Zdroj: Henkel

5 znakov vysokej vlhkosti v byte

22. 02. 2024 Zdieľať

Vlhkosť sa do domácnosti vkráda postupne a nenápadne. Viete, ako včas rozpoznať a aktívne zabrániť jej šíreniu?

V lete ste pravdepodobne žiadny problém s nepríjemným prostredím doma nezaznamenali a vlhkosti ste automaticky predchádzali častým vetraním. Ale v zime sa napríklad po prebudení alebo po príchode z práce už necítite tak sviežo. A to môže mať na svedomí práve zvýšená vlhkosť.  Môže trvať aj celú zimu, kým si ju skutočne všimnete. Bohužiaľ má však negatívny vplyv ako na kvalitu života, tak i na zdravie všeobecne.

5 znakov vlhkosti v byte

Orosené okná

Ráno ste sa zobudili a všimli ste si na spodnej časti okien malé kvapky alebo zarosenie. Po čase sa v rohoch okna objavia aj čierne bodky, ktoré znamenajú príchod plesne. Nie je to žiadna veľká dráma, ale predísť tomuto problému môžete celkom ľahko.

Malé dieťa sedí na parapete a pozerá sa von oknom.

Zdroj: Henkel

Ťažký vzduch, zápach a pleseň

V izbách si môžete všimnúť ťažký vzduch. Závesy, no najmä obliečky v posteli skoro strácajú vôňu a po krátkom vyvetraní sa sviežosť z miestnosti čoskoro opäť vytráca. Zatuchlina sa stáva problémom  hlavne v kúpeľni a predsieni. Tu sa v krátkom čase v rohoch, pri oknách alebo v škárach dlaždičiek objavuje pleseň.

Skrine, šatne a botníky nemajú veľmi lákavú vôňu

Vlhkosť má ale aj moc „prechádzať cez predmety a niekedy aj cez steny“, takže napríklad na návšteve u priateľov si môžete všimnúť, že vaše tričko má zvláštnu vôňu. Po dlhšej dobe neriešenia vlhkosti sa objavuje pleseň. A pri každodennom ukladaní topánok do skrinky nenechá na seba dlho čakať ani podivuhodný pach spôsobený šírením baktérií.

Pivnice a povaly to väčšinou schytajú ako prvé

Ak máte doma máte jedno alebo druhé, vždy odporúčame ako prvé skontrolovať práve tieto priestory. Vlhkosť môže postupovať práve zospodu alebo naopak zvrchu. Ako spoznať, že sa táto nepríjemnosť týka aj vás? Jedným z prvých príznakov vlhkosti je zatuchlina, vlhké steny a neskôr plesne.

Pohľad do miestnosti s práčkou a sušičkou.

Zdroj: Henkel

Pokašliavanie, smrkanie, problémy s dýchaním a bolesti hlavy

Nadmerná vzdušná vlhkosť vytvára živnú pôdu pre plesne a roztoče. U detí, ľudí so zníženou imunitou alebo babičiek vtedy môžete pozorovať jeden z týchto príznakov, ktorý sa môže podobať nachladeniu.

Ako dostať vlhkosť preč z domu?

Ak ste niektorý z týchto javov spozorovali aj vy, je na mieste ho okamžite riešiť. Už našim babičkám sa osvedčilo pravidelné vetranie ráno a večer. Prievan plesne  priam neznášajú. Našim mamičkám sa osvedčili aj kvalitné digestory, odvetrávanie v kúpeľni alebo na toalete, ale aj pohlcovač vlhkosti, ktorý je ľahko dostupný pre všetkých.

Produktové foto Aero 360° pohlcovač vlhkosti.

Zdroj: Henkel

Vyskúšať môžete napríklad Stop Vlhkosti AERO 360°. Funguje na princípe špeciálnych tabliet, ktoré okamžite nasávajú vlhkosť zo vzduchu a zrážajú ju na tekutinu v dolnej časti nádoby. Nepotrebuje žiadnu elektrickú prípojku ani batérie. Tableta vydrží 1 až 2 mesiace v závislosti od veľkosti miestnosti a koncentrácie vzdušnej vlhkosti. Tablety navyše eliminujú zatuchnutý zápach a vďaka esenciálnym olejom priestor prevoňajú veľmi jemnou, nevtieravou vôňou. Prístroje sú navyše vyrobené z ekologicky šetrného materiálu, ktorý umožňuje recykláciu.

Pozrite si video, ako s prístrojom pracovať:

V prípade vysokej nárazovej vlhkosti práve v kúpeľni, pivnici alebo predsieni môžete siahnuť po pohlcovači vlhkosti Stop Vlhkosti Aero 360° KÚPEĽŇA.

Ak vás trápi vlhkosť v skriniach a topánkovníkoch, skúste absorpčné vrecúška, ktoré si poradia s vlhkosťou v menších priestoroch. Stop vlhkosti Absorpčné vrecúška vďaka funkcii 2v1 pohlcujú prebytočnú vlhkosť a zároveň uvoľňujú príjemnú vôňu v menších priestoroch do 2 m2.

Produktová fotografia absorbčných vrecúšok.

Zdroj: Henkel

Hydroskopické guľôčky sa postupne menia na gél. Môžete si vybrať z troch vôní. Váš šatník môže teda niekedy voňať levanduľou, inokedy ovocím, a potom napríklad vanilkou.

www.stopvlhkosti.sk

Zdroj: PR článok HENKEL SLOVENSKO, spol. s r.o.

Kategória: Aktuality
Tagy: odstránenie vlhkosti pohlcovače vlhkosti vlhkosť vzduchu
Zdieľať článok
Ako odstrániť plesne v interiéri, ako predchádzať ich vzniku a aké prípravky na odstránenie plesní použiťUrob si sám

Ako odstrániť plesne v interiéri, ako predchádzať ich vzniku a aké prípravky na odstránenie plesní použiť

Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievaťZáhrada

Májový sprievodca pestovaním: Pozrite sa, čo všetko ešte môžete vysievať

Aktivistom sa nepodarilo stopnúť výstavbu terminálu na skvapalnený plyn v Bratislave. Je podľa nich v rozpore s klimatickými cieľmiASB.sk

Aktivistom sa nepodarilo stopnúť výstavbu terminálu na skvapalnený plyn v Bratislave. Je podľa nich v rozpore s klimatickými cieľmi

Elektrina z obnoviteľných zdrojov rastie, v Európe pribúdajú solárne aj veterné parkyASB.sk

Elektrina z obnoviteľných zdrojov rastie, v Európe pribúdajú solárne aj veterné parky