasné farby sú vo veľkej miere aj na dekoračnej látke dlhých závesov. Tie majú pestré vzory a sú dokonale zladené s farbou maľovky. Jemné závesy uzatvárajú celok a len trochu naznačujú prítomnosť okolitých starých budov.
Harmonický celok bytu dopĺňajú nábytok a dekoratívne predmety. Pri zariaďovaní interiéru mala hlavné slovo opäť pani domu. Má vkus a je to jej koníček – ideálna konštelácia pre vytvorenie útulného a teplého domova. Inšpirovala sa domácimi i zahraničnými časopismi, robila prieskum trhu, hľadala a kombinovala.
Rodina sa nasťahovala do bytu po dokončení stavebných úprav, ktoré trvali asi 2 mesiace. Potom všetci spoločne a pomerne rýchlo dotvorili byt podľa vopred premyslenej koncepcie. Manželia si myslia, že byt má mať jednotný výraz, a preto má vznikať naraz. Bývanie tiež podlieha vplyvom módy a novým trendom. Ak sa byt rodí postupne, je to na ňom vidieť.
Zároveň súhlasia, že byt by sa mal tvoriť nadčasovo. Tak, aby sa v ňom cítili dobre aj o 5 rokov. Tie roky od rekonštrukcie už uplynuli a byt sa im páči aj teraz. Čiže sa to podarilo.